komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 2 lipca 2020

Jagody, Urbana

Krótki przewodnik po blogach kulinarnych

czwartek, 13.6.2019 12:38 , odsłony: 226
kategorie artykułu:

Według najnowszych statystyk znajdziemy obecnie w Internecie około 500 milionów blogów, co oznacza, że blogowy charakter ma mniej więcej co czwarta strona internetowa na świecie! Jak duża część blogosfery poświęcona jest tematyce kulinarnej? Trudno to jednoznacznie ocenić. Ale nawet bez dokładnych danych, wnioskując tylko z poziomu użytkownika mediów społecznościowych, nietrudno wysunąć tezę, że odsetek ten jest naprawdę znaczny.

Popularność blogów kulinarnych jest w Polsce wręcz oszałamiająca. Serwisy kulinarne rokrocznie plasują się u nas w ścisłej czołówce najchętniej odwiedzanych blogów, dystansując strony o modzie, lifestyle czy technologii. Rekordziści mogą pochwalić się setkami tysięcy wiernych fanów! Zdaniem ekspertów tak znakomite wyniki to zasługa przede wszystkim dwóch czynników.

Po pierwsze, blogi kulinarne zawierają treści, których internauci faktycznie chcą i potrzebują (wszak temat jedzenia bliski jest każdemu człowiekowi). A po drugie, strony tego rodzaju najczęściej powstają z autentycznej pasji, a nie chęci zysku. W Internecie każdy fałsz czy wyrachowanie zostaną prędzej czy później zdemaskowane. Żeby dobrze pisać o jedzeniu, trzeba ten aspekt życia po prostu kochać i nie ma tu wiele miejsca na jakiekolwiek kompromisy.

Wartościowe, przyciągające uwagę czytelników wpisy to często efekt wielu godzin ciężkie pracy; w zależności od formatu bloga spędzonych w kuchni, na lekturze książek czy obróbce zdjęć. Jak wygląd kulinarne blogowanie? Temat jest tak piękny, nośny i obszerny, że można ujmować go na niemalże nieskończenie wiele sposobów. Najpopularniejsze odmiany blogów kulinarnych to:

Blogi z przepisami

Blogi kulinarne można śmiało nazwać książkami kucharskimi na miarę XXI wieku. Dzięki tego typu serwisom czytelnicy nie tylko otrzymują dostęp do niesłychanie bogatej bazy receptur, ale także mają możliwość konsultowania się i dzielenia swoimi kulinarnymi dokonaniami z innymi użytkownikami i autorami strony. Pomysłowość blogerów bywa doprawdy imponująca.

Odtwarzanie klasycznych, typowych dla różnych kuchni przepisów. Kulinarne wędrówki w przeszłość i „przywracania do życia” zapomnianych składników, smaków i potraw. Przemienianie kuchni w profesjonalne eksperymentatorium i odważne przełamywanie kulinarnych schematów… Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Blogi recenzenckie

Gdzie zjeść najlepszą pizzę w mieście? Które sushi z dowozem jest najsmaczniejsze? Niemal każdy internauta na pewno choć raz wpisał w wyszukiwarkę podobną frazę. Chociaż większość restauracji udostępnia na swoich stronach możliwość oceniania poziomu ich usług, to właśnie blogi kulinarne dostarczają nam najbardziej rzetelnych i wyczerpujących informacji. Aktywność i rozeznanie krytyków amatorów robi niemałe wrażenie.

Najambitniejsi znają niemalże każdą restaurację w mieście i meldują się na każdym istotnym kulinarnym wydarzeniu. Czytelnicy mogą liczyć nie tylko na skrupulatną analizę smaku i prezencji poszczególnych potraw, ale także na ocenę jakości obsługi, cen, wystroju i panującej w lokalu atmosfery.

Blogi kulinarno-podróżnicze

Jednym z najprzyjemniejszych aspektów bliskich i dalekich podróży jest oczywiście możliwość kosztowania lokalnych specjałów i odkrywania nowych smaków. Przed każdą wyprawą warto zapoznać się z relacjami zafascynowanych sztuką kulinarną globtroterów. Dzięki ich blogom poznamy najciekawsze miejscowe przysmaki i żywieniowe zwyczaje oraz dowiemy się, do jakich restauracji powinniśmy koniecznie zajrzeć, a jakich lepiej się wystrzegać. A wszystko opatrzone oczywiście przepięknymi zdjęciami.

Kulinarne encyklopedie

Charakterystyka kuchni różnych regionów świata, szeroko naświetlone tło kulturowe, historie narodzin poszczególnych potraw, legendy i ciekawostki kulinarne… Blogi kulinarne to wspaniałe miejsca także dla tych, którzy lubią nie tylko jeść, ale i wiedzieć!

Blogi fotograficzne

Uwiecznianie żywności i wyeksponowanie jej estetycznego wymiaru to zjawisko bardzo stare – wszak pierwsze martwe natury pojawiły się już w sztuce starożytnej. Mniej lub bardziej artystyczne fotografowanie jedzenia to obecnie jedna z największych internetowych mód. Blogerzy stają tu przed niełatwym zadaniem: muszą połączyć umiejętności kulinarne z fotograficznymi.

Stylistyka zdjęć jest ogromnie zróżnicowana – od kompozycji bardziej lifestyle'owych, gdzie liczy się zbudowanie atrakcyjnej, przyjemnej atmosfery (potrawy często możemy zobaczyć w „towarzystwie” takich przedmiotów jak książki, kolorowe magazyny, kwiaty czy elegancki sprzęt komputerowy), po zdumiewające abstrakcje, na których jedzenie nie przypomina już samego siebie, ale np. fantastyczne, kosmiczne krajobrazy. Prace niejednego kulinarnego blogera mogłyby śmiało zdobić ściany największych światowych galerii.

 

 
dzisiaj, 5 godz temu
środa, 1.7.2020 15:51
wtorek, 30.6.2020 21:19
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki