Koronawirus i problemy z zatrudnieniem. Gdzie możesz liczyć na stałą pracę?

poniedziałek, 4.1.2021 13:59 418

Pandemia COVID-19 doprowadziła do końca rynku pracownika i spowodowała, że tysiące osób z dnia na dzień straciły zatrudnienie. Jesteś wśród grona tych osób i rozważasz zmianę zawodu? Sprawdź, kogo w najbliższych miesiącach będą poszukiwać pracodawcy. Podpowiadamy też, jak zwiększyć swoje szanse na zdobycie stabilnej pracy.

Jak zmieniła się sytuacja na rynku pracy z powodu pandemii COVID-19?

Pandemia COVID-19 okazała się szczególnie dotkliwa dla pracowników branż: turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej. Zamknięcie granic połączone z czasowym ograniczeniem pracy hoteli, restauracji czy pubów spowodowało, że z dnia na dzień tysiące pracowników pożegnały się z dotychczasowym miejscem zatrudnienia. Nie są to jednak jedyne sektory gospodarki, w których sytuacja znacząco się pogorszyła.

Skutki pandemii odczuły też firmy z szeroko pojętej branży beauty oraz zajmujące się transportem pasażerskim. Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD) podaje na swojej stronie internetowej, że o 97 proc. zmalał transport pasażerski na trasach międzynarodowych (zob. te dane na stronie ZMPD).

Nie w każdym regionie kraju sytuacja wygląda jednak tak samo. Przykładami może być Wrocław i Bytom – to miasta, w których zarówno sytuacja bezrobocia, jak i prognozy na przyszłość prezentują się odmiennie.

Bezrobocie wzrosło

W listopadzie 2020 r. stopa bezrobocia w województwie dolnośląskim wynosiła 5,5 proc. Lepiej było we Wrocławiu – tam stopa bezrobocia była niższa o 3,2 proc. Z możliwości zarejestrowania się w urzędzie pracy skorzystało 9,3 tys. osób.

Niskie bezrobocie w stolicy Dolnego Śląska to m.in. wynik tego, że miasto ma reputację zagłębia innowacji. Wrocław z powodzeniem konkuruje z Warszawą o zagranicznych inwestorów.

W województwie śląskim stopa bezrobocia na koniec listopada 2020 r. wynosiła 4,8 proc. Znacznie wyższa była w Bytomiu – w tym mieście na koniec października wynosiła ona 10,3 proc. i była w fazie wzrostu.

Bytom przez przedsiębiorców i inwestorów jest postrzegany zupełnie inaczej niż Wrocław. Przez wiele lat było to miasto, którego istnienie opierało się na dużych zakładach przemysłowych. Rezultatem jest dość słabo rozwinięta przedsiębiorczość, a to z kolei ma odzwierciedlenie w aktualnej stopie bezrobocia.

Jakie zawody będą najbardziej pożądane przez pracodawców w 2021 roku?

Nie wszystkie zakłady pracy zwalniają pracowników – przeciwnie, niektóre branże dzięki COVID-19 „otrzymały szansę” na dynamiczny rozwój, a przykładów jest wiele. Są to m.in. branże e-commerce, farmaceutyczna i medyczna czy KEP (przesyłki kurierskie, ekspresowe i paczkowe). To szansa dla osób, które straciły zatrudnienie i muszą ponownie odnaleźć się w tym trudnym czasie na rynku pracy.

Jakie firmy będą zatrudniać w najbliższych miesiącach? Za pomocą Barometru Zawodów (www.barometrzawodow.pl) sprawdziliśmy, jacy pracownicy będą poszukiwani na terenie Wrocławia i Bytomia.

Kogo teraz szukają pracodawcy 

Wśród pracowników, którzy w 2021 r. będą poszukiwani i chętnie zatrudniani przez pracodawców z Wrocławia, wskazać można m.in.: administratorów stron internetowych, techników informatyków, analityków, testerów i operatorów systemów teleinformatycznych. Zatrudniać będą także firmy z branży budowlanej – poszukiwani będą m.in. betoniarze i zbrojarze, murarze i tynkarze czy monterzy instalacji budowlanych.

Ze znalezieniem pracy nie powinni mieć kłopotu cukiernicy, fryzjerzy, blacharze i lakiernicy samochodowi czy magazynierzy – to zawody, które w ostatnich latach są deficytowe w całej Polsce. W 2021 r. pracodawcy ze stolicy województwa - Wrocławia będą poszukiwać także kierowców, w tym kierowców autobusów.

Z kolei w innych miastach, takich jak Bytom czy Zabrze zatrudniać będą firmy z branży budowlanej, a jako najbardziej pożądanych pracowników wskazać należy dekarzy i blacharzy budowlanych. Na brak pracy nie powinni jednocześnie narzekać blacharze i lakiernicy samochodowi. Poszukiwani będą też cukiernicy i kucharze.

Aktualne oferty znajdziesz na https://www.aplikuj.pl/praca/bytom i na listach ofert online z okolicznych miejscowości. Specjaliści z serwisów pracy przewidują, że po połowie stycznia ogłoszeń o pracę zacznie znów przybywać.

Jak szybko znaleźć atrakcyjną pracę w dobie pandemii COVID-19?

Poszukiwania pracy wcale nie muszą być mozolne i wiązać się z wysyłaniem setek dokumentów aplikacyjnych. Jeżeli chcesz szybko znaleźć zatrudnienie, działaj w sposób metodyczny. Oto kroki, jakie powinieneś podjąć:

  • Odśwież swoje CV. Zastanów się, jakie umiejętności zdobyłeś w poprzednim miejscu pracy. Wyeksponuj w swoich dokumentach aplikacyjnych również swoje najważniejsze zalety, np. dyspozycyjność czy wieloletnie doświadczenie.
  • Sprawdź, którzy pracodawcy np. we Wrocławiu aktualnie rekrutują. Jeżeli mieszkasz w mniejszej miejscowości i interesuje Cię praca w tej lokalizacji, wpisz ją do wyszukiwarki, by wyświetlić przefiltrowane po miejscu ogłoszenia. Gdy wówczas nie widzisz ciekawych ofert dla siebie, zapisz się na newsletter. W ten sposób będziesz regularnie informowany o nowych propozycjach pracy.
  • Przejrzyj swoje konta w serwisach społecznościowych, które są wykorzystywane w celach zawodowych. Pracownicy działów HR często odwiedzają LinkedIn czy GoldenLine, aby dowiedzieć się więcej o kandydatach.

W dobie pandemii COVID-19 pracodawcy bardzo ostrożnie podchodzą do zatrudniania pracowników. Ponieważ proces zatrudnienia i utrzymanie miejsca pracy są kosztowne, to większość zakładów pracy preferuje pracowników z doświadczeniem i konkretnymi kwalifikacjami. Jeżeli jest to możliwe, rozważ zapisanie się na dodatkowe kursy czy szkolenia.

Mimo że aktualnie większość szkoleń organizowanych jest online, to tak uzyskane certyfikaty są równoprawne z tymi, jakie zdobywają kursanci podczas szkoleń odbywających się stacjonarnie. Twoje szanse może podnieść również odbycie kilku rozmów kwalifikacyjnych – np. ze znajomym. W ten sposób uzyskasz obiektywną opinię na temat tego, jak prezentujesz się pracodawcy podczas rekrutacji.