Kolejny pokaz przedfestiwalowy SPEKTRUM przed nami

wtorek, 3.9.2019 07:45 789 0

Jak wyglądają losy mieszkańców krajów postsowieckich? Czy można żyć w cieniu imperium? Górski Karabach, Ukraina oraz Gruzja to tereny władczej polityki współczesnej Rosji. Poprzez historie trzech bohaterów przyglądamy się w filmie „Cienie Imperium” Karola Starnawskiego tej sytuacji, a 11 września o godz. 18:30 w ramach pokazów przedfestiwalowych Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM będziemy mieć okazję obejrzeć ten dokument i porozmawiać z reżyserem. 

       Fot. Karol Stranowski 

Na rubieżach dawnego Imperium Rosyjskiego trwają konflikty, o których zapomniała już światowa opinia publiczna. Ludzie zamieszkujący te rejony pragną tylko jednego: spokojnego życia. W tym sensie historie Aleksieja, Timura i Aleksandra są podobne, mimo że ich ojczyzny oddalone są od siebie o wiele kilometrów. Górski Karabach, Ukraina i Gruzja wciąż pozostają w strefie wpływów rosyjskich. To kolejne areny agresywnych działań Rosji. Bo chociaż kraj pod rządami Władimira Putina nie ma już statusu imperium, to kontynuuje działania zmierzające do uzależnienia wobec siebie sąsiadów i utrzymania dawnej strefy wpływów.

Dokument inspirowany jest książką Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń” opowiadającej historie mieszkańców postsowieckich państw nieuznawanych, którzy od blisko trzydziestu lat padają ofiarą wielkiej mocarstwowej polityki. Pisarz stoi również za filmem: wpadł na jego pomysł i został współscenarzystą. Odwiedziny w Górskim Karabachu w 2015 roku nie zwiastowały tego, że już rok później dojdzie tam do największej od 20 lat eskalacji konfliktu. Wizyta zimą 2015 roku na froncie pod Donieckiem nie zapowiadała pierwszego aktu długotrwałej uśpionej wojny. Autor widział natomiast, jak w cieniu nieustających konfliktów toczy się codzienne życie.

Książka oraz film to osobiste historie tych, którzy ćwierć wieku po upadku sowieckiego imperium marzą o normalności, o posiadaniu paszportów, które pozwolą im swobodnie podróżować, o walucie, która ma jakąś wartość, i o reprezentacjach startujących w mistrzostwach i igrzyskach na takich samych prawach jak inni – pod własnymi barwami. A przede wszystkim marzą o pokoju.

Tą projekcją kończymy cykl regularnych pokazów przedfestiwalowych! Zapraszamy od 5 do 11 listopada na Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM, na którym w tym roku poznamy połączone siły dwóch imprez: „Okiem Młodych” i SPEKTRUM. Przed nami spotkanie z autorem „Cieni Imperium” – Karolem Starnawskim, przed kilku laty laureatem Nagrody dla Filmów o Szczególnych Walorach Przyrodniczych podczas Festiwalu „Okiem Młodych”, które poprowadzi dyrektor artystyczny obu festiwali, Lech Moliński.

Karol Starnawski – reżyser i scenarzysta. Urodził się w 1990 roku w Gdyni. Absolwent reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Autor kilkunastu krótkometrażowych filmów dokumentalnych oraz fabularnych, m.in. „Drogi Karolu…”, „Kawaler” oraz „Przedziały”. Laureat nagród na festiwalach filmowych. Był asystentem reżysera w świetnie przyjętym filmie „Ostatnia rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Film „Cienie imperium” jest jego pełnometrażowym debiutem dokumentalnym.

WSTĘP 5 PLN

Bilety można kupić online (www.bilety.sok.com.pl) lub gotówką w kasie Świdnickiego Ośrodka Kultury i przed seansem.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)