Jakie dokumenty można podpisać profilem zaufanym?

poniedziałek, 13.5.2024 08:56 101

W dzisiejszym świecie, w którym technologia odgrywa coraz większą rolę, cyfryzacja coraz częściej jest wykorzystywana także do załatwiania spraw urzędowych. Niezbędnym narzędziem na tym polu jest profil zaufany, który umożliwia weryfikację tożsamości użytkownika w sieci. Jakie konkretnie dokumenty można podpisać przy użyciu profilu zaufanego i jak to zrobić? Na te pytania odpowiadamy w artykule!

Profil zaufany – co to jest?

Profil zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można:

  • potwierdzić swoją tożsamość w systemach elektronicznej administracji;
  • podpisać dokument podpisem zaufanym.

Proces uzyskania profilu zaufanego wymaga weryfikacji tożsamości poprzez dostarczenie odpowiednich dokumentów, takich jak dowód osobisty. Profil zaufany może założyć każda osoba dysponująca numerem PESEL.

Pamiętaj, że profil zaufany jest narzędziem, które jest przeznaczone wyłącznie do kontaktów z administracją publiczną, takimi jak urzędy czy ministerstwa.

Jakie dokumenty można podpisać w ten sposób?

Za pomocą profilu zaufanego można podpisywać różnego rodzaju dokumenty elektroniczne, takie jak umowy, formularze, czy też oświadczenia. Zazwyczaj obejmuje to dokumenty urzędowe, czy też dokumenty związane z bankowością elektroniczną.

Podpis profilem zaufanym można złożyć między innymi pod takimi dokumentami jak:

  • dokumenty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (takie jak deklaracje ZUS);
  • deklaracje podatkowe w Urzędach Skarbowych;
  • wnioski do Krajowego Rejestru Sądowego – KRS;
  • dokumenty stosowane w obrocie handlowym;
  • dokumenty stosowane w obrocie prawnym.

Gołym okiem widać zatem, że jest to bardzo praktyczne narzędzie, ułatwiające załatwianie wielu spraw urzędowych.

Podpis profilem zaufanym – jak to zrobić?

Podpisanie dokumentu profilem zaufanym jest prostym procesem, który odbywa się w ramach odpowiedniej platformy lub serwisu internetowego. Po zalogowaniu się na swoje konto na rządowej stronie moj.gov.pl należy kliknąć opcję Wybierz dokument z dysku i przesłać odpowiedni plik w formacie .doc, .pdf czy .odt. Po przesłaniu dokumentu wybierz opcję Podpisz, a następnie: Podpisz podpisem zaufanym.

Po potwierdzeniu tożsamości profilem zaufanym system wygeneruje plik w formacie .xml, na którym będzie Twój podpis i który będzie można pobrać bezpośrednio na urządzenie.

Masz pytania? Skontaktuj się z ekspertem!

Widzisz? To nie takie trudne! Jeśli jednak masz jakiekolwiek pytania dotyczące korzystania z profilu zaufanego, weryfikacji tożsamości online, lub podpisywania dokumentów elektronicznych, zalecamy skontaktowanie się z ekspertem, takim jak Monika Salawa, która prowadzi blog https://podatkiprogramisty.pl/.