Kino plenerowe powraca na Wyspę Słodową

wtorek, 31.5.2016 15:16 3591 0

Tegoroczny sezon Kina Plenerowego na Wyspie Słodowej zaczyna się w piątek 3 czerwca. W tym roku będą zaprezentowane nowości prosto z prestiżowych festiwali filmowych w Berlinie, Sundance i Locarno. Do tego znane i uznane pozycje kina niezależnego. Seanse pod chmurką odbywać się będą w piątki i soboty aż do końca sierpnia. Wstęp wolny. 

Na otwarcie sezonu odważny film ekscentrycznego reżysera, Mani Haghighi, pod znaczącym tytułem „Wejście smoka!”. Irański obraz to najbardziej oryginalny i tajemniczy film w konkursie głównym tegorocznego Berlinale. Haghighi snuje opowieść o tym, że polityka nigdy nie wygra z tradycją i wierzeniami. Cała historia oparta jest na faktach. 

W sobotę 4 czerwca - czarna komedia francuskiego reżysera Dominika Molla „U Pana Marsa bez zmian”, prezentowaną w tym roku w Konkursie Głównym na Festiwalu w Berlinie. Film opowiada o Philippe, który zostaje sam z dwójką nastoletnich dzieci. Nie może się z nimi porozumieć, a do tego jego nowy współpracownik to zamknięty w sobie dziwak, który... obcina mu ucho tasakiem. Niepostrzeżenie komedia zamienia się w thriller. 

Drugi weekend Kina Plenerowego na Wyspie otworzy łotewski obraz „Marzenia” w reżyserii Renārs Vimby. Film został uznany za najlepszy w sekcji „Generation 14plus” na tegorocznym festiwalu w Berlinie. Opowiada historię 17-letniej Rayi, która po śmierci babci musi zaopiekować się młodszym bratem i przejść przyspieszony kurs dorosłości. 

11 czerwca obejrzymy nagrodzony Srebrnym Lampartem za reżyserię na Festiwalu w Locarno ostatni film Andrzeja Żuławskiego. To adaptacja „Kosmosu” Witolda Gombrowicza, o którym reżyser mówił: „Tę powieść Witolda Gombrowicza cenię najbardziej, to klejnot, perwersyjny i ostry diament”. To historia Witolda i Fuksa, którzy udają się do prywatnego pensjonatu. Jeden nie zdał egzaminów na prawie, drugi porzucił pracę u paryskiego projektanta. W zdawałoby się spokojnym miejscu dochodzi do dziwnych sytuacji. Wróbel zawieszony na sznurku, dziwne znaki w ogrodzie czy zniekształcone usta pokojówki skrywają tajemnicę. Nie tylko intrygująca zagadka zaprząta głowę Witolda – zakochuje się on bez pamięci w zamężnej kobiecie. Do czego to wszystko doprowadzi i kiedy zamiast wróbla zawiśnie człowiek? 

Ostatni weekend czerwca to dwie doskonałe propozycje. 24 czerwca na Wyspie będziemy mieli okazję zobaczyć okrzyknięty „portretem pokolenia Y” debiut fabularny niemieckiego reżysera Jana O. Gerstera „Oh, Boy!”. Film otrzymał tytuł Europejskiego Odkrycia Roku 2013 przyznawany przez Europejską Akademię Filmową. Opowiada o Niko, wyrzuconym z uniwersytetu dwudziestokilkulatku, który żyje chwilą, bezsennie włóczy się ulicami Berlina i zachwyca ludźmi, których spotyka na swojej drodze. Wszystko zmienia się dopiero, gdy Niko niespodziewanie zostaje zmuszony do konfrontacji z konsekwencjami swojej bierności. Jego dziewczyna decyduje się zakończyć ich związek, ojciec odcina mu pieniądze na życie, a psycholog określa go mianem mężczyzny „niezrównoważonego emocjonalnie”. Czy będzie to dla niego impuls do zmiany? 

W sobotę 25 czerwca na Wyspie odbędzie się pokaz filmowy w ramach Brave Festival 2016. Obejrzymy nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie obraz irańskiego reżysera Jafara Panahiego „Taxi-Teheran”. Ten film jest jak audiowizualna pocztówka z Iranu. Podróżujący po Teheranie jako taksówkarz reżyser na przykładzie kolejnych pasażerów z humorem pokazuje nam absurdy i grozę życia w jego ojczyźnie. Chociaż pojawia się tu dosadna krytyka instytucji cenzury czy opresyjnego systemu, film przepełniony jest miłością do perskiej kultury i Irańczyków. Dzięki niemu dowiadujemy się na temat Iranu więcej niż z mediów w ostatniej dekadzie. 

Repertuar na czerwiec: 

3.06, godz. 21.30 – „Wejście smoka!”, reż. M. Haghighi
4.06, godz. 21.30 – „U Pana Marsa bez zmian”, reż. D. Moll
10.06, godz. 21.30 – „Marzenia”, reż. R. Vimba
11.06, godz. 21.30 – „Kosmos”, reż. A. Żuławski
24.06, godz. 21.30 – „Oh, Boy”, reż. J.O. Gerster
25.06, godz. 21.30 – „Taxi-Teheran”, reż. J. Panahi 

Na gości kina plenerowego tradycyjnie czekać będą wygodne leżaki i krzesła

Podczas seansów kina plenerowego obowiązuje zakaz picia alkoholu i palenia papierosów. 

Szczegóły na: wyspa.wroclaw.pl oraz Facebooku 

Kino plenerowe jest organizowane przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego w ramach projektu „Wyspa na Weekend”. Projekt jest częścią programu filmowego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. 

Partnerem tegorocznej edycji kina plenerowego jest Fundacja „Manus”.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)