Kierunki studiów, po których znajdziesz dobrą pracę

czwartek, 26.5.2022 20:24 259

Wybór studiów bardzo często determinuje rozwój kariery zawodowej. Wielu maturzystów nie wie, którą ścieżką podążać i swoje decyzje uzależnia od nacisków rodziny lub bierze przykład z rówieśników, skłania się ku modnym i prestiżowym kierunkom. Szukając odpowiedniego rozwiązania dla siebie, warto skupić się na takich aspektach, jak możliwość rozwoju zainteresowań i pasji, ale także pomyśleć o zapotrzebowaniu rynku pracy. Współczesny system oświaty daje wiele możliwości kształcenia z różnych dyscyplin.

Studia zgodne z zainteresowaniami

Trendy na rynku pracy są dynamiczne, wciąż się zmieniają i za pięć lat, czyli po skończeniu drugiego stopnia studiów, mogą być zupełnie inne niż obecnie. Oczywiście istnieją prognozy pomocne w przewidywaniu zapotrzebowania na konkretne zawody, jednak rozwój zainteresowań i robienie tego, co się lubi, daje największą szansę powodzenia. Warto więc wybierać w zgodzie ze sobą.

Jeśli lubisz kontakt z ludźmi i od dawna marzy Ci się praca nauczyciela, pomyśl o tym, jakie szansa stwarza filologia niemiecka lub angielska. Studia lingwistyczne dają wiele możliwości wyboru ścieżki zawodowej. Opanowując język obcy, zgłębiając wiedzę na temat życia, kultury i historii danego państwa, znając mentalność mieszkańców i konteksty językowe, można wybierać w ofertach nie tylko na stanowiskach w placówkach edukacyjnych, ale też m.in. jako tłumacz czy pracownik branży turystycznej.

Zapotrzebowanie rynku pracy

Istnieją zawody, które z dużą pewnością będą cieszyć się zapotrzebowaniem i popularnością przez kolejne dekady. Od wielu lat rośnie popyt na dobrych informatyków. Osoby z branży IT nie mogą narzekać na brak zajęć. Z drugiej strony w tak szybko rozwijającym się świecie, dużym zainteresowaniem cieszą się zawody oparte na relacjach, bazujące na kompetencjach miękkich. Wszelkie instytucje pomocowe, psychologowie, pedagodzy i pracownicy specjalni, wciąż są bardzo potrzebni. 

Wśród perspektywicznych opcji ważne miejsce zajmują kierunki inżynierskie. Studia budowlane przygotowują do pracy z zakresu zarządzania i nadzorowania procesami budowlanymi, jak również projektowania i wykonawstwa. Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w budownictwie przemysłowym, co daje szanse na otrzymanie wysokopłatnych ofert również za granicą. Kierunki inżynierskie, które możesz przejrzeć na stronie Uczelni Lingwistyczno-Technicznej https://ult.edu.pl/ przygotowują również do świadczenia usług w jednostkach administracyjnych, placówkach naukowo-badawczych, szkolnictwie średnim i wyższym, a także w handlu materiałami i sprzętem budowlanym. To doskonała możliwość rozwoju dla osób lubiących przedmioty ścisłe.

Elastyczne formy kształcenia

Wielu maturzystów nie chce czekać z podjęciem zatrudnienia do ukończenia studiów i swoje pierwsze kroki zawodowe stawia po uzyskaniu świadectwa maturalnego. Niezależność finansowa i możliwość zdobycia doświadczenia w pracy nie musi wykluczać ani przesuwać w czasie studiowania. Nauka zdalna https://ultswiecie.edu.pl/studia-online/ pozwala połączyć kształcenie z karierą zawodową.