komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 22 października 2020

Halki, Filipa

Już dziś poznamy laureata Grand Prix Dolnego Śląska!

piątek, 11.9.2020 14:03 , komentarze: 0 , odsłony: 168
kategorie artykułu:

O Grand Prix Dolnego Śląska rywalizuje w tym roku 13 tytułów z całego świata – już dziś po godzinie 19:00 poznamy laureata konkursu! To jednak nie koniec festiwalowych emocji – ostatnie dni 17. Millennium Docs Against Gravity to ponad 30 projekcji we Wrocławiu, a także specjalne pokazy festiwalowych filmów w Wałbrzychu, Legnicy i Jeleniej Górze.

O nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w wysokości 3000 euro ubiegać będą się jedne z najciekawszych tytułów tegorocznej edycji festiwalu, m.in. nominowany do Oscara film „Dla Samy” (For Sama) w reżyserii Wada Al-Kateaba i Edwarda Wattsa, zmontowany wyłącznie z materiałów archiwalnych film „Pogrzeb Stalina” autorstwa wybitnego twórcy współczesnego kina Siergieja Łoźnicy oraz wzruszająca historia Jolanty Janus, która wyrwała się z toksycznego związku i rozpoczyna życie na nowo w „Lekcji miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei.

Wśród nominowanych jest również film „Witamy w Czeczenii”  Davida France'a, prezentujący jak dokładnie wyglądało regularne polowanie na osoby LGBT+ urządzone przez przywódcę Czeczenii – Ramzana Kadyrowa. Z kolei w „Bliznach” reżyserka Agnieszka Zwiefka pokazuje życie dziewczyny, która kiedyś walczyła w Tamilskich Tygrysach, a teraz stara się odnaleźć po odejściu z organizacji terrorystycznej. Wrocławskie jury oceni też najnowszy film Rona Howarda, czyli „Odbudować Paradise” oraz „Ścianę cieni”, w którym Eliza Kubarska pokazuje wyprawę na niezdobytą do tej pory wschodnią ścianę jednej z ostatnich świętych gór Szerpów, Kumbhakarny.

Zwycięzcę konkursu wybierze czteroosobowe jury w składzie: Małgorzata Szczerbowska – aktorka i scenarzystka, Joanna Synowiec – kuratorka, animatorka kultury i artystka oraz Jarosław Perduta – dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego i Krzysztof Majewski – dziennikarz radiowy. Jurorzy swoją decyzję ogłoszą 11 września, na uroczystej gali, na której pokazana zostanie „Ważniejsza od królów” Lauren Greendfield – filmowa opowieść o Imeldzie Marcos, byłej Pierwszej Damie Filipin.

Pożegnanie z 17. Millennium Docs Against Gravity

W programie na weekend nie zabraknie oczywiście rozmów z twórcami. W związku z pandemią, spotkania transmitowane będą na kinowych ekranach: Dolnośląskie Centrum Filmowe wirtualnie ugości Anastasię Mikovą, reżyserkę filmu „Kobieta” (12.09) oraz Tonje Hessen Scheia, twórcę „iHuman” (13.09).

Miłośnicy kina z dreszczykiem z pewnością nie mogą ominąć sobotniej Nocy Grozy – łączonego pokazu „Egzorcysty” Williama Friedkina i dokumentu o powstawaniu tego kultowego horroru. W weekend swoje zajęcia przeprowadzi również Akademia Dokumentalna OKI DOKI. Filmy pokazane zostaną w dwóch blokach: „Tacy jak my”, po którym będą rozmawiać o stereotypach i „Planeta moim domem”, która pomoże im lepiej zrozumieć życie na naszej planecie. 

Drugi rok z rzędu filmy wyświetlane podczas festiwalu obejrzeć będzie można również w trzech innych dolnośląskich miastach. W najbliższy weekend filmy 17. Millennium Docs Against Gravity zostaną pokazane w prowadzonych przez Dolnośląskie Centrum Filmowe kinach: Apollo w Wałbrzychu, Piast w Legnicy i LOT w Jeleniej Górze. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć aż 6 tytułów: „Lekcję miłości”, „Jak Bóg szukał Karela”, „Kobietę”, „iHuman”, „Ścianę cieni” i „Tarantino: bękart kina”. Bilety na seanse w każdym mieście kosztują 14 złotych.

Dbajmy o zdrowie

Pandemiczna rzeczywistość wymusiła na organizatorach wprowadzenie specjalnych zasad bezpieczeństwa w trakcie trwania festiwalu. Ograniczona została liczba biletów, jakie można zakupić na poszczególne seanse, a widzowie proszeni są o zajmowanie co drugiego miejsca na salach. Przy wejściach dostępne są również specjalne podajniki ze środkami dezynfekującymi, a w przestrzeniach kina przebywać można jedynie w maseczkach ochronnych lub przyłbicach.

 

Wasze komentarze

wtorek, 20.10.2020 08:57
czwartek, 15.10.2020 10:01
środa, 14.10.2020 13:20
środa, 14.10.2020 12:00
środa, 14.10.2020 09:25
wtorek, 13.10.2020 10:50
czwartek, 8.10.2020 13:49
czwartek, 8.10.2020 11:43
czwartek, 8.10.2020 10:47
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki