Stop transportowi żywych zwierząt!

sobota, 13.6.2020 14:18 920 0

Aktywiści na całym świecie mówią STOP długodystansowemu transportowi żywych zwierząt! 

We Wrocławiu spotykamy się 14 czerwca (w niedzielę) o godz. 14:00 w pobliżu fontanny na ul. Oławskiej. Ponownie będziemy nagłaśniać problem bezsensownego cierpienia zwierząt, które stłoczone na ciężarówkach lub statkach przewożone są nawet kilkadziesiąt dni, by trafić ostatecznie do rzeźni. 
Każdego roku miliony zwierząt na całym świecie doświadczają potwornego cierpienia z powodu długodystansowego transportu, który kończy się ich okrutną śmiercią. To tysiące kilometrów, często w przepełnionych pojazdach, bez wystarczającej ilości żywności, wody i odpoczynku. 

14 czerwca 2020 roku odbędzie się czwarty międzynarodowy dzień Stop Live Transport. Z uwagi na panującą sytuację kampania przenosi się głównie do sieci. Aktywiści z całego świata szykują się do akcji na Twitterze, powstała również okolicznościowa nakładka i film.

Transporty żywych zwierząt odbywają się z rażącym naruszeniem przepisów. Podczas śledztwa Vivy! za transportem jagniąt z Podhala do włoskiej rzeźni w Acqapendente udokumentowano ogromny tłok, wyczerpanie zwierząt, brak możliwości jedzenia i picia przez 68 godzin oraz nieprzystosowanie samochodów przewożących je do skupu. Śledztwo obnażyło także nieudolne kontrole urzędowe i udowodniło, że prawo w zakresie transportu zwierząt musi ulec zmianie! Po ujawnieniu materiałów ze śledztwa była powiatowa lekarz weterynarii w Nowym Targu, Barbara Z., usłyszała zarzuty nadużycia uprawnień podczas transportu jagniąt. To pierwszy taki przypadek w Polsce, w którym powiatowy lekarz weterynarii otrzymał zarzuty karne w wyniku śledztwa organizacji ochrony zwierząt.

Dlaczego 14 czerwca? 14 czerwca 2015 roku 13 000 owiec straciło życie podczas długodystansowego transportu. Załadowane na statek towarowy Trust1 w Rumunii, zostały przetransportowane do Jordanii. Na miejscu okazało się, że 5 tysięcy zwierząt zginęło w wyniku odwodnienia, głodu i wyczerpania. Mimo to Trust 1 wyruszył ponownie w drogę, próbując, bezskutecznie, zacumować w portach w ciągu kolejnych 2 tygodni. 14 czerwca, Trust1 dopłynął ostatecznie do Somalii. Na tym etapie podróży 13 tysięcy owiec straciło życie. Od tej pory obrońcy zwierząt z całego świata łączą siły 14 czerwca, by zaapelować o zakończenie długodystansowych transportów i eksportu żywych zwierząt. W tym roku mobilizujemy się także na skutek dramatu, który rozegrał się na Morzu Czarnym w 2019 roku, kiedy to w wyniku przywrócenia statku zginęło 14 tysięcy owiec!

Wrocławskie wydarzenie: https://www.facebook.com/events/254463715882003/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)