Jedna noc, sto nowych bitomatów we Wrocławiu

piątek, 1.4.2022 11:41 592

Zarówno w Polsce, jak i na świecie, Bitomaty są coraz popularniejszym sposobem na wymianę kryptowalut. Do niedawna, na terenie kraju mieliśmy do dyspozycji zaledwie 174 urządzenia, w tym 5 w samym Wrocławiu, w oka mgnieniu liczebność bitomatów w stolicy Dolnego Śląska wzrosła o ponad sto nowych jednostek!

Czym jest Bitomat?

Bitomaty są już z nami od 10 lat, od początków swojego istnienia umożliwiają użytkowniką wypłatę kryptowalut w gotówce - szybko i bez komplikacji. Słowo - “bitomat” - jest zlepkiem dwóch wyrazów, bitcoina i bankomatu. Urządzenie przypomina co prawda bankomat, a niektóre spośród nich są bankomatami, ale coraz więcej urządzeń odchodzi od wymiany jedynie bitcoina - coraz częściej pojawiają się altcoiny, czyli kryptowaluty alternatywne do najstarszej cyfrowej waluty.

Historia polskich bitomatów zaczyna się właśnie we Wrocławiu, to tutaj - w Arkadach Wrocławskich, stanęło pierwsze urządzenie wymiany - jednostronny bitomat Wrocław, który umożliwiał jedynie sprzedaż i wypłatę Bitcoin. Na Bitomaty dwustronne, umożliwiające również zakup kryptowalut, wrocławianie musieli poczekać jeszcze parę lat.

Bitomaty to obsługują jedynie Bitcoina, coraz częściej w ofercie pojawiają się waluty alternatywne, czyli altcoiny. Najpopularniejszymi w ofertach dostawców bitomatów są Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash, ale także Dogecoin i Shiba Inu.

Jak działa bitomat?

Bitomaty umożliwiają użytkownikowi kupno lub sprzedaż kryptowalut. Urządzenia zawsze udostępniają pary z lokalną walutą - złotówką, euro lub dolarem. W Polsce wszystkie pary są ze złotówkami, dzięki czemu użytkownicy mogą bez najmniejszego problemu wymienić swoje cyfrowe waluty.

Użytkownicy, którzy troszczą się o swoją prywatność, częściej wybierają właśnie bitomaty - ze względu na brak weryfikacji tożsamości do określonej, przez polskie prawo, kwoty wymiany. Obecnie polski regulator nie wymaga weryfikacji tożsamości do 4000 złotych, które są traktowane jako wymiana okazjonalna.

Większość operatorów bitomatów wymaga jednak podania podstawowych danych - imienia, nazwiska i numeru telefonu. Takie dane nie wpływają na komfort użytkownika, a w znaczny sposób upraszczają wymianę i przyśpieszają wypłatę środków.

Jak przebiega sprzedaż kryptowaluty w bitomacie?

Proces wymiany w bitomatach został zoptymalizowany do perfekcji - urządzenia są z nami już 10 lat i zostały wyleczone przez operatorów z chorób wieku dziecięcego.

Wymiana zaczyna się od określenia wartości wymiany na ekranie urządzenia i podania numeru telefonu. Na wskazany numer operator wysyła kod wypłaty, lub potwierdzenie transakcji.

Na podstawie podanych danych, operator urządzenia generuje adres wpłaty, na który użytkownik może wpłacić swoje kryptowaluty. Następnie wpłata jest automatycznie księgowana, co zajmuje nie więcej niż 15 minut.

Po zaksięgowaniu, użytkownik otrzymuje z bitomatu gotówkę.

Czy każdy bitomat działa w ten sposób?

Urządzenia pochodzą od różnych producentów i są obsługiwane przez różnych operatorów. Najwięcej urządzeń - ponad 100 - kryje się w bankomatach. Sposób działania tych urządzeń jest nieco odmienny od tradycyjnych bitomatów, ale skutek jest identyczne - użytkownik otrzymuje gotówkę.

