Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu składa petycję u Marszałka Województwa Dolnośląskiego

wtorek, 30.1.2024 11:54 1291 0

Przez ponad 30 lat Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu stworzył jedną z największych kolekcji zabytkowych wagonów towarowych w Europie. Ponadto w zbiorach stowarzyszenia znajdują się również historyczne lokomotywy i wagony pasażerskie. Jedna z nich jest "Świadkiem Historii", to elektrowóz EP05 - 22. Są także unikaty w skali całego kraju, jak wagon bagażowy z przedziałem dla psa z 1912 roku czy wagon pocztowy budowy polskiej z 1929 roku - z krótkiej serii kilkudziesięciu egzemplarzy i ten także jest ostatnim zachowanym w Polsce.
Niestety, utrzymanie tak wartościowej kolekcji zabytkowego taboru kolejowego i udostępnienie jej szerokiej publiczności wymaga utworzenia muzeum. Obecnie wszystkie eksponaty stacjonują pod gołym niebem, co utrudnia prace renowacyjne, a znajdują się na wynajmowanych torach, na terenie kolejowym.

Klub od lat podejmuje starania o utworzenie Dolnośląskiego Społecznego Muzeum Kolejnictwa. Lokalizacja, o którą zabiega stowarzyszenie to grupa torów "X", dawne miejsce obrządzania parowozów. Dzięki inicjatywie Klubu przestrzeń ta została wpisana pod koniec minionego roku do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków - tym samym zgodnie z procedurą wpis powinien trafić również do Ewidencji Gminnej. Z punktu widzenia historii kolejnictwa we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku jest to ważne miejsce. Obok znajduje się lokomotywownia Wrocław Główny, również w zabytkowym budynku. Nieopodal znajdują się relikty, historyczne budynki dawnej Kolei Górnośląskiej, która zbudowała pierwsze połączenie kolejowe na obecnych ziemiach polskich. Mowa o linii Wrocław - Oława, 1842 rok. Wszystko to przy ul. Paczkowskiej we Wrocławiu, w sąsiedztwie terenu, gdzie planowany jest Park Henrykowski. Jest to również blisko dworca głównego i czynnych torów kolejowych, co dla żywego muzeum kolejnictwa jest bardzo ważne - organizacja pociągów historycznych, możliwość transportu eksponatów.


W poprzednim roku nasze stowarzyszenie złożyło petycję do KPRM, a w dniu 29 stycznia 2024 roku w Urzędzie Marszałka Województwa Dolnośląskiego - bezpośrednio zaadresowaną do Marszałka. W wypadku pierwszego, odpowiedź nadeszła z Agencji Rozwoju Przemysłu i jest ona negatywna oraz nie w pełni zrozumiała dla nas, gdyż podparto się głównie opinią związkowców w tej sprawie. 
W załączniku pismo przewodnie petycji złożonej do Marszałka. Zebraliśmy 3767 podpisów. Są to nie tylko mieszkańcy Wrocławia i Dolnego Śląska, ale również osoby z różnych stron kraju.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)