Jakie kolumny podłogowe wybrać?

wtorek, 24.5.2022 12:38 481

Jeżeli decydujesz się na kolumny podłogowe, powinieneś dysponować raczej większym pomieszczeniem. Optymalnie pokój, w którym planujesz rozstawić nagłośnienie, powinien mieć metraż około piętnastu – dwudziestu metrów kwadratowych. Z pewnością zależy Ci na jak najlepszej jakości dźwięku. Sprawdź, czym się kierować, kupując głośniki podłogowe!

Głośniki podłogowe – czym się kierować?

Kolumny podłogowe pasywne czy aktywne? To jedno z najważniejszych pytań, na jakie musisz sobie odpowiedzieć. Ogromna liczba modeli dostępnych na rynku to sprzęt pasywny. Potrzebuje on zatem do swojego działania wzmacniacza. Z kolei modele aktywne mają już wbudowany wzmacniacz.

Głośniki podłogowe różnią się od siebie różnymi parametrami. Między innymi można podzielić je na:

  •  kolumny dwudrożne,
  • kolumny trójdrożne.

Każde z tych rozwiązań ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Przy układzie dwudrożnym można stwierdzić większą spójność dźwięku. Z kolei głośniki trójdrożne pozwalają lepiej odtworzyć tony średnie, a także głębiej schodzą w dół pasma.

Trzeba wziąć pod uwagę także budżet. Kolumny podłogowe w dobrych sklepach ze sprzętem audio mogą kosztować na przykład 1250 złotych za sztukę, a także kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych za jeden głośnik. Oczywiście im wyższa półka cenowa, tym lepsze doznania audio, ale jeżeli robisz zakupy w dobrym sklepie, nawet niższa półka cenowa to wysokiej klasy sprzęt. Jednym z godnych polecenia miejsc tego typu jest sklep HT Audio.

Warto również zastanowić się nad wyborem producenta kolumn podłogowych. Jednymi z najczęściej polecanych są: Canton, Emotiva, Dali, Audiovector, a także Triangle. Dobrze przeczytać opis wszystkich tych firm. 

Kolumny podłogowe – jak uzyskać najlepsze brzmienie?

Ważną rolę w kwestii jakości brzmienia odgrywa odpowiednie pomieszczenie. Aby uzyskać najlepszy efekt, ważny jest metraż oraz kształt pokoju oraz jego akustyka. W pomieszczeniu słabo zaadaptowanym akustycznie nawet najlepsze głośniki podłogowe nie będą brzmiały dobrze. Z kolei w sytuacji, gdy pomieszczenie jest dobrze zaadaptowane, słabszy sprzęt może brzmieć przyzwoicie. 

Jedną z podstawowych zasad jest, aby nie pozostawiać „gołych ścian” w pomieszczeniu odsłuchowym. Taka sytuacja sprawia bowiem, że pojawia się niepożądany pogłos. Na rynku istnieją różnego rodzaju panele akustyczne, a także absorbery. Nie wszyscy mają jednak możliwość podporządkowania umeblowania systemowi audio. 

W momencie, gdy decydujesz się na drogie głośniki podłogowe, dobrze jest obficie umeblować pokój. W takim przypadku fale dźwiękowe nie będą odbijać się od ścian, a w związku z tym efekt akustyczny będzie zadowalający. Jeżeli masz jednak możliwość bardziej profesjonalnej aranżacji akustycznej, skontaktuj się z ekspertami. Z pewnością inwestycja w odpowiednie przygotowanie pomieszczenia się zwróci. Docenisz to Ty, domownicy i Twoi goście, którym puścisz muzykę albo filmy.