Kościół płonie. Czy chrześcijaństwo ma przyszłość?

piątek, 21.1.2022 15:05 829 0

Kościół zmaga się z wieloma skandalami. Czy jest to jeden z licznych kryzysów, jakich doświadczyło chrześcijaństwo, czy też jego definitywny upadek? Książka stanowi nie tylko spojrzenie wstecz na historię chrześcijaństwa; przede wszystkim jest próbą oceny jego obecnej sytuacji. 

Notre-Dame płonie, chrześcijaństwo gaśnie. Pożar katedry Notre-Dame wydobył na dzienne światło wiele wątków, różnej natury, które łączą Europejczyków (i nie tylko) z tą budowlą. Wydarzenie to stało się symbolem upadku (lub jego ryzyka) nie tylko jednej świątyni, ale całego Kościoła. Notre-Dame płonie, chrześcijaństwo gaśnie – oto obraz słabnięcia Kościoła Matki, leżącego u korzeni wielu europejskich historii i kultur. Los paryskiej katedry zmaterializował nagle to, co dzieje się z katolicyzmem nie tylko we Francji, ale w różnych częściach Europy i świat.
 (fragment książki) 

Kościół płonie. Czy chrześcijaństwo ma przyszłość? to obiektywna, odważna i świetnie napisana książka podejmująca tematy bliskie osobom wewnątrz Kościoła i poza nim. To ważny głos w dyskusji na temat bieżących problemów Kościoła – w ujęciu globalnym, ale również na poziomie wybranych państw (m.in. Włochy, Polska, Francja, Hiszpania czy Węgry). Andrea Riccardi odpowiada na ważne, często kontrowersyjne pytania:

- Czy Kościół jest moralnym bankrutem?

- Czy Kościół może istnieć bez instytucji? Czy Watykan stanie się muzeum?

- Czym jest terminalny kryzys Kościoła? Czy doprowadzi do jego upadku?

- Jaką rolę w Kościele odgrywają, a jaką powinny odgrywać kobiety?

- Czy władza świecka może wpływać na decyzje Kościoła?

- Co doprowadziło do kryzysu wiary w Europie?

- Jak oceniać pontyfikat Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka w obliczu kryzysu?

 

Tylko 48% Polaków ocenia Kościół pozytywnie, notę ujemną wystawia mu 38% osób. Wśród najpoważniejszych problemów Kościoła wymienia się pedofilię księży (60% ankietowanych), zaangażowanie w politykę (37%) i zaniedbywanie wiernych (29%). Krytykowane są również bogaty styl życia duchownych i opłaty za sakramenty (choć 33% pytanych uważa, że te problemy nie dotyczą ich własnej diecezji). Nawet jeśli nie można jeszcze mówić o gwałtownym spadku popularności Kościoła, to jednak utracił on centralną pozycję „ostoi narodu”, przede wszystkim z powodu utożsamiania go z jedną partią polityczną – Prawem i Sprawiedliwością.
 (fragment książki)

 

Autorem książki jest Andrea Riccardi, historyk, wykładowca i komentator życia Kościoła, założyciel Wspólnoty Sant’Egidio (Świętego Idziego). Swoje doświadczenie i wiedzę historyczną, socjologiczną oraz dotyczącą świata polityki Riccardi wspiera opiniami wybitnych autorytetów i skrupulatnie przytaczanymi statystykami.   

 

Trzeba sobie zadać pytanie: czy było to złudzeniem, czy też pontyfikat Jana Pawła II stanowił wyjątek od reguły w schyłkowym okresie chrześcijaństwa przełomu wieków? Można by rzec, że to iluzja, przecież kryzys wciąż trwa. Jednak sprawa jest bardziej złożona.
(fragment książki)

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)