Klasy kotłów węglowych – co warto wiedzieć przed zakupem kotła na ekogroszek?

środa, 10.3.2021 08:55 1141

Kotły c.o. muszą spełniać normy określone przez europejskie prawo. Takie obostrzenia związane są z problemem narastającego zanieczyszczenia powietrza. Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem? Co oznaczają klasy kotłów?

Klasy emisyjne kotłów węglowych

Klasy emisyjne używane są do określania parametrów technicznych kotłów – przede wszystkim poziomu emisji pyłów, które wydziałane są podczas spalania. Obecnie tę kwestię reguluje zaktualizowana norma PN-EN 303-5:2012, która określa trzy klasy emisyjne – 3, 4 i 5. Norma ta usunęła używane od 2002 roku klasy 1 i 2. Od 1 lipca 2018 roku obowiązuje zakaz sprzedaży kotłów o klasie emisji niższej niż 5. Taka decyzja motywowana była przede wszystkim względami ekologicznymi. Kotły klasy 5 muszą spełniać rygorystyczne wymogi dotyczące emisji pyłu, dwutlenku węgla i gazowych związków organicznych. Norma określa również minimalną sprawność cieplną kotła – powinna ona wynosić 88% lub więcej.

Dyrektywa Ecodesign

Ubiegły rok przyniósł kolejne zmiany. Od 1 stycznia 2020 roku w życia weszła dyrektywa Ecodesign, która jeszcze bardziej podwyższa normy dotyczące ekologiczności pieców węglowych. Piece zgodne z dyrektywą Ecodesign muszą spełniać wymagania klasy 5 (według normy PN-EN 303-5:2012), a ponadto muszą spełniać wymogi dotyczące emisji tlenków azotu oraz sezonowej efektywność energetycznej. Od 2020 roku na rynek europejski wprowadzane mogą być tylko kotły 5 klasy zgodne z dyrektywą Ecodesign. Kupujący nie może więc wybierać pomiędzy niższymi i wyższymi klasami.

Kotły, które spełniają wymogi 5 klasy i dyrektywy Ecodesign, zapewniają czyste spalanie węgla. W porównaniu do urządzeń niespełniających norm mogą emitować nawet o 90% mniej zanieczyszczeń. Wybierając kocioł zgodny z europejskimi wytycznymi, wykazujesz się odpowiedzialnością za siebie i innych. Zanieczyszczenie atmosfery to poważny problem, który odbija się na zdrowiu ludzi. Kotły klasy 5 to korzyść zarówno dla środowiska, jak i samych użytkowników. Wysoka sprawność przekłada się na mniejsze zużycie paliwa, a co za tym idzie – mniejsze koszty. Co więcej, w ramach programów wymiany starych pieców istnieje możliwość uzyskania samorządowego dofinansowania, które pokryje część kosztów.

Wydajność kotła zależy nie tylko od jego parametrów – istotne jest również paliwo. Ekonomiczną alternatywą dla tradycyjnego węgla opałowego jest ekogroszek. Ekogroszek dobrej jakości cechuje się wysoką kalorycznością – przynajmniej 23 MJ/kg. Niska wilgotność i niewielka zawartość siarki powoduje, że podczas spalania powstaje mała ilość popiołu. Workowany ekogroszek znajdziesz w ofercie sklepu internetowego najlepszyekogroszek.pl.