Kulinarny e-book studentów UPWr dla chorych m.in. na nowotwór

środa, 14.2.2024 14:39 109 0

Studenci żywienia człowieka i dietetyki na UPWr przygotowali kulinarnego e-booka z przepisami, których głównym składnikiem jest Nutridrink – wysokoenergetyczny preparat odżywczy. Potrawy odpowiadają na potrzeby i problemy osób chorujących m.in. na nowotwór. 

Dr Dorian Nowacki  z Katedry Żywienie Człowieka zaproponował swoim studentom, by podjęli się stworzenia przewodnika kulinarnego na bazie żywienia wzbogaconego w białko dla osób zmagających się z nowotworami, ale również tych, które cierpią na choroby związane z niedożywieniem. W tej wyjątkowej książce kucharskiej można znaleźć przepisy m.in. na szpinakowe naleśniki z twarogiem i łososiem, zupę krem z marchwi i pomarańczy, a nawet waniliowe ciasto z jagodami (całość do pobrania TUTAJ).

Projekt przekształcił teoretyczną wiedzę w praktyczne narzędzia, które mogą być wykorzystane w codziennym życiu pacjentów. Przygotowane przepisy, testowane i oceniane przez studentów, nie tylko wzbogacają dietę w niezbędne składniki odżywcze, ale również zwracają uwagę na walory smakowe potraw, co jest niezmiernie ważne w kontekście ograniczeń dietetycznych, z jakimi muszą mierzyć się chorzy.

– Produkty ONS (z ang. oral nutritional supplements) przeznaczone dla osób potrzebujących specjalistycznego wsparcia żywieniowego charakteryzuje wysoka koncentracja składników odżywczych, witamin i minerałów. Dlatego producenci i specjaliści je dosładzają, aby poprawić często intensywny, niedobry smak, odbierany jako chemiczny i nieprzyjemny. Nutridrink, który sprzedawany jest w butelce, kojarzy nam się z tym, że należy go wypić. Okazuje się jednak, że na bazie tego napoju można przygotować różne potrawy, bo przy właściwej obróbce – na co wyczuliłem studentów – nie traci on właściwości. Na przykład część przepisów wykorzystuje ten produkt na zimno, np. w koktajlach czy lodach – mówi dr Dorian Nowacki, dodając, że wybór padł na Nutridrink, ponieważ jest to najpopularniejszy produkt tego typu na rynku, ale do gotowania użyć można większości podobnych ONS-ów.

Różnorodność i indywidualizacja w żywieniu

Ważnym aspektem poruszonym przez dr. Nowackiego jest indywidualne podejście do potrzeb żywieniowych pacjenta. Różnorodność przepisów uwzględnia różne preferencje smakowe i ograniczenia dietetyczne wynikające z konkretnych stanów zdrowia.

Student piątego roku Dmytro Slivinskyi podkreśla zaś znaczenie zrozumienia i akceptacji indywidualnych preferencji smakowych, co może mieć kluczowe znaczenie w skutecznym stosowaniu diety terapeutycznej.

Różne schorzenia wymagają różnych ograniczeń dietetycznych, stąd też óżnorodność smaków ma kluczowe znaczenie w dostosowywaniu diet do indywidualnych potrzeb pacjentów. W niektórych przypadkach można np. użyć czarnego pieprzu czy odrobiny chili dla intensyfikacji smaku, podczas gdy inni pacjenci muszą unikać tych przypraw. – Dlatego stworzyliśmy przepisy z opcjonalnymi składnikami, oznaczonymi gwiazdkami, aby każdy mógł dostosować danie do swoich potrzeb, niezależnie od stanu zdrowia. Staraliśmy się, aby nasze propozycje były jak najbardziej uniwersalne, jednak zawsze podkreślamy, że indywidualna konsultacja z dietetykiem jest niezastąpiona – tłumaczy Dmytro, dodając, że jako studenci żywienia człowieka i dietetyki nie ograniczają się tylko do zasad żywienia, ale zgłębiają cały proces technologiczny przygotowania posiłków – od przechowywania produktów, aż po serwowanie gotowych dań.

 - Zdrowe żywienie to nie tylko kwestia medyczna, ale integralna część życia. Dlatego też ważne jest, by nie wykluczać nikogo ze społeczności przez narzucanie restrykcyjnych diet, lecz pokazywać, że zawsze można znaleźć smaczne i zdrowe rozwiązanie – mówi Dmytro, który pracuje zawodowo w poradni dietetycznej i psychodietetycznej z dr. Dorianem Nowackim i Moniką Maćków, która jest koordynatorem przedmiotu.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)