Lato w mieście z Mikrograntami – znamy wyniki drugiego naboru!

poniedziałek, 6.6.2022 13:01 300 0

Międzykulturowe spotkania we wrocławskich parkach, rowerowe i piesze wycieczki, podwórkowe warsztaty i integrujące sąsiadów aktywności na świeżym powietrzu – latem w mieście będzie się działo! Poznaliśmy laureatki i laureatów drugiego w tym roku naboru do Mikrograntów, w ramach którego we Wrocławiu zostanie zrealizowanych 38 nowych propozycji na działania.

Trwający od 1 do 15 maja nabór do Mikrograntów jak zwykle podzielony został na trzy ścieżki – dla pełnoletnich osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla młodzieżowych grup nieformalnych. Ze względu na zbliżające się wakacje organizatorzy namawiali do zgłoszeń wydarzeń, które miałyby się odbywać głównie w plenerach. – Wrocław ma sporo otwartych zielonych terenów idealnych do organizacji mikrograntowej inicjatywy. Zbliżające się miesiące to idealny czas na działania na zewnątrz, dlatego cieszymy się, że tak dużo osób zdecydowało się zaplanować swoje działania w parkach, na skwerach, a nawet i nadrzecznych wałach! – komentują organizatorzy.

Spośród 97 zgłoszonych propozycji ostatecznie wybrano 38 projektów, które w zależności od ścieżki otrzymają wsparcie od 1 do 10 tysięcy złotych oraz pomoc w sprawach administracyjnych, organizacyjnych i promocyjnych. Jakie inicjatywy zrealizowane zostaną w najbliższych miesiącach we Wrocławiu?

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych

W ścieżce skierowanej do wszystkich pełnoletnich wrocławian i wrocławianek z 63 zgłoszonych pomysłów jury ostatecznie wytypowało 14 propozycji. Duża część działań wybrana w majowym naborze skupiona jest na integracji międzypokoleniowej i międzykulturowej. To m.in. cykl warsztatów rękodzielniczych na Pilczycach, artystyczne zajęcia w Parku Brochowskim, spotkania promujące zdrowe żywienie, a także fotograficzna propozycja przywołująca wspomnienia z dzieciństwa. Lato z Mikrograntami będzie też okazją, by odkryć na nowo uroki terenów Stadionu Olimpijskiego i ruszyć na rowerowe wyprawy śladem wrocławskich pomników przyrody. Wśród wybranych inicjatyw pojawiła się także propozycja wypełnionych zabawą zajęć języka polskiego dla dzieci pochodzących z innych krajów, rozśpiewane spotkania z ludową muzyką z Polski i Ukrainy, a nawet warsztaty nawiązujące do aktywności osób żyjących we Wrocławiu w... średniowieczu! Więcej informacji o projektach z tej ścieżki TUTAJ

Mikrogranty NGO

Zaangażowanie lokalnych organizacji pozarządowych również i tym razem nie zawiodło. W ścieżce Mikrograntów NGO, spośród 30 zgłoszeń wybranych zostało 10 nowych projektów. Wśród nich nie zabrakło projektów tworzonych z myślą o międzykulturowej integracji. Obok zróżnicowanych inicjatyw warsztatowych dla dzieci i dorosłych (np. zajęcia rękodzielnicze, muzyczne i kulinarne). Wybrana została również propozycja konferencji, która ma pomóc dzieciom i rodzicom z Ukrainy w zapoznaniu się z polskim systemem nauczania. W najbliższych miesiącach kontynuowany będzie też projekt, który zakłada stworzenie listy lokali gastronomicznych dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami oraz cykl wakacyjnych wypraw edukacyjnych doliną rzeki Widawy. W plenerze spotkają się uczestnicy festiwalu gier planszowych oraz cyklu muzycznych spotkań, której rezultatem będzie koncert „eko-orkiestry”, grającej na własnoręcznie stworzonych instrumentach. Więcej o planowanych przez NGO-sy działaniach:TUTAJ

Mikrogranty młodzieżowe

W ścieżce dla osób w wieku od 13 do 21 lat, po raz pierwszy w historii wybrane do realizacji zostały wszystkie zgłoszone w naborze propozycje! Wśród 14 docenionych przez komisję projektów pojawiło się sporo działań integracyjnych, m.in. międzykulturowe warsztaty rękodzielnicze i taneczne na Hubach, zajęcia artystyczne i piknik ze sztuką w roli głównej, a nawet zajęcia przygotowujące rówieśników z Ukrainy do wejścia na polski rynek pracy. Dla młodych organizatorów istotne są również wątki ekologiczne – w naborze wybrane zostały np. międzypokoleniowe warsztaty upcycklingu oraz cykl „zielonych” zajęć w lesie Osobowickim. Latem w ramach tej ścieżki odbędzie się również wieczorna potańcówka na Przedmieściu Oławskim, turniej szachowy, a nawet warsztaty odkrywające sekrety robotyki i druku 3D! Szczegóły projektów młodzieżowych znaleźć można TUTAJ

Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Mikrograntów będą bezpłatne. Terminy realizacji wybranych projektów ustalone zostaną po negocjacjach z każdą osobą, grupą i organizacją – jednak mogą odbywać się najpóźniej do końca września.

Co jeszcze dzieje się w Mikrograntach?

Obecnie wciąż trwają działania projektów wybranych w pierwszym w tym roku naborze. W najbliższym czasie mieszkańcy i mieszkanki mogą wziąć udział m.in. w organizowanym przez brochowską młodzież prawdziwym turnieju rycerskim w parku. Z kolei najmłodsi wciąż mogą dołączyć do muzycznych warsztatów „Rozśpiewane smyki w krainie muzyki”, a miłośnicy proekologicznych postaw do warsztatów renowacji mebli i osiedlowej wymiany ubrań w duchu zero waste na Szczepinie.

Gratulujemy zwycięzcom i zwyciężczyniom!

 

Więcej informacji o Mikrograntach:

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych:

www.instytutkultury.pl/Mikrogranty | kontakt: mikrogranty@instytutkultury.pl

Mikrogranty NGO:

www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntyngo | kontakt: mikrograntyngo@fundacja-umbrella.org.pl

Mikrogranty młodzieżowe:

www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntymlodziezowe | kontakt: mikrograntymlodziezowe@fundacja-umbrella.org.pl

oraz:
www.wroclaw.pl/mikrogranty
www.facebook.com/mikrogranty 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)