Konkurs na projekt pomnika Niepodległości na pl. Legionów we Wrocławiu

niedziela, 11.11.2018 08:00 1572 0

Pierwsze miejsce w konkursie na projekt pomnika Niepodległości na placu Legionów zdobył jednogłośnie zespół artystów z Wrocławia: Jarosław Smolak, artysta rzeźbiarz, Agnieszka Wolska, artystka rzeźbiarka i architektka oraz Mariusz Kosiba, artysta rzeźbiarz.  

- Celem konkursu było wyłonienie najlepszego projektu pomnika Niepodległości wraz z projektem zagospodarowania terenu w przekonaniu, że dzięki atrakcyjnemu plastycznie i architektonicznie założeniu plac Legionów we Wrocławiu w przyszłości zostanie uznany za miejsce wspólne jako wyraz szacunku dla wszystkich, którzy przez całe stulecie – pomimo wszystko – skutecznie podtrzymywali polską tożsamość. – mówi Jerzy Pietraszko, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia. 

Sąd konkursowy podkreślił, że nagrodę przyznano za bardzo dobre i uniwersalne przedstawienie idei niepodległości poprzez czystą i monumentalną formę. Wysoko ocenił poszukiwanie symboliki nawiązującej do historii i zastosowanie materiału umożliwiającego uzyskanie zaskakującego, nieoczekiwanego, ale jednoznacznie pozytywnego przekazu. Sąd docenił próbę zespolenia formy z otoczeniem poprzez trafne rozwiązania materiałowe powodujące zmienne efekty w zależności od punktu obserwacji, oświetlenia czy pory dnia. Praca uzyskała łącznie 100 punktów przyznanych przez sąd konkursowy. Wybrano ją jednogłośnie.

Jednocześnie sąd określił zalecenia pokonkursowe, które dotyczą otoczenia pomnika i oświetlenia. Szczegóły zostaną przekazane autorom zwycięskiej pracy.

Zwycięski zespół projektowy otrzyma nagrodę w wysokości 50 000 zł oraz zaproszenie do negocjacji umowy na wykonanie szczegółowego opracowania pokonkursowego.

Drugie miejsce otrzymała praca założona przez Marka Maciąga. W finale konkursu znalazł się też projekt złożony przez zespół autorów, Rafała Stachowicza i Jacka Kicińskiego.

Prace można oglądać do 25 listopada w Pałacu Królewskim Muzeum Miejskiego Wrocławia przy ul. Kazimierza Wielkiego 35. 

Prace konkursowe oceniał sąd w składzie:

mjr Ryszard Filipowicz – prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Dolny Śląsk, inicjator budowy pomnika,

prof. Leon Podsiadły – artysta rzeźbiarz,

prof. Michał Jędrzejewski – artysta malarz, scenograf, były rektor ASP we Wrocławiu, 

prof. Janusz Kucharski – artysta rzeźbiarz,

prof. Jacek Dworski – artysta rzeźbiarz,

prof. Waldemar Wawrzyniak – architekt,

prof. Piotr Oszczanowski – historyk sztuki, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu,  

Piotr Fokczyński – Architekt Miasta Wrocławia,

Jacek Sutryk – przewodniczący, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

W konkursie wzięło udział łącznie 19 autorów i zespołów autorskich.

Pierwszy etap konkursu, w którym autorzy prezentowali koncepcje projektowe, rozstrzygnięto na posiedzeniu sądu w dniach 7 i 10 września 2018 r. Do drugiego etapu rozstrzygniętego w dniu 8 listopada tego roku dopuszczono 3 autorów i zespołów. Uczestnikom konkursu pozostawiono całkowitą swobodę w sposobie ujęcia tematu i doborze artystycznych środków wyrazu, wychodząc z założenia, że nie sposób mówić o niepodległości, która stanowi dobro wspólne Polaków, nakładając twórcom ograniczenia. 

W regulaminie konkursu napisano: rocznica 100-lecia odzyskania niepodległości jest znakomitą okazją do poszukiwania właściwej rangi dzieła sztuki rzeźbiarskiej, ujmującego temat konkursu w sposób syntetyczny, a powstałe dzieło sztuki winno łączyć wszystkich, dla których sukces niepodległej, suwerennej Polski jest powodem do dumy i którzy chcą uczestniczyć w budowaniu jej znaczenia i jej przyszłości.

Wzniesienie pomnika wymaga podjęcia uchwały przez  Radę Miejską Wrocławia.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)