Konkurs StRuNa 2020: Nagrody dla kół naukowych z Wrocławia

czwartek, 26.11.2020 10:18 1048 0

W jubileuszowej, 10. edycji konkursu StRuNa (Studencki Ruch Naukowy) przyznano nagrody w jedenastu kategoriach. W dwóch najwyżej oceniono dokonania młodych naukowców z Wrocławia. 

W kategorii StRuNa – EKO nagrodę przyznano SKN Humanizacji Środowiska Miejskiego, które działa na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Za najlepszy projekt proekologiczny uznano „Arch/Box”, eksperymentalny pawilon zbudowany z tektury i papieru. Konstrukcja stanęła jesienią 2019 r. w pobliżu Muzeum Architektury. Jego pomysłodawcą był dr inż. Jerzy Łątka, promotor proekologicznej architektury.
Tekturowy szkielet był nawiązaniem do konstrukcji krużganków klasztoru bernardynów, który jest siedzibą Muzeum Architektury.

Dr Jerzy Łątka. – Dzięki zastosowaniu tulei papierowych, które zostały odkształcone w procesie produkcji tak, by uzyskać odpowiednią krzywiznę, możliwe było stworzenie ostrołukowych form przypominających żebra łuków gotyckich. Taka struktura jest pewnego rodzaju zaprzeczeniem długowieczności, z którą kojarzą nam się budowle gotyckie.
Obiekt ma z jednej strony przypominać ruiny gotyckich świątyń, a z drugiej – jego eleganckie proporcje i domknięta forma wykonana z nowych materiałów mają kojarzyć się z prefabrykowanym produktem, który właśnie opuścił fabrykę i jest gotowy do komercyjnego zastosowania.

Natomiast w kategorii StRuNa – MED nagroda przypadła SKN Biologii Komórki Nowotworowej z Uniwersytetu Medycznego za projekt zatytułowany „Zwiększanie potencjału cytotoksycznego leków naturalnych za pomocą elektroporacji i terapii fotodynamicznej”.

źródło: wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)