komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 9 sierpnia 2020

Romana, Ryszarda

Ruszyły wielokulturowe, integracyjne zajęcia z robotyki dla dzieci

wtorek, 14.5.2019 18:15 , komentarze: 0 , odsłony: 789
kategorie artykułu:

W Centrum Innowacji PRZEJŚCIE pierwszymi zajęciami z robotyki rozpoczęliśmy nowy projekt – RoboSfera BezGranic – bezpłatne spotkania dla dzieci, łączące ideę Smart City i wielokulturowości. To kolejny tego typu miejski projekt (po RoboSferze bezBarier), ukierunkowany na budowę smartspołeczności Wrocławia. Ważne jest, żeby już małe dzieci oswajać z nowoczesnymi technologiami, programowaniem i robotyką

Uczestnicy zajęć zostaną zaznajomieni ze specjalnymi zestawami do nauki robotyki LEGO. Z pomocą instruktorów Roboklocków integracyjne drużyny dzieci będą programować i konstruować różnego rodzaju mobilne roboty.

- Przed nami siedem miesięcy programu w ośmiu placówkach, ok. 300 dzieci za darmo zostanie przeszkolonych z robotyki i programowania. Warsztaty będą się odbywać w różnych miejscach, żeby jak najwięcej dzieci mogło z nich skorzystać – mówi Magdalena Kroma, Biuro SmartCity i Zarządzania Projektami UMW.

W RoboSferze bezGranic (i wcześniej zainaugurowanym programie RoboSfera bezBarier) miasto kładzie nacisk na to, by w projektach uwzględniać także dzieci, które z różnych powodów (językowych, ograniczeń fizycznych) nie mogłyby uczestniczyć w takich zajęciach – w tym programie szczególną uwagę zwracamy na dzieci pochodzące z różnych kręgów językowych i kulturowych. Podczas inauguracyjnych zajęć w Centrum Innowacji Przejście przy ul. Świdnickiej mobilne roboty budowały dzieci z Kongo, Ukrainy, Meksyku oraz z Polski, a także trenerzy z zagranicy. 

Wrocław jest miastem otwartym, różnorodnym, ale również nowoczesnym. Chcemy wykorzystywać technologię do tego, żeby żyło nam się lepiej i tworzyć dalej smart city. Przejawem tego są projekty RoboSfera bez barier, który prowadziliśmy dla dzieci niepełnosprawnych oraz RoboSfera bezGranic, który właśnie uruchamiamy. Od dzisiaj przez zabawę będziemy uczyć dzieci wspólnego programowania i budowy robotów. Nowy program ma wymiar wielokulturowy i przeznaczony jest m.in. dla uczniów z innych krajów, które często poprzez ograniczenia kulturowe czy językowe nie mogą z takich zajęć skorzystać – podkreśla Bartłomiej Ciążyński, doradca społeczny prezydenta Wrocławia ds. tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii.

– Warsztaty, które proponujemy są ponadkulturowe, skupiamy się w nich na wspólnym projektowaniu z klocków lego, posługując się przede wszystkim językami programowania, dzięki czemu dzieci z różnych krajów mogą wspólnie uczyć się poprzez zabawę – dodaje Krzysztof Jurga z firmy Roboklocki.

Organizacja zajęć jest możliwa dzięki firmie Roboklocki, której trenerzy będą pracować z dziećmi, a także Miejskiej Bibliotece Publicznej, Centrum Integracji Społecznej oraz Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej ze Sceną „Teatru na Bruku”. 

Nazwa programu: RoboSfera bezGranic 

Zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą w biblotekach miejskich oraz innych placówkach edukacyjnych:  

1. Centrum Edukacji Społecznej we Wrocławiu – Ośrodek Integracyjny na Brochowie, ul. Koreańska 1a 

2. Centrum Innowacji Przejście, Filia nr 13 MBP we Wrocławiu
ul. Świdnicka 19

3. Centrum Bibloteczno-Kulturalno FAMA, ul. Krzywoustego 286 

4. Muliticentrum, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Powstańców Śląskich 210

5. Filia nr 22 MBP, ul. Chociebuska 8-10

6. Filia nr 2 MBP, ul. Eluarda 51-55

7. Centrum Kultury i Aktywności Lokalne ze Sceną "Teatru Na Bruku", ul. Pszczelarska 7 

8. Filia nr 29 MBP, ul. Reja 1 

Najbliższe odbędą się już 22 maja w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym FAMA od godz. 17.00.

 

Wasze komentarze

piątek, 7.8.2020 13:07
czwartek, 6.8.2020 15:46
piątek, 31.7.2020 10:29
piątek, 17.7.2020 09:38
czwartek, 9.7.2020 08:15
poniedziałek, 6.7.2020 12:29
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele