Jaka praca czeka na Ciebie po studiach logistycznych?

piątek, 5.11.2021 08:26 232

Kończąc liceum czy technikum uczniowie stoją przed niezwykle trudnym zadaniem, a mianowicie wyborem studiów bądź dalszej ścieżki życiowej. Jednym z kierunków, który cieszy się ogromną popularnością wśród młodych osób jest logistyka. Dzieje się tak nie bez powodu, ponieważ branża prężnie się rozwija. Aktualnie jest to obszar, który niebywale szybko się rozrasta oferując szeroki wachlarz możliwości i perspektyw na przyszłość. Ogólne pojęcie logistyki obejmuje w głównej mierze proces planowania, realizacji i kontroli przepływu towarów. Z biegiem czasu, bardzo duża ilość firm zaobserwowała jak ważna jest optymalizacja magazynu czy innych obszarów w celu poprawienia efektywności funkcjonowania przedsiębiorstwa. Takie rozwiązania spotkamy nie tylko w dużych, międzynarodowych korporacjach, ale także mniejszych lokalnych firmach. W związku z tym, że zarządzanie logistyką odbywa się na różnorodnych płaszczyznach, determinuje to odmienny zakres czynności czy wymagań wobec potencjalnego pracownika. Warto więc, zapoznać się z ogólną specyfiką konkretnych stanowisk i zdecydować się na to, które najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom i umiejętnościom. Z drugiej strony, jeśli towarzyszą Ci obawy, że możesz nie znaleźć pracy po ukończeniu studiów, to nic bardziej mylnego. Dzięki mnogości i rozmaitości ofert, a także dużego popytu na osoby z takim wykształceniem możesz mieć pewność, że nie zostaniesz na lodzie. Poniżej możesz zaznajomić się z trzema powszechnymi stanowiskami, które na Ciebie czekają.

Spedytor

Z pewnością myśląc o logistyce jest to jeden z tych zawodów, który od razu przychodzi Ci do głowy. Nic w tym dziwnego, jest to bardzo powszechne stanowisko, które nieustannie cieszy się dużą popularnością. Spedytor jest pracownikiem firmy spedycyjnej, a do jego obowiązków należy organizacja transportu w ramach danych zleceniodawców. A co to oznacza w praktyce? Jego zadaniem jest określenie, który z dostępnych środków transportu będzie najlepszy do zrealizowania danej trasy. Co więcej, zajmuje się on także dokumentacją, w tym sporządzaniem listów przewozowych, oraz ustalaniem terminów, m.in. dostaw u odbiorców. Tak jak w przypadku każdego stanowiska skupiającego się na zarządzaniu logistyką, również i spedytor musi posiadać określone cechy i umiejętności. Po pierwsze, praca ta wymaga niezwykłej skrupulatności, ponieważ uporządkowanie i dbałość o szczegóły to fundamenty skutecznego działania. Po drugie, musi umieć trzymać swoje nerwy na wodzy i być cierpliwym, ponieważ mnogość czynności, które trzeba wykonywać niekiedy jednocześnie może wprawiać w frustrację i zdenerwowanie.

Specjalista ds. logistyki

Drugim stanowiskiem, które na pewno nie jest Ci obce, to specjalista do spraw logistyki. Zawód ten obejmuje koordynowanie i prawidłowe funkcjonowanie całego działu w firmie. Do zakresu obowiązków takiej osoby należy zarządzanie obszarem zajmującym się zaopatrzeniem, a także optymalizacja magazynu. Specjalista ds. logistyki nadzoruje import oraz eksport towarów firmie. Co więcej, musi współpracować z dostawcami i klientami, a także firmami spedycyjnymi czy urzędami. Z uwagi na to, komunikatywność i utrzymywanie dobrych relacji z ludźmi to cechy, które są niezwykle ważne. Oczywiście, oprócz tego, zajmuje się on także niezbędną dokumentacją, którą gromadzi i porządkuje. Ponadto, zajmuje się on poszukiwaniem optymalnych rozwiązań, które mają poprawić efektywność wykonywanych czynności wpływających na działanie całego przedsiębiorstwa.

Dyspozytor

Trzecim, z najpowszechniejszych stanowisk, które możesz objąć po studiach logistycznych, to dyspozytor. Osoba ta odpowiedzialna jest za prawidłowe wykorzystanie środków transportu. W zakresie obowiązków dyspozytora leży zachowanie ciągłości realizacji zamówień, które muszą zostać efektywnie rozplanowane. W związku z tym, musi wybierać optymalne trasy przejazdu, które także pod względem kosztów będą najbardziej dogodne. Co więcej, dba również o terminowość w kwestii obowiązkowych przeglądów i na bieżąco nadzoruje stan techniczny środków transportu. Oczywiście, oprócz tego, do jego zadań należy kontrola pracy kierowców, a także reagowanie na wszystkie nagłe i nieplanowane naprawy pojazdów.