Kolagen - właściwości i zastosowanie

wtorek, 2.11.2021 14:35 316

W ostatnich latach kolagenowi poświęca się wiele miejsca w publikacjach naukowych, artykułach z zakresu urody, a także i zdrowia. Mówi się o nim wiele nie bez powodu - jest niezwykle cennym składnikiem mającym pozytywny wpływ na cały ludzki organizm.

Dla wielu osób jest on ratunkiem przed przedwczesnym starzeniem się skóry, jednak jego działanie jest znacznie szersze. Z poniższego artykuły można dowiedzieć się najważniejszych informacji na temat jego działania, zastosowania czy też naturalnych źródeł występowania.

Co to jest kolagen?

Kolagen występuje naturalnie w organizmie człowieka i jest częścią tkanki łącznej. Stanowi swego rodzaju spoiwo chrząstek, kości oraz skóry. Jest białkiem składającym się z aminokwasów i stanowi aż 30% ogólnego ludzkiego białka. Sama jego nazwa wywodzi się z języka greckiego od słowa "kolla" oznaczającego "klej". Jest to adekwatne nazewnictwo biorąc pod uwagę fakt, że kolagen spełnia głównie funkcję spajającą.

Ma on bardzo szeroki wpływ na organizm, między innymi czyniąc skórę gładką i odpowiednio napiętą. Poza tym dzięki niemu stawy odpowiednio funkcjonują, rany lepiej się goją, a złamane kości sprawnie zrastają. Działa on również dobroczynnie na naczynia krwionośne - czyni je bardziej elastycznymi i tym samym poprawia krążenie krwi. Gdy kolagenu zaczyna brakować w organizmie, wówczas można zauważyć zmarszczki oraz bruzdy, zwykle pojawiające się na twarzy oraz szyi. Skóra staje się bardziej wiotka, opada, a stawy zaczynają boleć.

Kolagen - działanie i właściwości

Jak widać kolagen ma bardzo szeroki wpływ na organizm człowieka. Jeśli jest regularnie dostarczany do organizmu człowieka, wówczas procesy starzenia znacznie się opóźniają.

Jakie ma on konkretnie działanie? W przypadku układu krwionośnego, kolagen dzięki zawartej w sobie prolinie, oczyszcza ściany tętnic z zalegającego tłuszczu. Poza tym poprawia również krążenie krwi i minimalizuje ryzyko występowania różnego rodzaju chorób w tym zakresie. Pomaga również w kontrolowaniu ciśnienia krwi, rozluźnia komórki mięśniowe, poszerza tętnice itd.

Ma on również pozytywny wpływ na metabolizm. Dzięki niemu możliwe jest przemienianie glukozy w energię. W kolagenie znajduje się składnik zwany argininą, która pobudza do działania i tym samym łatwiej jest gubić zbędne kilogramy.

Pomaga również w funkcjonowaniu układu trawiennego. Dzięki niemu znacznie lepiej regenerują się uszkodzone ścianki komórkowe i rozkładają się sprawniej białka.

Mnóstwo osób docenia jednak kolagen przede wszystkim ze względu a to, że opóźnia on procesy starzenia się skóry. Dzięki jego regularnemu suplementowaniu lub też przyjmowaniu wraz z pożywieniem, skóra długi czas jest elastyczna i napięta. Pojawia się na niej również znacznie mniej zmarszczek.

Rodzaje kolagenu

Wyróżnia się około 30 rodzajów kolagenu. Oczywiście najlepszym dla człowieka jest kolagen naturalny, a zatem kolagen natywny, zwierzęcy, mikrokolagen, atelokolagen, hydroizolowany, liofilizowany oraz roślinny. Ponadto warto zwrócić uwagę również na kolagen rybi, który swoją drogą został opatentowany właśnie przez Polaków. Kupując kolagen warto zwracać uwagę również na jego typ oraz klasę. Kolagen jest kategoryzowany w III typach, z czego typ I jest najbardziej wartościowy dla organizmu. Stanowi on aż 90% białek kolagenowych. Ma wpływ na budowanie skóry, więzadeł oraz dodaje wytrzymałości tkance łącznej.

Niedobór kolagenu - skutki i objawy

Skutków niedoboru kolagenu w organizmie, jest niestety wiele. Przede wszystkim brak kolagenu powoduje znacznie szybsze starzenie się skóry, utratę jej jędrności oraz elastyczności. Ponadto ma wpływ na sztywnienie stawów, bóle kręgosłupa, łamliwość i matowość włosów, a także podrażnienia i suchość na skórze. Jeśli w organizmie nie ma odpowiedniej ilości kolagenu wówczas skóra ma tendencję do rozstępów, powstawania cellulitu, przebarwień skóry, a także pojawiania się głębokich zmarszczek.

Gdzie znaleźć kolagen?

Kolagen można znaleźć między innymi w kilku produktach spożywczych. Są nimi: żelatyna spożywcza, chrząstki rekina, kurze łapki czy też podroby. Ponadto jest on również w przetworzonych produktach mięsnych, takich jak salceson oraz w różnego rodzaju galaretkach. Warto mieć jednak świadomość tego, że spożywanie tego typu produktów niekoniecznie jest zdrowe. Może wpływać na podwyższenie się poziomu złego cholesterolu i niekoniecznie pozytywnie działać na układ krążenia. Takie produkty warto zatem spożywać w ograniczonej ilości.

Kolagen można przyswajać nie tylko z pożywieniem, ale również go suplementować. Czysty kolagen dostępny na rynku może mieć różną formę, najczęściej jednak sproszkowaną. Spożywa się go po zmieszaniu z jakimś płynem, można również dodać do koktajlu. Często jest on również wzbogacany o różnego rodzaju witaminy, mające pozytywny wpływ na wygląd skóry. Mowa tutaj przede wszystkim od witaminie C oraz E (nazywanej witaminą młodości). Taki kompleksowy zestaw jest zdecydowanie skuteczniejszy w swoim działaniu. Zalecana dawka kolagenu dziennie to 4-5 gram.

Czy każda osoba może spożywać kolagen w takiej postaci? Niestety również w tym przypadku istnieją pewne przeciwwskazania. Kolagenu bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem nie powinny przyjmować osoby cierpiące na ciężkie postaci łuszczycy, osoby chorujące na kolagenozy, alergicy, osoby mające reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie naczyń krwionośnych, a także toczeń rumieniowy układowy. W przypadku każdej innej osoby nie ma powodów, dla których nie można by było przyjmować kolagenu, ale nie można go przedawkowywać, ponieważ to również wiąże się z konsekwencjami.