komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 2 lipca 2020

Jagody, Urbana

Wydarzenia specjalnie w Dolnośląskim Centrum Filmowym

sobota, 11.5.2019 10:00 , komentarze: 1 , odsłony: 574
kategorie artykułu:

WYDARZENIA SPECJALNE: 

16. MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY – 10-19 MAJA. 

Najgłośniejsze filmy z festiwali na całym świecie, dzieła nagrodzone prestiżowymi nagrodami i ekscytujące debiuty, a także spotkania z twórcami, dyskusje, sekcje dla dzieci i seniorów oraz specjalne pokazy z audiodeskrypcją – od 10 do 19 maja zapraszamy do DCF na 16. odsłonę Millennium Docs Against Gravity, największego w Polsce festiwalu filmów non-fiction!

W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem „Zobacz, czy rozumiesz świat i czy świat rozumie ciebie”. Organizatorzy postawili na mocną różnorodność tematyczną. Poznamy dzieła przybliżające rolę zaangażowanego dziennikarstwa i emocjonujące związki filmu i sztuki, obrazy poruszające kwestie związane z ekologią i zmianami klimatycznymi oraz odkrywające przyszłość współpracy ludzi z robotami. Zobaczymy najnowsze filmy światowej sławy twórców – m.in. Wernera Herzoga, Petera Jacksona i Madsa Brüggera oraz ostatnie dzieło zmarłej w marcu br. ikony kina Agnès Vardy. Na festiwalu nie zabraknie także tytułów o psychologii, sporcie, architekturze i modzie.

W maju oderwijmy się od codzienności i odkryjmy świat prezentowany przez najciekawszy i najszybciej rozwijający się gatunek filmowy na świecie – kino dokumentalne!

Bilety do kupienia na stronie http://dcf.wroclaw.pl/repertuar

CITY DOCS: PRZYSZŁOŚĆ EUROPY – POKAZ FILMU „ERASMUS – OBYWATELE EUROPY” – 16 MAJA, GODZ. 18.30. BILETY 15 ZŁ. POKAZ W RAMACH 16. MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY.

Życie w przeludnionych, rozrastających się miastach staje się nie do zniesienia. Nasza cywilizacja oprócz wielu wspaniałych wynalazków i udogodnień stworzyła problemy, które prowadzą do katastrofy – przyglądamy się tym problemom w naszym cyklu City Docs. Prezentujemy pełnometrażowe dokumenty, który w wiarygodny i pasjonujący sposób o tym opowiadają. Po każdym filmie w gronie znawców tematu, drążymy sprawę, obalamy mity i szukamy rozwiązań.

W specjalnym festiwalowym wydaniu cyklu „City Docs” porozmawiamy o przyszłości Europy. Po wielu latach integracji i rozszerzania Unii Europejskiej, wspólnota europejska stoi dziś przed poważnymi wyzwaniami. Większość mieszkańców Europy wciąż popiera ideę Unii. Jednocześnie kryzys finansowy z 2008 roku, problemy z imigracją oraz brexit spowodowały, że w debacie publicznej coraz więcej obaw nie tylko o jej kształt w przyszłości, ale nawet o jej przetrwanie. Bardzo różne są też wizje przyszłości Europy, nawet wśród zwolenników Unii. Pretekstem do rozmowy o czekających nas europejskich wyzwaniach będzie film pt. „Erasmus - obywatele Europy” („Citizen Europe”) w reż. Aggeliki Aristomenopoulou i Andreasa Apostolidisa. Po filmie zapraszamy na debatę.

 

PREMIERY:

"SŁODKI KONIEC DNIA" 

Najnowszy film Jacka Borcucha zdobył główną nagrodę w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych 12. Mastercard OFF Camera w Krakowie. Na ekranie m.in. nagrodzona za tę rolę na festiwalu Sundance Krystyna Janda oraz Kasia Smutniak.

„Słodki koniec dnia” to historia o odwadze, sile słowa i skomplikowanych rodzinnych relacjach. O lęku przed nieznanym i pasji życia. Miejscem akcji filmu jest włoska prowincja, etruskie miasto Volterra. Tu od lat mieszka Maria – polska poetka, laureatka Nagrody Nobla, autorytet moralny. Świat bohaterów zostaje wywrócony do góry nogami, gdy otrzymują szokującą wiadomość o zamachu terrorystycznym w Rzymie. Bezkompromisowość i niepoprawność polityczna Marii okazują się mieć dramatyczne konsekwencje. 

W roli Marii zobaczymy Krystynę Jandę. Jej córkę gra Kasia Smutniak. W projekt zaangażowana jest międzynarodowa obsada, m.in. Antonio Catania, Lorenzo de Moor, Vincent Riotta, Robin Renucci. Autorami scenariusza są Jacek Borcuch i Szczepan Twardoch. Za muzykę odpowiada Daniel Bloom, aranżacji utworów podjął się Leszek Możdżer. 

