komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 12 lipca 2020

Jana, Brunona

Wiosna Biedronia złożyła we Wrocławiu kwiaty na grobie Ferdynanda Lassalle'a z okazji Święta Pracy

czwartek, 2.5.2019 11:48 , komentarze: 1 , odsłony: 1581
kategorie artykułu:

Z okazji Międzynarodowego Święta Pracy delegacja Wiosny Roberta Biedronia złożyła 1 maja kwiaty na grobie Ferdynanda Lassalle'a, założyciela pierwszej partii robotniczej (dzisiejszej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, SPD), na wrocławskim Cmentarzu Żydowskim na ul. Ślężnej.

Podczas uroczystości głos w imieniu Wiosny zabrał Michał Syska, doradca Roberta Biedronia, który od 13 lat kieruje Ośrodkiem Myśli Społecznej im. F. Lassalle'a.

- Jak co roku spotykamy się w majowe święto, by oddać hołd wielkiemu politykowi, jednej z najważniejszych postaci politycznej historii Europy, założyciela pierwszej partii robotniczej, dzisiejszej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec.  "Czynimy to nie tylko po to, by przypomnieć postać wybitnego wrocławianina i socjaldemokraty. Spotykamy się, bo idee, którym poświęcił swe życie Lassalle - wolność, równość i sprawiedliwość społeczna - pozostają wciąż żywe - powiedział Syska.

I dodał: - Ponad sto lat temu amerykańscy robotnicy, zamiast dalej zaciskać pasa, zacisnęli pięści, by upomnieć się o dobrą pracę i godną płacę. Na pamiątkę tamtych wydarzeń 1 maja upominamy się o te postulaty. Bo wciąż na świecie jest za dużo niesprawiedliwości i nierówności.

Przedstawiciel Wiosny odniósł się także do aktualnej sytuacji w Polsce: - Święto Pracy pozostaje aktualne także w naszym kraju; zwłaszcza dziś, gdy o godne płace upominają się kolejne grupy społeczne. Nauczyciele, pracownicy opieki społecznej, ochrony zdrowia czy sądów prowadzą protesty przeciwko degradowaniu ich zawodów. Dziś odbudowa prestiżu pracy w sektorze publicznym staje się ważnym wyzwaniem. Bez godnie zarabiających pracowników budżetówki nie zapewnimy dobrych usług publicznych dla całego społeczeństwa, dla nas wszystkich.

Michał Syska odniósł się także do 15. rocznicy wstąpienia naszego kraju do UE:  - Majowe święto to dla nas, Polek i Polaków, również rocznica wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. Dla środowisk postępowych to dobra okazja, by jasno i mocno powiedzieć: zjednoczona Europa nie może być tylko obszarem wspólnego rynku, musi być także obszarem wspólnych standardów społecznych.


Ferdynand Lassalle urodził w 1825 we Wrocławiu. Studiował filologię, filozofię i historię, Był uczestnikiem Wiosny Ludów w 1848 r. W 1863 r. założył Powszechny Niemiecki Związek Robotniczy - pierwszą partię socjaldemokratyczną, która dziś nosi nazwę Socjaldemokratycznej Partii Niemiec. Był nie tylko organizatorem i świetnym mówcą, ale także teoretykiem i myślicielem politycznym, demokratą i zwolennikiem powszechnego prawa wyborczego. Zmarł w wyniku ran odniesionych w pojedynku w Szwajcarii w 1864 r. Został pochowany na Cmentarzu Żydowskim we Wrocławiu. Jego grób jest odwiedzany przez europejskich liderów politycznych. Kwiaty składali na nim m.in. kanclerze RFN: Helmut Schmidt i Gerhard Schroeder.

 

Wasze komentarze

Wiosna jako partia socjalistyczna, czyli niczym sie nie rozni zbytnio od innych. PO -socjalistyczna, i swiecka i katolicka, PiS -socjalistyczna katolicka prawie komunistyczna bo nacjonalizuje banki i firmy, WIOSNA- socjalistyczna ateistyczna. To jak ma byc w Polsce lepiej? www.DomanskiBooks.com

czwartek, 02.05.2019 23:51:38 autor: Walerian Domanski

piątek, 10.7.2020 14:24
piątek, 10.7.2020 13:52
czwartek, 9.7.2020 09:35
czwartek, 9.7.2020 08:15
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki