Jakie kary za nielegalny wywóz gruzu?

poniedziałek, 30.8.2021 17:10 615

Niemal zawsze po zakończonym remoncie pojawia się ten sam problem - co zrobić z pozostałościami budowlanymi. Wyrzucić je do zwykłego pojemnika z odpadami komunalnymi? Samodzielnie wywieźć do lasu? Takie działania są nielegalne. Niezależnie od tego, ile gruzu i innych pozostałości nazbierało się podczas remontu, ich składowanie możliwe jest wyłącznie w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu. Co grozi za nielegalny wywóz budowlanych i poremontowych odpadów?

Wywóz gruzu budowlanego, a regulacje prawne

Nielegalny wywóz gruzu jest wykroczeniem, które podlega karze grzywny. Zgodnie z art. 24 kodeksu wykroczeń § 1 kwota wspomnianej grzywny może wynosić od 20 do 500 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej. Z kolei gdy praktykowane jest nielegalne wyrzucanie gruzu do śmietnika na odpady komunalne, istnieje ryzyko uszkodzenia śmieciarki podczas opróżniania pojemników. Jeśli tak się dzieje, winny ukarany jest mandatem, a także pociągnięty zostaje do odpowiedzialności za zniszczenie cudzej własności.

Natomiast art. 162 kodeksu wykroczeń § 1 mówi o tym, że odpady budowlane składowane w niedozwolonych miejscach to praktyki karalne, grożące poważnymi sankcjami. Wyrzucanie do lasu lub parku wszelkiego rodzaju nieczystości, które wchodzą w skład szeroko pojętego gruzu (kamieni, złomu, śmieci itp.), podlega karze grzywny lub nagany. Co więcej, grzywnie lub nawet karze aresztu podlegają działania, mające na celu ukrywanie popełnienia tego rodzaju wykroczeń. Zatem składowanie odpadów w lesie – zakopywanie, zatapianie itp., prowadzi do otrzymania kary pieniężnej w wysokości 500 zł lub trafienia do aresztu nawet na 30 dni. Dodatkowo, nałożona może być kara pieniężna równa wszystkim kosztom poniesionym w celu przywrócenia zaśmieconego terenu do pierwotnego stanu – sprzątanie i oczyszczanie okolicy, wykopywanie śmieci, usunięcie zniszczeń, a także neutralizacja odpadów, jeśli taka jest wymagana.

Nielegalny wywóz odpadów zagrożeniem dla środowiska

Jeżeli wspomniane wcześniej kary to wciąż za mało, aby odpady budowlane wywożone były w prawidłowy i kontrolowany sposób, może warto odnieść się do ingerencji w środowisko naturalne. Lista szkód ekologicznych, na jakie narażona jest natura w przypadku nielegalnego wywozu śmieci, jest ogromna. I nie ma tu znaczenia, czy wywóz gruzu prowadzony jest do lasu, do rzeki, czy odpady budowalne zostaną zakopane na polanie lub działce, czy złożone na dzikie wysypisko. Każde z wymienionych wyżej działań niesie za sobą ogromne ryzyko - ryzyko katastrofy ekologicznej. Rozkład materiałów budowlanych, takich jak kleje czy inne substancje chemiczne i odpadki, mogą przeniknąć do gleby oraz do wód gruntowych, przyczyniając się w ten sposób do skażenia okolicznej fauny i flory, a także zagrażając zdrowiu i życiu ludzi.

Jedynym dopuszczalnym sposobem składowania odpadów poremontowych są worki BigBag oraz specjalne kontenery na gruz, gdzie następnie wywożone są one na miejsce specjalnie przystosowane do składowania gruzu.

Jakie są możliwości wywozu gruzu poremontowego

Możliwości legalnego wywozu gruzu poremontowego jest wiele, a zdecydowanie najwygodniejszą jest skorzystanie z oferty firmy specjalizującej się właśnie w wywozie poremontowych i budowlanych zanieczyszczeń. Firmy takie znaleźć można w każdym większym mieście w Polsce, także w stolicy. Jedną z nich jest Gruzo, która dostarcza worki BigBag oraz kontenery na gruz w Warszawie, a po ich zapełnieniu odbiera je i zawozi do punktu, w którym są odpowiednio zagospodarowane - sortowane i poddawane zgodnej z zachowaniem wszystkich norm utylizacji. Dzięki temu opady budowlane po remoncie w kontrolowany sposób trafią do prawidłowego miejsca przeznaczenia.

 

Remonty bywają uciążliwe, nie inaczej jest z odpadami, jakie po nich zostają. Nieodpowiednie ich składowanie wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Przepisy Kodeksu karnego za nielegalne pozbywanie się budowlanych zanieczyszczeń przewidują surowe grzywny. Wywóz gruzu powinien odbywać się w ściśle określony sposób, do miejsca, które jest specjalnie do tego przeznaczone. Co więcej, takim działaniem można przyczynić się także do ochrony środowiska.