Lasek Oporowski zostanie terenem użytku ekologicznego. O co chodzi? [FOTO, SZCZEGÓŁY]

wtorek, 11.7.2023 14:37 414 0

W czwartek 13 lipca radni głosować będą nad ustanowieniem Lasku Oporowskiego terenem użytku ekologicznego. Jest to inicjatywa obywatelska Komitetu Obywatelskiego "Dziki Wrocław".

Życzyłbym sobie, żeby takich inicjatyw było jeszcze więcej. Przyroda nie ma barw politycznych, nie ma podziału na społeczną czy urzędową. Jesteśmy w procesie ustanawiania Lasu Prackiego terenem użytku ekologicznego oraz pól irygacyjnych rezerwatem przyrody. W zakresie ochrony przyrody powinna następować dobra współpraca na każdym szczeblu i we wszystkich wymiarach - mówił wiceprezydent Wrocławia Bartłomiej Ciążyński.

- Przystępujemy do procedowania kolejnej formy ochrony przyrody na terenie Wrocławia. W perspektywie do 2030 roku zadeklarowaliśmy kolejnych 5 hektarów nowych form ochrony przyrody, realizując takie przedsięwzięcia, jak Lasek Oporowski.  Bioróżnorodność jest w obecnych czasach niezwykle ważna - zaznaczyła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Wniosek o podjęcie tej uchwały to inicjatywa obywatelska. Dzięki zaangażowaniu jednostek miejskich udało się wszystkie kwestie wyprostować i zaaranżować w praktyce - podkreślił Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

- We Wrocławiu terenów zielonych mamy około 41 procent, z czego 35 procent to parki i zieleńce. Nie wszystkie tereny zielone jednak mają funkcje rekreacyjne. Przykładem jest Lasek Oporowski, który pełni funkcję przede wszystkim ekosystemową. Znajduje się tam starodrzewie, mieszka wiele zwierząt. Dzisiaj stoimy tu w 30-stopnionym upale, jednym ze sposobów adaptacji do takiej pogody jest wprowadzanie coraz większej ilości zieleni do miast. Każda powierzchnia zielona w obecnych czasach jest niezwykle cenna - przyznał radny miejski Paweł Karpiński.

Lasek Oporowski to teren o powierzchni ok. 8 hektarów w południowo-zachodniej części miasta, wzdłuż rzeki Ślęzy. Wśród drzew tamtego obszaru najczęściej spotkamy dęby, lipy i graby. W poszyciu znajdziemy bez. Las ma szczególne znaczenie ekologiczne ze względu na wyraźne odseparowanie od terenów mieszkalnych i przemysłowych. Dodatkowo, tworzy większy ekosystem z rzeką, Parkiem Grabiszyńskim, Cmentarzem Grabiszyńskim i ogródkami działkowymi.

Las znajduje się pomiędzy osiedlami Oporów, Muchobór Mały i rzeką Ślęzą. Podlega miastu, nadzór oddelegowano Zarządowi Zieleni Miejskiej. Położony jest na lewym brzegu Ślęzy. Na północy przebiega ulica Ostrowskiego i zlokalizowany w jej ciągu Most Muchoborski. Odcina ona niewielki drzewostan zawarty pomiędzy ulicą, torami kolejowymi i rzeką. Główny obszar lasu leży na południe od tej ulicy. Przez las przebiega ulica Turystyczna, która w swej zasadniczej części ma charakter leśnej drogi gruntowej, częściowo na końcu w zasadzie ścieżki leśnej. Od zachodu rozciągają się niewielkie ogródki działkowe i pola uprawne, aż do ulicy Awicenny.

Obowiązująca nazwa "Lasek Oporowski" została nadana obszarowi podczas Sesji Rady Miejskiej Wrocławia z 9 października 1993 roku. Lasek stanowi teren wypoczynkowy i spacerowy.

opracowanie, foto: doba.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)