Światowa premiera „Słodkiego końca dnia” odbyła się na słynnym Festiwalu Sundance, gdzie Krystyna Janda zdobyła Specjalną Nagrodę Jury. Film nagrodzono również na 12. Festiwalu Mastercard OFF Camera w Krakowie, gdzie jury pod przewodnictwem laureatki Oscara Marcii May Harden uznało „Słodki koniec dnia” za najlepszy polski film, określając go jako „elegancki, acz prowokujący” i podkreślając rolę Krystyny Jandy.

"PODŁY, OKRUTNY, ZŁY" 

"Podły, okrutny, zły" to film będący spojrzeniem na charyzmatyczną stronę seryjnego mordercy Teda Bundy'ego (Zac Efron), którego losy śledziła cała Ameryka.

Niewinna twarz Teda Bundy'ego (Zac Efron) skrywała tajemnice brutalnych mordów, w które Liz Kloepfer (Lily Collins) długo nie chciała uwierzyć. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Ted szybko zdobył serce Liz, która samotnie wychowywała córkę. Przez parę lat tworzyli sielankową rodzinę. Ideał runął, gdy Ted został aresztowany pod zarzutem makabrycznych zbrodni. Przystojny, czarujący, charyzmatyczny, czy podły, okrutny, zły? Losy Bundy'ego śledzi cała Ameryka - to pierwszy proces w historii transmitowany przez telewizję. Zakochane kobiety przyjeżdżają na salę sądową. Bundy zyskuje medialną sławę oraz rzeszę wierzących w jego niewinność fanek. Liz musi zdecydować, czy pozostać u jego boku, czy chronić siebie i córkę?

CYKLE:

DKF – NIEBEZPIECZNE KOBIETY: "EKSPERYMENT NA TRATWIE", REŻ. MARCUS LINDEEN / SZWECJA, DANIA, NIEMCY, USA, 2018/ 97’– 13 MAJA, GODZ. 19.00. BILETY 15 ZŁ.

Pokaz specjalny w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Na początku lat 70. meksykański antropolog Santiago Genovés zaprosił mężczyzn i kobiety różnych narodowości, religii i środowisk do odbycia wspólnego rejsu przez Atlantyk. W czasach kontrkultury i rewolucji obyczajowej chciał sprawdzić, czy ludzie są naturalnie pokojowi czy wojowniczy. Przypuszczając, że istnieje związek między agresją a seksem, wybrał najbardziej atrakcyjnych kandydatów. Czterdzieści lat później spotykają się ponownie na replice tratwy, aby spojrzeć na wspólną trzymiesięczną przygodę. Co ciekawe, do dziś przetrwały niemal wyłącznie kobiety... Szwecki reżyser Maecus Linden opowiadając o psychologicznym badaniu sprzed półwiecza pokazuje, jak zmienił się od tego czasu świat, także w postrzeganiu siły kobiet.

FILMOWY KLUB SENIORÓW 

14 MAJA: „KRAINA MIODU”, REŻ. TAMARA KOTEVSKA, LJUBOMIR STEFANOV / MACEDONIA 2018/ 87 MIN. BILETY 12 ZŁ.

Pokaz specjalny w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity. 50-letnia Hatidze mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce bez dróg, prądu i bieżącej wody. Hoduje pszczoły i żyje w zgodzie z naturą. Pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się rodzina, która również hoduje pszczoły, ale traktuje miód i pszczoły inaczej. Szacunek zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Czy pszczoły mogą być przyjaciółmi i partnerami człowieka czy tylko niewolnikami produkującymi miód?

16 MAJA: „IN TOUCH”, REŻ. PAWEŁ ZIEMILSKI / POLSKA, ISLANDIA 2018/ 60 MIN. BILETY 12 ZŁ.

Pokaz specjalny w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity. To opowieść o mieszkańcach wsi Stare Juchy na Mazurach. Ponad połowa z nich na początku lat 80. XX wieku wyemigrowała do Islandii. Ci, którzy wyjechali, rozpoczęli nowe życie. Ci, którzy zostali – w większości reprezentanci starszego pokolenia - wciąż mają nadzieję na powrót bliskich. Duża odległość pomiędzy członkami rozbitych rodzin nie pozwala im na bezpośredni kontakt. Alternatywą dla tej sytuacji pozostają „spotkania” w świecie wirtualnym.

 

Wasze komentarze

Polecam film Słodki koniec dnia, Borcuch mierzy się z ważnym tematem wolnosci jednostki i artysty. Janda cudowna

sobota, 11.05.2019 15:11:49 autor: Marta

dzisiaj, 6 godz temu
środa, 1.7.2020 15:51
wtorek, 30.6.2020 21:19
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele