Jakie są zasady diety IF i czy warto ją stosować?

czwartek, 22.6.2023 10:05 184

Była już moda na dietę dr Dąbrowskiej, był czas kiedy wszyscy zachwycali się dietą sirtfood wypromowaną przez brytyjską wokalistkę Adele. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się dieta Intermittent Fasting - sposób żywienia polegający na stosowaniu postu przerywanego. Jakie są główne zasady diety IF? Kiedy warto ją stosować?

Dieta Intermittent Fasting - główne założenia 

W diecie Intermittent Fasting (IF) najważniejsza jest pora spożywania posiłków. Ten model żywienia nazywany jest także “dietą okienkową”, gdyż dania można jeść jedynie w tzw. oknie żywieniowym. Inna nazwa diety IF to post przerywany. Wyróżniamy dwa główne typy postu przerywanego - metodę TRF (zwaną również 16:8) lub ADF (inna nazwa to metoda 5:2). Pierwszy wariant polega na powstrzymywaniu się od jedzenia przez 16 godzin i spożywaniu posiłków podczas 8-godzinnego okna żywieniowego. W wariancie 5:2 w ciągu tygodnia dwa razy przeprowadza się 24-godzinne posty. W tym przypadku dobowy post przerywany nie oznacza całkowitej rezygnacji z posiłków. Nie chodzi o to, żeby się głodzić, a jedynie znacznie ograniczyć liczbę spożywanych kalorii - najczęściej do 20-25% dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Czy warto stosować post przerywany? 

Post przerywany, stosowany zgodnie z zasadami, to jeden z najlepszych sposobów na redukcję masy ciała i tkanki tłuszczowej. Z tej diety odchudzającej mogą skorzystać osoby, które stosowały inne diety na redukcję, ale żadna z nich nie przyniosła zadowalającego efektu. Poza tym post przerywany sprawdzi się w przypadku tych, którzy nie chcą skrupulatnie liczyć kalorii w diecie i cenią sobie wolność podczas okna żywieniowego. W diecie IF nie musisz jeść pięciu posiłków o stale określonych porach, wystarczy, że będziesz je spożywać w dozwolonym czasie. 

Produkty dozwolone w diecie IF 

Co można jeść na diecie IF? Teoretycznie nie ma ścisłych regulacji dotyczących rodzaju spożywanych produktów podczas okna żywieniowego, co umożliwia dużą dowolność. Zgodnie z zasadami zdrowej diety do jadłospisu warto wprowadzić jednak: świeże warzywa i owoce (najlepiej gatunki sezonowe, które mają najwięcej wartości odżywczych), nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty zbożowe, nabiał, ryby i owoce morza i chude gatunki mięsa. W odpowiednio zbilansowanym menu nie może zabraknąć także źródeł zdrowych tłuszczów roślinnych (oleje roślinne, orzechy, pestki, nasiona). Warto pamiętać również o odpowiednim nawodnieniu. Wodę można pić nawet podczas postu (podobnie jak napary ziołowe, herbaty owocowe i kawę - bez cukru i substancji słodzących). 

Dieta IF w cateringu dietetycznym 

Popularność modelu Intermittent Fasting sprawiła, że coraz więcej firm cateringowych wprowadziło ją do swojej oferty. Catering dietetyczny z dostawą to dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią lub nie mają czasu gotować. Dietę pudełkową dostajesz pod wskazany adres w wybranym terminie. To duża wygoda i oszczędność czasu. Sprawdź oferty cateringów dietetycznych w swojej okolicy i wybierz zestaw pudełek dla siebie.