Która szkoła zostanie najbardziej mobilnie-aktywną? Startuje konkurs

poniedziałek, 5.9.2022 13:42 294 0

Jak zachęcić wrocławskich uczniów do codziennego korzystania z rowerów czy hulajnóg? Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego wystartował pilotażowy konkurs „Najbardziej mobilnie-aktywna szkoła we Wrocławiu”. To forma zachęcenia uczniów do zdobywania wiedzy i szansa, by wygrać atrakcyjne nagrody. Konkurs będzie trwał przez cały rok szkolny, a w kolejnych miesiącach uczniowie i nauczyciele będą musieli wykazać się w szeregu punktowanych działań.

Program „Młodzi – Aktywnie zMOBILizowaNI”, którego elementem jest konkurs, zakłada kompleksową edukację w zakresie aktywnej mobilności – w szczególności praktycznego korzystania z jednośladów.

– To ważne, by edukować najmłodszych wrocławian i promować przemieszczanie się rowerem, na hulajnodze czy pieszo. Chodzi o to, by zmieniać przyzwyczajenia transportowe uczniów, by korzystali z ekologicznych i zdrowych form transportu. Kluczowa w programie jest również edukacja z zakresu bezpieczeństwa w drodze do szkoły – mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.


Jakie są zasady konkursu?

By zostać najbardziej mobilnie-aktywną szkołą we Wrocławiu, szkoły muszą uzbierać maksymalnie sto punktów w ramach siedmiu działań. Najważniejszym działaniem będzie realizacja przez szkoły kursów na kartę rowerową, np. w ramach zajęć techniki. Dodatkowe 10 punktów uzyskają te szkoły, które przeprowadzą je w stylu holenderskim.

– Takie egzaminy odbywają się na ulicy, a nie wyłącznie na szkolnym boisku. Pierwszy tego typu egzamin miał miejsce w czerwcu, w Szkole Podstawowej nr 68. Dzięki temu najmłodsi podnoszą swoje umiejętności w praktyce i uczą się odpowiedzialności – mówi Urszula Jagielnicka z Biura Zrównoważonej Mobilności UM.

Bardzo ważny będzie również udział szkoły w kampanii "Rowerowy Maj" oraz rozpoczynającej się 5 września akcji "Rowerowy Maj DOGRYWKA" . Szkoły, w których największy procent uczniów będzie korzystał z rowerów, hulajnóg czy wrotek, otrzymają vouchery na pokazy filmowe oraz bonusowe punkty w ramach całorocznego programu "Młodzi – Aktywnie zMOBILizowaNI". W punktowane działania wliczona zostanie również wiosenna edycja "Rowerowego Maja". W maju 2022 r. w konkursie wzięło udział ponad 25 tysięcy dzieci – czyli co czwarty uczeń podstawówki i przedszkolak.

– Liczymy na kreatywność najmłodszych oraz szkolnych koordynatorów. Punktowany będzie również udział w działaniach i zajęciach edukacyjnych, organizacja wycieczek rowerowych, konkursów czy udział w projektach "Szkolna Ulica oraz "Aktywnie do szkoły", które już realizujemy– mówi Daniel Chojnacki, oficer rowerowy Urzędu Miejskiego.

Istotny będzie również rozwój infrastruktury na terenach szkół, m.in. zwiększenie liczby stojaków dla rowerów czy hulajnóg.


Nagrody? Wiedza i pieniądze dla szkół

Zwycięzcami programu będą wszystkie dzieci, które wezmą udział w kursach, otrzymają kartę rowerową czy na stałe przesiądą się na jednoślad. Przygotowano również nagrody pieniężne dla najlepszych szkół. Dla pierwszych trzech placówek nagrody w wysokości kolejno: 12, 8 i 6 tysięcy złotych. Najlepsza z nich zyska na rok miano "Najbardziej mobilnie-aktywnej szkoły we Wrocławiu". Na nagrody może również liczyć 10 najbardziej zaangażowanych koordynatorów.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)