Różnica jest w procesie - wypłata w bankomatach z funkcją bitomatu zaczyna się jeszcze na stronie operatora. Ogromną zaletą tego rozwiązania, jest skrócenie czasu oczekiwania pod bitomatem - użytkownik nie musi czekać 15 minut, aż urządzenie zaksięguje wpłatę, do bankomatu z funkcją bitomatu wystarczy podejść z gotowym kodem, który można uzyskać w zaciszu domu lub mieszkania.

Kod wypłaty uzyskuje się na stronie operatora, wcześniej należy przejść cały proces wymiany. Dane wymagane do tego procesu, nie odbiegają od podstawowych danych, jakie wymagają bitomaty - imię, nazwisko i numer telefonu. Następnie generowany jest unikatowy adres, na który użytkownik może wpłacić swoje środki, a po zaksięgowaniu - otrzymuje kod.

Kod wypłaty jest ważny przez 72 godziny i można go wykorzystać w dowolnym bankomacie z funkcją bitomatu - listę lub mapę urządzeń znajdziesz na stronie operatora ATM Egera.

Jakie bitomaty są we Wrocławiu?

Wszystko zaczęło się we Wrocławiu. Pierwszy bitomat jednostronnych, do którego przez lata doszły 4 urządzenia dwustronne - oferujące mieszkańcom kupno i sprzedaż kryptowalut. Minusem dotychczasowych bitomatów, była ich lokalizacja - można było je znaleźć jedynie w zatłoczonych miejscach, jak Magnolia Park czy centrum handlowe na Alejach Bielany.

Poznańska firma postanowiła rozwiązać ten problem, udostępniając mieszkańcom Wrocławia ponad 100 bitomatów, rozstawionych w całym mieście. Jedno urządzenie na niecałe 3 kilometry kwadratowe.

Kto postawił 100 bitomatów we Wrocławiu?

Zaskoczeniem dla mieszkańców może być fakt, że Wrocławskie bitomaty są w stolicy Dolnego Śląska od lat. To bankomaty, które mieszkańcy znakomicie znają i wykorzystują od wielu lat.

Te same bankomaty, które wcześniej umożliwiały jedynie wpłatę i wypłatę gotówki z konta bankowego, są dostępne dla osób, które chcą wypłacić środki z konta giełdowego lub portfela kryptowalut!

Za udostępnieniem funkcji bitomatów w bankomatach, stoi poznańska giełda kryptowalut - Egera - która rozwija się na polskim rynku od 2017 roku.

Egera (wcześnie Bitclude) to legalna platforma wymiany kryptowalut, której działanie jest możliwe dzięki statusie Małej Instytucji płatniczej, zapewnia swoim użytkownikom najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Egera to nie tylko giełda, to bitomat w każdej polskiej gminie i ponad 100 bitomatów we Wrocławiu!

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

Kryptowaluty w Polsce są legalne - można je kupować, sprzedawać i posiadać. Należy pamiętać, że od wzbogacenia się na kryptowalutach trzeba zapłacić podatek od zysków kapitałowych, czyli PIT-38.

Same w sobie, kryptowaluty są świetnie zabezpieczone - nomen omen - to waluty kryptograficzne, zabezpieczone zaawansowanymi algorytmami. Osoba trzecia, bez znajomości hasła (czyli klucza prywatnego) do portfela, nie jest w stanie wykraść środków.

Dlatego tak istotne jest bezpieczne przechowywanie swoich danych.

Rynek kryptowalut to miejsce niebezpieczne dla oszczędności - wielu inwestorów, zachęconych nagłymi wzrostami Bitcoina i altcoinów, inwestowało w kryptowaluty. Niestety inwestowali nagle i wielu z nich straciło swoje pieniądze.

Do kryptowalut należy podchodzić z ogromną dozą ostrożności, to bardzo ruchliwy rynek, który w jednym momencie potrafi zmienić swoją wycenę o paręnaście procent. Nie należy również inwestować swoich oszczędności życia, bo te - w przypadku kryptowalut - można stracić bardzo szybko!