Kwiecień w Kolegium Europy Wschodniej

piątek, 2.4.2021 15:30 214 0

Wiosenne nowości Wydawnictwa KEW

"Pieśń o Cimurze" to białoruski thriller psychodeliczny. Akcja rozgrywa się w Warszawie. Do stolicy Polski przyjeżdża agent KGB Paweł Kopiejkin, aby rozpracować mitycznego białoruskiego wieszcza Cimura Chomicza. Próbuje przeniknąć do hermetycznych środowisk emigracyjnej inteligencji, odkrywa piękno metropolii i przeżywa prawdziwą miłość. Powieść Andreja Adamowicza – urodzonego w Mińsku białoruskiego poety i prozaika, tłumaczonego na litewski rosyjski, ukraiński - jest pełnym ironii przewodnikiem po współczesnej kulturze białoruskiej i geograficznie nieokreślonym pograniczu polsko-białoruskim. Zachęcamy do lektury!. Książka w promocyjnej cenie jest dostępna na    Książki KEW - "Pieśń o Cimurze"  Andrej Adamowicz.

Prenumerata „Nowej Europy Wschodniej”

Serdecznie zapraszamy do lektury „Nowej Europy Wschodniej”. Pismo to jest miejscem spotkań i publikacji osób, które w różny sposób wpływają na polską i europejską politykę wschodnią. Publikuje także teksty zagranicznych autorów – zwłaszcza tych zza wschodniej granicy Polski, by zaprezentować ich punkt widzenia. Nierzadko odmienny od krajowego, ale wart poznania i refleksji. W polu zainteresowania pisma znajduje się zarówno polityka, historia, kultura, jak i życie codzienne naszych wschodnich sąsiadów. W czasie pandemii i lockdownu zachęcamy Państwa szczególnie do zakupu rocznej prenumeraty „Nowej Europy Wschodniej” w cenie 85 zł. Prenumerata w promocyjnej cenie dostępna na   Prenumerata roczna NEW

Marcowe spotkania Debate Your Issue

Każda demokracja potrzebuje świadomych swojej roli obywateli, czyli takich, którzy potrafią zadawać krytyczne pytania, nie obawiają dzielić się swoim punktem widzenia, potrafią słuchać i wymieniać się rzeczowymi argumentami. Taka jest właśnie rola projektu Debate Your Issue (Erasmus+), realizowanego przez Kolegium Europy Wschodniej. W marcu odbyły się trzy spotkania DYI, w ramach których uczestnicy projektu (30 uczniów i studentów z różnych części Polski) brali udział w warsztatach oraz treningachz debatowania. W marcu odbyła się także debata z zaproszonymi gośćmi – Jakubem Wiechem (Klub Jagielloński/energetyka24.pl) i Igorem Skórzybótem (Ostra Zieleń) - tematem przewodnim której był kapitalizm i konsumpcjonizm: czy są winne katastrofie klimatycznej?

Otwieramy nabór do projektu dla nauczycieli historii 

EU-Russia Civil Society Forum’s oraz Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego ogłaszają nabór do międzynarodowego projektu, który rozpocznie się warsztatami online 23 i 24 kwietnia 2021 roku. Inicjatywa skierowana jest do nauczycieli historii z Białorusi, Niemiec, Polski, Ukrainy oraz Rosji. Zapraszamy nauczycieli historii z całej Polski, do udziału w projekcie, którego celem jest dyskusja i ewaluacja scenariuszy lekcji historii i innych materiałów edukacyjnych w gronie 20 nauczycieli historii i ekspertów ds. edukacji z Białorusi, Niemiec, Polski, Ukrainy i Rosji. W wyniku pracy zespołu powstaną scenariusze lekcji i inne materiały edukacyjne, które zostaną zmodyfikowane według wskazówek nauczycieli i ekspertów, a potem udostępnione szkołom i innym instytucjom edukacyjnym.  Nabór do projektu trwa tylko do 16 kwietnia 2021.

Dodatkowych informacji dot. naboru udzielamy pod tym adresem  kamila@kew.org.pl

Żegnamy Przyjaciela

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Jana Waszkiewicza, pierwszego marszałka województwa dolnośląskiego i członka Rady Kolegium Europy Wschodniej od momentu jego powstania. Profesor był jedną z dziewięciu osób, które w lutym 2001 roku podpisały akt ustanowienia naszej fundacji. Zawsze wspierał działania Kolegium, był wiernym czytelnikiem naszych pism i świetnie rozumiał znaczenie dobrosąsiedzkich relacji dla przyszłości Polski.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)