komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 20 stycznia 2021

Fabiana, Sebastiana

Koalicja miast: Gdańsk, czyli znajomi znad morza

wtorek, 26.7.2016 09:58 , komentarze: 0 , odsłony: 952
kategorie artykułu:

Nadmorska plaża i nieodłączne parawany zwane wiatrołapami pojawią się na wrocławskim Rynku przed kamienicą nr 25. Tam, na pięciu piętrach zaprezentuje się w ramach Koalicji miast Gdańsk.

Bursztynowy szlak

Parter kamienicy zajmie księgarnia, bar i kafejka. O aranżację przestrzeni zadbają wrzeszczański Kurhaus i sopocki LAS. Kurhaus między innymi zaprezentuje Bursztynowy szlak, czyli piwo kolektywu kuratorskiego All Inclusive, wyprodukowane w limitowanej edycji. W księgarni będzie można poznać publikacje wydawane w Trójmieście – m.in. Wydawnictwo w podwórku, słowo/obraz terytoria, publikacje Instytutu Kultury Miejskiej, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. W czytelni dostępne będą artystyczne monografie, tomiki poezji, artbooki i ziny. Parter otwarty dla wszystkich od 12.00 do 24.00 od 30 lipca do 5 sierpnia.

Nowe od morza

Pierwsze piętro kamienicy Rynek 25 zamieni się w salę koncertową. Pod szyldem Nowe idzie od morza odbędą się wieczorne koncerty, prezentujące najciekawszych twórców z Trójmiasta i okolic. Wśród zaproszonych artystów są: Olo Walicki Kaszebe II, Trupa Trupa, Kobiety, Prawatt, Rhythm Baboon, Syny, Langfurtka oraz dwa zespoły występujące z okazji dnia TOTART: Szelest Spadających Papierków i Brzóska de Paulus

II Piętro to wystawy. Przestrzeń otwiera przegląd malarstwa — Wieszajmy artystów każdego dnia, rozwinięcie projektu Sylwestra Gałuszki z Kolonii Artystów, w którym codziennie prezentowane jest inne dzieło. Tym razem idea polega na zebraniu w jednym miejscu sporej liczby obrazów i zestawieniu ich w nieoczywistej konfiguracji. Ma to być rodzaj nieustającego procesu twórczego, a także artystycznego archiwum, które tworzy kolejne relacje pomiędzy różnymi twórczymi reprezentacjami. Na wystawie będzie można zobaczyć najnowsze prace m.in. Agaty Nowosielskiej, Maliny Tomaszewskiej, Krzysztofa Wróblewskiego, Marcina Zawickiego, Anny Orbaczewskiej, Kamili Model, Daniela Cybulskiego, Jakuba Bielawskiego, Piotra Rubieckiego, Katarzyny Fijałkowskiej, Aleksandry Kotarskiej, Mai Zaleskiej, Łukasza Patelczyka, Macieja Pytlaka, Macieja Salamona, Macieja Chodzińskiego, Krzysztofa Nowickiego i Tomka Kopcewicza.

Przez morze ku wolności

Na trzecim piętrze oraz w piwnicy (instalacja field recordingowa Marcina Dymitera) zostanie zaprezentowana historia o morzu i jego metaforze. Dzisiaj podróż przez morze kojarzy się głównie z napływem uchodźców do Europy i ich tragicznym losem. Bezpośrednio wątki nawiązujące do sytuacji społeczno-geopolitycznej odnajdziemy w obiektach i dokumentacji performance Aurory Lubos Z morza oraz zdjęciach fotografa-reportażysty Macieja Moskwy, który opowie nam także o swojej pracy podczas spotkania autorskiego. Wątek emigracji pojawia się również w wideo Julity Wójcik, artystki zaangażowanej społecznie, która z portu Gdynia wyrusza w morze na tratwie zbudowanej z plastikowych walizek. Kolejny nomadyczny projekt to Odyseja Tomka Kopcewicza i Michała Szlagi, którzy przedstawią wybrane wątki z dotychczasowej podróży, między innymi bezimienne strefy, w których ludzie czekają na wpuszczenie do Europy. Podczas trwania ekspozycji rozpoczną równolegle krótką podróż po wodach wrocławskiego odcinka Odry, pływając w kajaku z żaglem.

Ostatnie IV piętro jako punkt wyjścia traktuje miasto – bazując na projektach dedykowanych Gdańskowi, poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak może wyglądać i zmieniać się współczesne miasto. Na najwyższym piętrze kamienicy zaplanowano również tymczasowe kino. W ramach pokazu filmów w cyklu Wrzeszcz ART! będzie można zagłębić się w realizacje trójmiejskich i wrocławskich artystów posługujących się sztuką wideo.

Koalicja Miast to projekt miast, które ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a obecnie współpracują z Wrocławiem – zwycięzcą konkursu. Projekt ma na celu prezentacje kulturowe miast na scenie Wrocławia: Gdańska, Katowic, Lublina i Łodzi skupione na najbardziej charakterystycznych dla nich narracjach kulturowych oraz na tym, co stanowi o ich genius loci. Wrocław stanie się sceną, na której spotkają się najlepsze pomysły i praktyki kulturowe z każdego z miast koalicji.

źródło: Wrocław pl

 

Wasze komentarze

sobota, 16.1.2021 11:31
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele