Kolejnym 13 artystom przyznano wrocławskie stypendia artystyczne [FOTO]

środa, 21.6.2023 14:51 220 0

Tłumacz Joyce’a, klarnecista i saksofonista jazzowy czy dziekan Wydziału Ceramiki i Szkła. We Wrocławiu przyznano dziś stypendia dla najwybitniejszych artystów. Stolica Dolnego Śląska ma dla twórców największy po Warszawie program dotacyjny.

Stypendia artystyczne osobiście wręczył prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. To już dziewiąta edycja tego konkursu, a wyróżnionych zostało tym razem trzynastu twórców w sześciu dziedzinach.

– Za każdym razem to powtarzam i będę powtarzać: pieniądze wydane na dotacje i stypendia dla naszych mieszkańców to najlepiej zainwestowane środki, ponieważ siłą naszego Wrocławia są właśnie mieszkańcy – ich energia, pomysłowość, pracowitość – podkreślał podczas uroczystości prezydent Jacek Sutryk. – Jestem dumny z dokonań wrocławskich artystów, którzy w swoich pracach nie zapominają o naszym mieście i jego bogatej historii.

Warto podkreślić, że Wrocław realizuje drugi (pod względem przyznawanych środków) po Warszawie program stypendialny dla artystów.
– To jest ogromna pomoc. Podejrzewam, że bez otrzymania tego stypendium nie mógłbym zrealizować tego projektu, także ogromnie się cieszę i rzeczywiście czuję się wyróżniony – powiedział laureat w dziedzinie muzyki, Mateusz Rybicki, kompozytor i instrumentalista, który przedstawił projekt stworzenia utworu muzycznego na podstawie biblijnej księgi Apokalipsy w jazzowej odsłonie.

W ośmiu dotychczasowych edycjach przyznano 183 stypendia artystyczne na kwotę 3 825 000 zł.

W IX naborze, na II półrocze 2023 roku, złożone zostały łącznie 93 wnioski. Stypendia w wysokości 2500 zł miesięcznie zostały przyznane 13 artystom w dziedzinach: film, literatura, muzyka, teatr, sztuki wizualne oraz upowszechnianie kultury.

Wnioskować mogli sami twórcy, przedstawiając dotychczasowy dorobek i projekt przedsięwzięcia związanego z Wrocławiem. Autorski zamysł należało opisać, podać cel i zakładane rezultaty, pamiętając, że stypendium nie może być wydatkowane na zakup środków trwałych, dofinansowanie nauki czy podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

–  Przez dziewięć edycji przeczytaliśmy z całą komisją 1196 wniosków, a więc poznaliśmy 1196 twórczych pomysłów, wśród których każdy jeden był interesujący i zasługiwałby na osobne omówienie – przyznał Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury.

Lista laureatów IX edycji:
film:
1. Monika Anna Kotecka
literatura:
2. Krzysztof Bartnicki
3. Emilia Konwerska
4. Jakub Sęczyk
muzyka:
5. Magdalena Gorwa
6. Aleksandra Kotecka
7. Mateusz Rybicki
teatr:
8. Piotr Froń
9. Jolanta Kowalska
sztuki wizualne:
10. Marzena Krzemińska-Baluch
11. Katarzyna Minasowicz
12. Viktoriia Tofan
upowszechnianie kultury:
13. Alicja Kielan

Dodaj komentarz

Komentarze (0)