Łazienka w kawalerce - 5 pomysłów na urządzenie funkcjonalnego wnętrza?

piątek, 12.6.2020 16:38 2066

Mikroskopijna łazienka w kilkunastometrowym mieszkaniu nie jest najbardziej wdzięcznym pomieszczeniem, które pozwala na realizację dowolnego projektu. To zazwyczaj wyzwanie dla projektantów, którzy muszą stworzyć w pełni funkcjonalne, a jednocześnie odpowiadające wizualnym preferencjom właścicieli wnętrze. Mała łazienka w kawalerce wymaga planu, który uwzględniać będzie zagospodarowanie całej przestrzeni, wykorzystanie wszystkich powierzchni, a także zastosowanie wielofunkcyjnych. Możemy też w łatwy sposób optycznie powiększyć wnętrze.

Total look, czyli łazienka w bieli

Jest to kolor, który sprawia, że wnętrze wydaje się wyraźnie większe. Staje się przestronne i tym samym odczuwamy naturalną możliwość swobodnego poruszania się po pomieszczeniu. Jeżeli zależy Ci na poszerzeniu i wydłużeniu łazienki, to zarówno na ścianach, jak i na podłodze ułóż płytki ceramiczne w kolorze białym. Gładkie powierzchnie uzyskasz, decydując się na wielkoformatowe płytki do łazienki, a połyskujące wykończenie spotęguje efekt przestronności. W bieli niech będą też meble oraz ceramika.

W zabudowie

Zależy Ci na miejscu do przechowywania? Wybierz umywalkę nablatową lub wpuszczoną w blat, pod którą znajdzie się szafka na przybory kosmetyczne. W małych łazienkach sprawdzają się wąskie, ale wysokie półki, które umożliwiają wykorzystanie przestrzeni w wyższych strefach pomieszczenia. Jeżeli wybrałeś wannę, uzupełnij ją o panel do zabudowy z praktycznymi szafkami. Małe wnęki wypełnij półkami, które wykonasz z płytek ceramicznych. Możesz też wydłużyć blat, na którym znajduje się umywalka, umieszczając pod nim pralkę i jeszcze kilka dodatkowych szafek.

Z prysznicem walk-in

W małych łazienkach wannę zazwyczaj zastępuje prysznic. Do wyboru są prysznice narożne, kwadratowe i prostokątne, a także z kabiną otwieraną do wewnątrz i na zewnątrz. Najnowszym rozwiązaniem jest kabina bez brodzika typu walk-in. Jest zrównana z podłogą, a tradycyjna kabina zastąpiona jest szklaną, najczęściej transparentną ścianą. Nie tylko jest to oszczędność miejsca, ale też możliwość jego optycznego powiększenia i uzyskania efektu nowoczesnej stylizacji. Alternatywą, dla chcących mieć nie tylko prysznic, ale i przynajmniej „trochę” wanny, jest kabina z głębokim brodzikiem.

Pastelowa łazienka

Kolory pastelowe również bardzo dobrze prezentują się w małych wnętrzach. Są jasne, ale też przyjemne, pomagają zaaranżować wnętrze ciepłe i przytulne. Możemy dodatkowo połączyć pastelowe kolory z płytkami imitującymi naturalne drewno, potęgując ten efekt. Pastele niech pojawią się w dodatkach, a także na ścianie w strefie z umywalką, a drewno na frontach szafek oraz na ścianie i podłodze. Łazience nadamy elegancji, wyposażając ją w duże lustro nad umywalką, a także czarną lub złotą armaturę i dodatki oraz akcesoria w tym samym kolorze.

Betonowe lofty

To jeden z największych trendów ostatnich sezonów. Beton mocno zaznacza swoją obecność we wnętrzach, a na jego wzór powstają płytki, imitujące ten naturalny, surowy materiał. Wspaniale prezentuje się w aranżacjach loftowych i industrialnych, również w łazience. Betonowe płytki niech znajdą się zarówno na podłodze (ciemniejsze), jak i na ścianach (w wersji jaśniejszej). Wybierz szafkę pod umywalkę z metalowymi elementami oraz wiszące półki, również o metalowej konstrukcji. Zdecyduj się na prysznic, jeżeli masz niewykorzystaną wnękę, wybierz prysznic wnękowy lub typy walk-in z czarnym wykończeniem.

Funkcjonalność można osiągnąć nawet w najmniejszej łazience. Optycznie ją powiększamy kolorami i lustrzanymi powierzchniami, wyposażamy w praktyczne szafki zapełniające ścianę na całej jej wysokości i korzystamy z nowoczesnych rozwiązań, pozwalających zaoszczędzić miejsce w mikroskopijnym pomieszczeniu.