Wystawa prac Piotra Smogóra od-LUDZIE

czwartek, 7.2.2019 15:00 2564 0

Klub Pod Kolumnami zaprasza 9 lutego na wernisaż wystawy pt. od-LUDZIE - prac Piotra Smogóra, malarza i filozofa, twórcy pojęcia: pejzaż figuratywny. Wystawa jest pomyślana jako zestawienie tych samych motywów w formie linearnej oraz malarskiej. W skład wyboru wchodzi kilkanaście prac, których sens określony jest poprzez odniesienie do człowieka z perspektywy jego negacji. 

- Poprzednie projekty malarskie określałem jako figuratywne, choć w moim rozumieniu było to współistnienie człowieka i jego środowiska dlatego nazywałem je pejzażami figuratywnymi – mówi Piotr Smogór. - Postać ludzka wraz z otaczającą kompozycją opowiadały wspólnie jakąś historię, która z konieczności miała wymiar egzystencjalny związany z kondycją współczesnego człowieka uwikłanego w świat nowoczesnych technologii, jak komputery, video, smartfony, rzeczywistość wirtualna. 

Co: wystawa prac Piotra Smogóra od-LUDZIE

Gdzie: Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocław

Kiedy: wernisaż 9 lutego, sobota, godz. 18.00

Wystawa trwa do 2 marca 2019

Wstęp wolny

 

Tytuł wystawy - od-LUDZIE - może sugerować pustkowie, odejście czy zaprzeczenie ale w rzeczywistości tylko nieco inaczej rozkłada akcenty. Postać ludzka w obrazie - szczególnie na ostatnich pracach - wydaje się mniej ważna i staje się zaprzeczeniem samej siebie, jej odwróceniem.

- Tutaj jako przykład podam prace pod tytułem Odwrócenie, gdzie cienie zamieniają się miejscami  -dodaje autor. 

Postać zaznaczona jest czarnym kształtem, zza którego - jakby w przesunięciu - widać fragment jej cielesności. Tytuł od-LUDZIE wyznacza raczej kierunek poszukiwań i pewną drogę niż skończony i przemyślany do końca proces. Formalnie wciąż są to prace, dla których interesującym tematem jest stosunek przestrzeni do człowieka lecz nieco zmienia się ich ukazanie, które być może sugeruje większy nacisk na zewnętrzną naturę determinacji tego, kim się stajemy - zarówno w wymiarze jednostkowym jak i społecznym, choć ten drugi wydaje się mi ważniejszy dla tej relacji.

Wiele tematów prac - zarówno poprzednich, jak i obecnych - wynika z doświadczenia: mamy tajemniczy hotel w górach, którego pomysł narodził się w czasie wyprawy na narty, mamy widok z okna mieszkania, w którym artysta tworzy, mamy fascynację strefą po awarii reaktora jądrowego w miejscowości Prypeć (w mediach określaną jako wybuch w Czarnobylu). Jest też praca pod tytułem walk in budapest, będąca powidokiem podróży do stolicy Węgier, w której istotną rolę odgrywa także cień.

Piotr Smogór - ur. 01.02.1975 r. w Ząbkowicach Śląskich. Ukończył Państwowe Ognisko Artystyczne im E. Gepperta we Wrocławiu oraz filozofię na UWr, specjalizując się w fenomenologii przestrzeni obrazu. Najchętniej posługuje się malarstwem, choć w obszarze jego zainteresowań są też: rysunek, monotypia, miniatura filmowa oraz grafika.

Z zawodu jest grafikiem komputerowym, co wyraźnie rzutuje na podejścia do malarstwa jako zabiegu projektowego oraz sposobu przekazu, czasami tylko ogólnego klimatu, myśli, kondycji człowieka. Maluje głównie kompozycje figuratywne, niekiedy bawi się z obrazem jako transformacją dokonaną przy użyciu powszechnych środków cyfrowych: komputera, urządzeń mobilnych etc. Na potrzeby swojego malarstwa utworzył termin pejzaż figuratywny, będący kanwą przekazu oraz uprzedmiotowieniem człowieka w otaczającej go rzeczywistości. W pracach autora mamy do czynienia z przenikaniem się planów i warstw czasowych, które ukazują w ten sposób historie ludzkiej cielesności wraz z ograniczeniami jej natury oraz aberracją jako przekroczeniem wzorca kulturowego. W prace wkracza czasami rzeczywistość blokowisk, slumsów oraz związana z tym agresja przekazu, która zjednuje formę z treścią. Tematycznie oscyluje pomiędzy sztuką zaangażowaną społecznie a ekspresją ujętą w ramy wspomnień, niedopowiedzeń i wyobrażenia. Zaangażowanie ma formę pozostawania w korespondencji z tym co tu-i-teraz a wiec z działaniami stającymi się wzorcami zachowań społecznych, z wykorzystaniem nowych mediów napływu informacji, faktami utajonymi a będącymi niezaprzeczalnym atrybutem bycia. 

Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w tym w dwóch edycjach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki WPA oraz OSTEN Biennial of Drawing w Skopje. Wystawy indywidualne: Historie nieznane (Wrocław, 2010), Moment (Wrocław, 2012), body_2 (Wrocław, 2013), projekcje (Warszawa, 2014), figurative_landscape (wrocław2016), sprawy mieszkańców  (collage) Wrocław 2017, figures (Budapest 2017).

Dodaj komentarz

Komentarze (0)