Książki dla dzieci – jak zarazić dziecko pasją do książek?

środa, 22.11.2023 11:39 161

Czytanie książek pozytywnie wpływa na rozwój dziecka na każdym etapie życia. Książki wzbogacają słownictwo, poszerzają wiedzę o świecie, a także rozwijają wyobraźnię. Czytanie wraz z rodzicem dodatkowo buduje silne więzi między dzieckiem a rodzicem, dlatego warto sięgać po lektury jak najczęściej. Pierwsze książki dla dzieci można wprowadzić już w wieku niemowlęcym, a następnie stopniowo sięgać po coraz dłuższe opowiadania. Sprawdź, co jeszcze zrobić, by zarazić dziecko pasją do czytania.

Czytanie od najmłodszych lat to podstawa

Dzieci, które lubią książki, mają z nimi kontakt od najmłodszych lat. Pierwsze książeczki są przystosowane już dla starszych niemowląt, dlatego można sięgać po nie już w okresie żłobkowym. Proste historyjki z dużą liczbą ilustracji, książeczki kontrastowe oraz książki przedstawiające zdjęcia przedmiotów codziennego użytku sprzyjają nauce nowych słówek. Maluchy mogą samodzielnie oglądać książeczki z twardymi stronami lub rozmawiać o tym, co widzą na ilustracjach z rodzicami. Wspólna zabawa z książeczkami sprawia, że dziecko w wieku przedszkolnym jeszcze chętniej sięga po lektury.

Pierwsze książki dla dzieci w wieku przedszkolnym mają krótką treść napisaną za pomocą prostych, zrozumiałych słów. Dobrym wyborem są historyjki, które przedstawiają codzienność przedszkolaków. Opowiadania o wizycie u dentysty, pierwszym locie samolotem, narodzinach rodzeństwa lub wypadaniu zębów mlecznych wciągają małych czytelników od pierwszej do ostatniej strony. Książeczki dla przedszkolaków to również liczne baśnie i bajki z morałem, które pokazują dzieciom jak odróżniać dobro od zła. Ciekawe, bogato ilustrowane książeczki doskonale sprawdzają się do czytania przed snem. Kilkanaście minut czytania z rodzicami każdego wieczora sprawia, że dziecko chętnie uczy się czytać samodzielnie i sięga po pierwsze lektury w wieku szkolnym.

Książki do nauki samodzielnego czytania

Nauka samodzielnego czytania to kolejny krok do rozbudzania miłości do książek u dziecka. Pierwsze książeczki do nauki czytania metodą sylabową oraz lektury z dużą czcionką sprawiają, że dziecko w wieku 6-7 lat szybciej zaczyna płynnie czytać. Dzięki temu zyskuje więcej ochoty do sięgania po książki i poznawania kolejnych opowiadań lub wierszy dla dzieci. Zbyt wczesne wprowadzanie długich książek zniechęca kilkulatka do podejmowania prób samodzielnego czytania, gdyż wybrane dla dziecka pozycje są zbyt trudne.

Do nauki czytania zachęca natomiast przykład idący z góry. Jeśli rodzic czyta książki przed snem lub sięga po lekturę w podróży, dziecko chętnie naśladuje jego zachowanie. Nie ma przy tym znaczenia rodzaj książek wybieranych przez rodzica. Mama lub tata mogą czytać dowolne książki, które lubią i wybierać tę tematykę, która naprawdę ich interesuje. Dziecko widząc, że rodzic czyta chętnie i bez przymusu, również wybiera czytanie jako formę spędzania wolnego czasu.

Wspólne kupowanie książek i odwiedzanie biblioteki

Aby rozbudzić pasję do książek w dziecku, powinno się słuchać, jakie pozycje je interesują i o czym chciałoby czytać. Tematyka lektur dla najmłodszych jest szeroka, dlatego można znaleźć wśród nich pozycje fantastyczne, obyczajowe, wiersze, a także różnego rodzaju albumy i książki przybliżającego wiedzę na konkretny temat. Wspólna wizyta w bibliotece i rozmowa o interesujących dziecko książkach sprawia, że kilkulatek poznaje bogactwo lektur. Warto zabierać dziecko do księgarń, by razem wybierać kolejne książki do czytania.

Zmuszanie kilkulatka do czytania tytułów, które go nie interesują, nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wspólne zakupy nowych książek sprawiają, że dziecko w wieku szkolnym poznaje alternatywę dla obowiązkowych lektur. Jeśli lektury ze szkolnego kanonu nie interesują młodego ucznia, z pomocą samodzielnie wybranych książek można pokazać mu, że czytanie może być przyjemne. Dużą radość dzieciom sprawiają w szczególności popularne książkowe serie, które skłaniają do sięgania po kolejne tomy z serii i ponownego odwiedzania księgarni.