komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 27 czerwca 2019

Maryli, Wladyslawa

Koalicja Europejska: Wynegocjujemy #100miliardówwięcej” na zdrowie, edukację i walkę ze smogiem

środa, 8.5.2019 12:30 , komentarze: 1 , odsłony: 358
kategorie artykułu:

7 maja odbył się briefing prasowy Koalicji Europejskiej: „Wynegocjujemy #100miliardówwięcej” na zdrowie, edukację i walkę ze smogiem!” 

W briefingu prasowym udział wzięli: Senator Jarosław Duda – kandydat do parlamentu europejskiego z listy Koalicji Europejskiej,  Pani Joanna Augustynowska - Poseł na Sejm RP, Pan Marek Łapiński - były Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Przewodniczący Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Dolnośląskim oraz Michał Jaros - Poseł na Sejm RP, Szef sztabu Koalicji Europejskiej. 

Podczas konferencji przedstawiono propozycję, z której wynika, że Koalicji Europejska wynegocjuje z budżetu UE co najmniej 100 mld zł więcej niż jest w stanie wynegocjować rząd PIS. 

- Konstytucja RP w art. 68 gwarantuje nam prawo do ochrony zdrowia oraz równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Tyle w teorii. Na świadczenie zdrowotne w Polsce czeka się ponad trzy miesiące. Zadłużenie szpitali sięga około 10 miliardów złotych i stale rośnie. Co i rusz słyszymy o dramatach na SOR-ach. Na naszych oczach zapada się system opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży - interweniowałem w tej sprawie. Zła jest sytuacja neurologii, onkologii, szpitali powiatowych. Ta litania nie ma końca. Zmiany w systemie zdrowia są robione bezmyślnie i nierozsądnie. Polska służba zdrowia jest niewystarczająco finansowana - udział całkowitych wydatków na zdrowie w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Szwecji sięga 20 procent. W Polsce ledwie przekracza 10%  i najeży do jednych z najniższych w UE. W Europejskim Konsumenckim Teście Zdrowia Polska znalazła się na drugiej pozycji od końca. Za nami jest tylko Czarnogóra! Na szarym końcu plasujemy się pod względem liczby lekarzy i pielęgniarek. Średnia w UE to 3,6 na 100 tys. Mieszkańców, w Polsce to 2,4. Do tego co czwarty pracujący w Polsce lekarz jest już w wieku emerytalnym. Dramatycznie brakuje lekarzy i pielęgniarek. Musimy się obudzić bo za chwilę nie będzie miał kto i gdzie leczyć Polek i Polaków! Czeka nas głęboki paraliż i zapaść służby zdrowia. Sytuacja jest dramatyczna a rząd PiS zamiata ten problem pod dywan. Znalazły się pieniądze w budżecie na rozdawnictwo, ale rząd Premiera Morawieckiego nie jest w stanie znaleźć ich na wszystko to, czego realnie potrzebują Polki i Polacy. My to zmienimy! – zaczął szef sztabu Koalicji Europejskiej Michał Jaros

- 26 maja przed Nami Wielki Wybór. Koalicja Europejska składa twardą deklarację, że zrobimy wszystko, żeby wynegocjować co najmniej o 100 miliardów złotych więcej dla naszego kraju, na ochronę zdrowia, na polską wieś, na edukację i na walkę ze smogiem. Służba zdrowia w naszym kraju powinna być na poziomie europejskim, dlatego deklarujemy, że termin oczekiwania do specjalistów nie będzie dłuższy niż 21 dni, oczekiwanie na SOR-ze nie będzie trwało dłużej niż 60 minut (w tym czasie powinny odbyć się diagnostyka, zlecenie lekarskiej oraz badania), każdemu kto skończy 50 lat będziemy zapewniać kompleksowe badania, które będziemy powtarzać co 5 lat, zapewnimy pakiet dla środowiska osób z niepełnosprawnością. Chcemy, aby był powszechny i prosty dostęp m.in. do turnusów rehabilitacyjnych, które powinny się odbywać przynajmniej raz w roku. Uprościmy to również w kontekście orzecznictwa – przedstawił propozycję Koalicji Europejskiej Jarosław Duda kandydat do parlamentu europejskiego.

- Nie będzie zdrowego społeczeństwa bez zdrowych dzieci. Ale co zrobić, że Polki nie bały się iść na porodówki? Kiedy rząd PiS zabrał Nam znieczulenie i prowadzi do sytuacji, w której w szpitalu jest po prostu strasznie. Jeśli chcemy zachęcić Polki do rodzenia dzieci, trzeba stworzyć im godne warunki, aby ta ważna chwila w życiu była na europejskim poziomie. Aby to zrobić potrzebujemy środków, które można pozyskać z różnych funduszy, również ze środków Unii Europejskiej, dlatego popieram Koalicję Europejską i jej kandydatów, bo to są fachowcy, którzy wiedzą dokładnie jak zdobyć pieniądze na to, aby poprawić stan służby zdrowia. Musimy zadbać również o nasze maluchy, dlatego obowiązkowy pakiet szczepień powinien być standardem. Nie może być tak, że dzieci z bogatszej rodziny dostają jednym ukłuciem szczepienie przeciwko wszystkim chorobom, a dzieci z uboższej rodziny musza mieć 6-7 szczepień. To wszystko może wrócić do normy europejskiej – dodała Pani Joanna Augustynowska Poseł na Sejm RP.

- W naszym 9 punktowym programie Europejskiej Ochrony Zdrowia mówimy o dwóch istotnych kwestiach opieki onkologicznej. O europejskiej ochronie zdrowia, programie przeciwdziałania chorobom nowotworowym. Jest to program finansowany bezpośrednio ze środków Komisji Europejskiej. W każdym województwie, w każdym regionie stworzymy wysokospecjalistyczny ośrodek walki z nowotworami, w którym każdy w szybkiej ścieżce, będzie mógł otrzymać diagnozę i rozpocząć specjalistyczne leczenie – zakończył Pan Marek Łapiński Przewodniczący Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Dolnośląskim. 

 

Wasze komentarze

wczoraj, 18 godz temu
wtorek, 25.6.2019 18:00
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork