Konferencja "Miasto i Kultura" już w październiku. Znamy pierwszych panelistów

piątek, 6.9.2019 14:00 1471 0

Już po raz trzeci Strefa Kultury Wrocław zaprasza twórców inicjatyw kulturalnych z całej Polski na konferencję „Miasto i Kultura” - dwa dni paneli dyskusyjnych, prezentacji i warsztatów, które w tym roku połączone będą tematem alternatywy. Znamy już pierwszych gości, którzy opowiedzą we Wrocławiu o kulturze alternatywnej i alternatywie dla typowych sposobów organizowania kultury. Wydarzenie odbędzie się 17 i 18 października w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia – bilety w sprzedaży.

„Miasto i Kultura” to spotkanie menedżerów kultury, programerów, koordynatorów, kuratorów, aktywistów, twórców, wydawców – czyli szeroko rozumianych kadr kultury z całej Polski. Odbywające się w ramach konferencji potkania, dyskusje i warsztaty zaprogramowane zostały w taki sposób, by uczestnicy konferencji, bazując na praktycznych przykładach, mieli okazję wspólnie zastanowić się nad sposobami budowania oferty kulturalnej, angażowania odbiorców, finansowaniem i zarządzaniem kulturą.

Głównym tematem tegorocznej odsłony będzie alternatywa. - Pojęcie to stanowi dla nas punkt wyjścia do bliższego przyjrzenia się najbardziej aktualnym zjawiskom w obszarze kultury i sztuki. Podczas „Miasta i Kultury” poszukamy więc alternatywnych rozwiązań i alternatyw dla funkcjonujących już sposobów realizacji działań - zapowiadają organizatorzy. - Przyjrzymy się alternatywie postrzeganej jako kontrkultura i tej rozumianej jako najświeższe trendy w sektorze - dodają. Na pierwszy dzień konferencji złożą się dyskusje z udziałem organizatorów najciekawszych działań kulturalnych w Polsce i prezentacje alternatywnych inicjatyw i sposobów organizowania kultury. Drugiego dnia będzie można wziąć udział w warsztatach, które w praktyczny sposób rozwiną zasygnalizowane dzień wcześniej tematy.

Na początek: alternatywna organizacja

Program konferencji podzielony został na cztery, rozwijające główne hasło wydarzenia, bloki tematyczne. Sekcja organizacja skupiona będzie na alternatywnych formach działania przejawia się dziś kultura: czy i jaką przewagę nad obiegiem instytucjonalnym mają spółdzielnie socjalne, kooperatywy, niezależne zrzeszenia i inne sposoby samoorganizacji? O swoich doświadczenia podczas tego bloku opowie Karol Czerniakiewicz – członek spółdzielni socjalnej prowadzącej w Warszawie klub Pogłos, czyli samofinansujący się niezależny dom kultury oraz Aleksandra Kołodziej – producentka i kuratorka Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA w Poznaniu. Ich partnerami w dyskusji na temat (samo)organizacji kultury będą muzyk, grafik, performer i reżyser Grzegorz Laszuk, współzałożyciel grupy teatralnej Komuna//Warszawa i członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, oraz artystka, kuratorka, edukatorka i aktywistka lokalna Joanna Rzepka-Dziedzic, która wraz z mężem prowadzi w Katowicach niezależną i niekomercyjną Galerię Szarą. Moderatorką pierwszego panelu „Miasta i Kultury” będzie wrocławska artystka, kuratorka i animatorka Joanna Synowiec.

Kolejnymi wątkami, które zostaną poruszone 17 października, będą: miejsce (gdzie rozwija się dziś kultura alternatywna?), pieniądze (jakie są formy finansowania alternatywnych działań i alternatywne sposoby, w jaki można zdobywać środki?) oraz komunikacja (jakie kanały wykorzystać, by nie zginąć w natłoku informacji?). 

Szczegóły programu wszystkich paneli „Miasta i Kultury” zostaną ogłoszone wkrótce

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz