Konferencja Komitetu Społecznego Ratujmy Las Mokrzański

środa, 5.1.2022 13:35 466 0

Dziś, 5 stycznia przedstawiciele Komitetu Społecznego Ratujmy Las Mokrzański Izabella Młynarczyk i Robert Suligowski złożyli u Prezydenta Wrocławia i w Radzie Miejskiej petycję, podpisana przez ponad 2300 osób przeciwko wyprzedaży łąk leśnickich i planowanej zabudowie łąk Lasu Mokrzańskiego, największego lasu Wrocławia. 

Wrocław jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast i w sytuacji  pogłębiającego się kryzys klimatycznego i ekologicznego, zabetonowanie łąk leśnickich grozi zniszczeniem zarówno samych łąk, jak i w konsekwencji Lasu Mokrzańskiego – ta część Wrocławia to nasze „zielone płuca”.

Co ważne, ten największy las miasta i jego łąki są naturalnym rezerwuarem wodonośnym i ma to ogromne znaczenie w dobie ocieplenia klimatu, problemów z brakiem wody i równoważenia kryzysu klimatycznego.

Zabetonowanie łąk leśnickich, które dodatkowo są cennymi  siedliskami przyrodniczymi oraz korytarzami migracyjnymi zwierząt i w myśl unijnej dyrektywy siedliskowej podlegają ochronie,  doprowadzi do degradacji całego tego ekosystemu, w tym zaburzenia stosunków wodnych.

Podczas konferencji prasowej Robert Suligowski, członek inicjatywy Ratujmy Las Mokrzański i Przewodniczący Rady Osiedla Leśnica zaapelował do Prezydenta Wrocławia o dialog i konsultacje społeczne oraz o zatrzymanie złych decyzji sprzed kilkunastu lat o sprzedaży deweloperom łąk przy Lesie Mokrzańskim i w samym lesie.

- Te decyzje były podjęte bez naszego udziału. W obliczu zmian klimatycznych należy zrewidować plany sprzed 15 lat i zadbać o ochronę przyrody, bioróżnorodności i klimatu. Łąki należy zachować dla zwierząt i ludzi – mówi Robert Suligowski.

Aktywiści odwołali się do postulatów dotyczących ochrony środowiska, alarmu klimatycznego, uchwały Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 5 września 2019 roku, Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu do roku 2030. Przypomnieli włodarzom Wrocławia o zobowiązaniach Polski wobec unijnego programu Europejski Zielony Ład.

Nadmierne zabudowywanie środowiska naturalnego to oczywiste  pogorszenie jakości życia mieszkańców Wrocławia, którzy mają prawo do życia w  przyjaznym zielonym i czystym środowisku. Oczekują od władz miasta, że otoczą oni ochroną cenne siedliska przyrodnicze, nie pozwalając na ich zniszczenie, co jest zgodne z polityką Unii Europejskiej. 

Izabella Młynarczyk, przedstawicielka Inicjatywy RLM i wiceprezeska Fundacji Nowa Obecność wskazała, że niekontrolowane i niszczycielskie działania deweloperów i miejskich planistów, w świetle unijnych programów klimatycznych i ekologicznych przepisów oraz ekspertyz przyrodniczych, hydrologicznych, są nie do zaakceptowania.

- Takie ingerencje w środowisko naturalne przyczyniają się do wyginięcia wielu gatunków roślin, zwierząt, ptaków czy płazów. Tylko z jednego badania ornitologicznego, przeprowadzonego w ubiegłym roku, okazało się, że Las Mokrzański jest mekką ptaków leśnych we Wrocławiu, gdzie mieszka ponad 53 chronionych gatunków ptaków. To jedyne takie miejsce we Wrocławiu. Natomiast łąki, które posiadają status siedlisk naturowych, kwalifikują się do utworzenia na nich użytków ekologicznych – mówi Izabella Młynarczyk

Robert Suligowski dodaje, że aktywiści przestrzegają potencjalnych nabywców łąk w Leśnicy o swojej determinacji dla ich zachowania. - Będziemy dążyć do zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a także skarżyć wszelkie decyzje administracyjne dla zabudowy łąk – powiedział Robert Suligowski.

Podczas rozmowy w Ratuszu aktywiści zaapelowali do rzecznika prasowego Urzędu, Pana Przemysława Gałeckiego o rezygnację ze sprzedaży w dniu 17.01 ok. 5 ha łąk leśnickich i rozpoczęcie dialogu dotyczącego zmiany planów miejscowych i ochronę wszystkich łąk leśnickich okalających Las Mokrzański.

Wokół tej inicjatywy zawiązał się również komitet inicjatywy uchwałodawczej "Łąki Leśnicy nie dla betonu", w skład którego wchodzą m.in. Robert Suligowski, współzałożyciel Komitetu Społecznego Ratujmy Las Mokrzański, Przewodniczący Rady Osiedla Leśnica i współprzewodniczący wrocławskich Zielonych,  Izabella Młynarczyk, wiceprezeska Fundacja Nowa Obecność i Ruch Ratujmy Las Mokrzański , Małgorzata Piszczek, biolożka, edukatorka ekologiczna, wrocławianka roku 2020, dr Robert Maślak, biolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, Grzegorz Idziak, przedsiębiorca i aktywista ekologiczny, Paweł Hudziak - aktywista Ruchu Ratujmy Las Mokrzański, Aneta Dukszto - aktywistka ekologiczna i kierowniczka biura posłanki Małgorzaty Tracz.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)