Kłótnia według Karoliny Zajączkowskiej w Muzeum Pana Tadeusza

czwartek, 4.5.2017 08:54 1038 0

W piątej odsłonie plakatów do poematu Adama Mickiewicza fotografka Karolina Zajączkowska postanowiła stworzyć współczesną wersję XIX-wiecznej ilustracji Elwiro Michała Andriollego. 

To, co wydało mi się szczególnie interesujące – mówi Karolina Zajączkowska o swoim plakacie – to sam powrót do lektury Mickiewicza. Zadanie zmierzenia się z epopeją narodową z początku brzmiało dla mnie groźnie. Fotografka postanowiła nawiązać do pierwszego wydania Pana Tadeusza i grafiki przygotowanej przez wileńskiego ilustratora Elwiro Michała Andriollego. Szukała sposobu na przełożenie romantycznego, teatralnego charakteru na czasy współczesne. 

Chciałam, by fotografia przypominała szkolne przedstawienie. Czasy, w których nieco niesłusznie utkwił „Pan Tadeusz” – dopowiada artystka. Sedno Księgi V stanowi tytułowa biesiadna kłótnia o zamek, prawowite dziedzictwo między Soplicami i Horeszkami, Sędzią i Hrabią, o której Mickiewicz tak pisze: Lecz Hrabia krzesłem w środku zagrodził im drogę / I na tym szańcu słabym utwierdziwszy nogę: / Wara! - zawołał. – Sędzio! nie wolno nikomu / Krzywdzić sługę mojego w moim własnym domu. Dlatego dla Karoliny Zajączkowskiej kluczowe stało się zbudowanie takiej sceny, która stanie się punktem odniesienia do współczesnych realiów. - Dziś na mojej fotografii scenerią zamkowej sali jest bar mleczny, a role skłóconych szlachciców odgrywają współcześni młodzi twórcy kultury: muzycy, artyści, publicyści, galerzyści. 
Karolina Zajączkowska zajmuje się sztukami wizualnymi, ze szczególnym zainteresowaniem fotografią, postdokumentem, budowaniem subiektywnych narracji i teorią obrazu. Studiowała w Instytucie Twórczej Fotografii (ITF) na Uniwersytecie Śląskim w Opawie (Czechy), była również stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016). Z Sławkiem ZBIOK Czajkowskim tworzy duet artystyczny DWA ZETA.
W 2017 roku Muzeum Pana Tadeusza realizuje roczny projekt ilustrujący poemat Adama Mickiewicza. Zaprosiło dwunastu autorów wizualnych działających w różnych obszarach sztuki i dizajnu do przygotowania po jednym plakacie odnoszącym się do danej księgi Pana Tadeusza. Wybrano ilustratorów i grafików, fotografów i artystów, którzy wyróżniają się niepowtarzalnym stylem i unikatowym językiem wizualnym. W każdym miesiącu sukcesywnie prezentowane są kolejne księgi. Całą serię pokażemy podczas jesiennej wystawy w Muzeum Pana Tadeusza. Limitowana edycja druków jest również do nabycia w księgarni działającej przy Muzeum. 

Dotychczasowe plakaty przygotowali: Jan Kallwejt (Księga I: Gospodarstwo), Mirella von Chrupek (Księga II: Zamek), Studio Fontarte (Księga III: Umizgi), Tomasz Kaczkowski (Księga IV: Dyplomatyka i łowy). Kolejny plakat zostanie przygotowany przez ilustratora Bartka Kociembę, znanego jako Arobal.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)