Już jutro Sobota z Zielonym Wrocławiem

piątek, 24.9.2021 14:26 132 0

25 września, zapraszamy na Sobotę z Zielonym Wrocławiem.  Bieg z wiadrem węgla przez przeszkody, zielone Koło Fortuny, sok z blendera rowerowego, wyścig samochodzików napędzanych siłą mięśni i skrzydłokwiaty za elektrośmieci. Zapraszamy na Żabią Ścieżkę na Przedmieściu Oławskim od godz. 12.00.

Tematem przewodnim wydarzenia będzie „Zielony Wrocław”, czyli szereg działań i inicjatyw środowiskowych, które nas otaczają, oraz te, w które możemy się zaangażować. Wydarzenie rozpoczyna się o godz. 12:00 i potrwa do godz. 17:00. Organizatorzy przygotowali wiele ciekawych i nietypowych zabaw, takich jak bieg z wiadrem węgla przez przeszkody, zielone koło fortuny z nagrodami czy warsztaty naukowe i eksperymenty z Hydropolis. Będzie także stoisko Wrocławskiej Kranówki, a twórcy kampanii informacyjnej „Dzikie w mieście” będą zachęcać wrocławian do poznania odgłosów, jakie wydają dzikie zwierzęta mieszkające w stolicy Dolnego Śląska.

Podczas pikniku będzie można przekonać się samemu, jak powstają Odnawialne Źródła Energii (OZE) - wyciskając sok z owoców przy pomocy blendera rowerowego albo obserwując wyścigi po torze niewielkimi samochodzikami napędzanymi siłą ludzkich mięśni. Będzie także mała szkutnia, szkółka wiązania węzłów i drukowania w 3D, a także warsztaty sitodruku.

Zarząd Zieleni Miejskiej zaprasza na spacer, który poprowadzi Monika Pec-Święcicka, wicedyrektor i jednocześnie Miejski Architekt Krajobrazu, prezentując zielone rozwiązania na Przedmieściu Oławskim. ZZM organizuje również sadzenie drzew z dokładną instrukcją jak to robić prawidłowo i na co zwracać uwagę. Ma do tego prezenty dla uczestników festynu – cebule kwiatów. – Nie wszystko zdradzamy, ale ZZM nieustannie stawia na kontakt z naturą i planuje swoje stoisko wyposażyć tym, co w parkach i na zieleńcach. Tego będą dotyczyć konkursy i rozmowy. Będzie ciekawie, zapraszamy – mówi Marek Szempliński, rzecznik prasowy Zarządu Zieleni Miejskiej.

Do mieszkańców trafi również 500 skrzydłokwiatów. Aby odebrać roślinę poprawiającą jakość domowego powietrza, trzeba spełnić jeden z dwóch warunków: przynieść ze sobą elektroodpady (np. stary niedziałający telefon, toster, żelazko) lub wykazać się wiedzą na temat ochrony środowiska. Na odwiedzających piknik będzie czekać też zielone koło fortuny - kręcąc nim, wylosujemy zadanie, za którego wykonanie czekają liczne nagrody: zielone elementy ubioru: skarpetki, koszulki, bluzy, parasolki Złap deszcz, miejskie gadżety. Na stoisku akcji Zmień Piec, poza możliwością rozmowy z doradcami energetycznymi i otrzymaniem roślin za elektroodpady, będzie można spróbować swoich sił w spacerze z wiadrami węgla przez przeszkody.

– Choć może to wydawać się zabawne, to właśnie brak potrzeby noszenia węgla jest podawany przez mieszkańców, jako jeden z największych plusów wymiany kopciuchów – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Więcej zieleni we Wrocławiu

Miejsce pikniku nie zostało wybrane przypadkowo - ma ono związek z najnowszym projektem, który realizuje „Zielony Departament” i Wydział Partycypacji Społecznej, czyli Planem Zazieleniania Wrocławia. Plan ten zbierze wszystkie działania, które będą prowadziły do zwiększania ilości i różnorodności zieleni w mieście, przede wszystkim poprzez jej ochronę i utrzymanie, ale też realizację nowych nasadzeń czy angażowanie różnych grup oraz pojedynczych mieszkańców w zazielenianie miasta.

Swoje opinie będzie można zgłosić w punkcie informacyjnym konsultacji „Jak zazieleniać Wrocław?” w błękitnym namiocie przy wodnym placu zabaw - Żabia Ścieżka. Wrocław Rozmawia czeka na zainteresowanych w godz. 12:00 – 12:00. Zaplanowano również spacer konsultacyjny o godz. 13.00 [obowiązują wcześniejsze zapisy]. Między 13:00 a 15:00 odbędą się także warsztaty edukacyjne dla najmłodszych.

Na sobotę z Zielonym Wrocławiem zapraszają: Departament Zrównoważonego Rozwoju UMW wraz z partnerami wydarzenia: Hydropolis, Strażą Miejską, ZZM, Ekosystemem, Fundacją OnWater oraz Stowarzyszeniem Edukacji Krytycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)