Lęki po alkoholu - jak z nimi walczyć?

środa, 23.2.2022 09:51 1056

Stany lękowe to zaburzenia związane z funkcjonowaniem układu nerwowego, który pod wpływem różnych czynników, stresorów i traum nie działa prawidłowo. Wiele osób kojarzy zaburzenia lękowe głównie z zaburzeniami występującymi na tle nerwowym, jednak to nie jedyne stany lękowe, jakie diagnozują specjaliści. Stwierdza się je również w przypadku wielu chorób i zaburzeń. Mogą występować na różnych etapach życia, u osób o różnej płci i o różnym nasileniu.

Jak rozpoznać stany lękowe po alkoholu?

Odczuwanie silnego zagrożenia może być głęboko zakodowane w podświadomości osoby w kryzysie alkoholowym. Chociaż zachowanie alkoholika może wydawać się niekiedy irracjonalne, to takie osoby mogą przeżywać wewnętrznie bardzo poważny kryzys. Jest to związane z negatywnymi objawami układu nerwowego, który jest ściśle powiązany z uzależnieniem od alkoholu, ale też z innymi zaburzeniami dysocjacyjnymi.

Lęku po alkoholu mogą objawiać się inaczej u każdej osoby, ale wyróżnia się pewien kanon zachowań i symptomów, dzięki którym można zauważyć i rozpoznać stany lękowe po alkoholu. Są to przede wszystkim dolegliwości psychiczne i somatyczne.

Objawy lęków a codzienne życie

Wśród dolegliwości dotykających natury psychicznej wskazuje się na uporczywe i długotrwałe uczucie niepokoju, smutku, przytłoczenia. Osoby mogą czuć, że tracą kontrolę nad umysłem i ciałem. Przede wszystkim jednak odczuwają stale narastający strach, a ich myśli są pesymistyczne. Do dolegliwości somatycznych zalicza się wysokie tętno, kołatanie serca i przyspieszony oddech. Mogą pojawiać się częste i silne bóle głowy i/lub bóle brzucha, bezsenność, drżenie głosu i dłoni, omdlenia. Osoby dotknięte tym problemem często wskazują też na stałe odczuwanie smutku, problemy z koncentracją, trudności w budowaniu relacji, a także zamknięcie się na doznania i przeżycia, co sprawia, że objawy lęków po alkoholu mogą utrudniać codzienne życie. 

Dlaczego po spożyciu alkoholu mogą występować stany lękowe?

Warto wiedzieć, że alkohol może nasilać stany lękowe. Dzieje się tak, ponieważ po wypiciu alkoholu w organizmie dochodzi do reakcji, jaką jest uwalnianie kortyzolu. Jest to tak zwany hormon stresu. Odpowiada on między innymi za negatywne emocje. Ponadto w alkoholu zawiera się składnik, jakim jest aldehyd octowy. Może on być przyczyną stanów lękowych, a także powodować ich nasilenie.

Jak czuje się osoba z lękami poalkoholowymi?

Stany lękowe diagnozuje się często u osób, które przeszły w swoim życiu ciężkie, traumatyczne wydarzenia odciskające na nich wyraźne piętno. Występowanie stanów lękowych to jednak kwestia bardzo indywidualna. Często zdarza się, że nawet jeśli w rodzinie występował problem alkoholowy i w patologicznych warunkach rozwijało się kilkoro dzieci, to nie wszystkie są dotknięte lękami czy nerwicą. Podobnie jest w przypadku osób uzależnionych od alkoholu. To, czy dana osoba borykająca się z problemem alkoholowym przeżywa lęki po alkoholu, zależy od wielu czynników.

Alkohol a zaburzenia nerwicowe

Stany lękowe o różnym nasileniu mogą wystąpić na skutek zmian w układzie nerwowym, jak i być efektem nadużywania alkoholu. Picie alkoholu, wódki czy innych trunków w nadmiernych ilościach i postępujący proces uzależnienia negatywnie wpływa na układ nerwowy, doprowadzając do jego niszczenia. Oznacza to, że alkohol może mieć wpływ na zaburzenia nerwicowe. Wyróżnia się:

  • Stany lękowe o podłożu nerwicowym

Są to stany lękowe, które mogą objawiać się lękami społecznymi, fobiami, ale też innymi zaburzeniami lękowymi. Do stanów lękowych o podłożu nerwicowym zalicza się też zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (nerwica natręctw) i zaburzenia lękowe uogólnione (nerwica lękowa). Ponadto mogą to być zaburzenia pourazowe czy zaburzenia dysocjacyjne.

  • Stany lękowe po alkoholu

Są to stany lękowe występujące w procesie uzależnienia. Szczególnie dotyczy do reakcji organizmu, jaką jest detoks od substancji odurzającej i przeżywanie zespołu abstynencyjnego. Takie stany mogą doprowadzać do urojeń i różnych wizji lub być efektem zatrucia alkoholem.

Stany te mogą na siebie zachodzić i wzajemnie się krzyżować, dlatego konieczne jest wyeliminowanie czynników zagrażających i utrudniających codzienne funkcjonowanie.

Leczenie alkoholizmu

Podjęcie leczenia w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień to jedyna słuszna droga, aby powrócić do normalnego, szczęśliwego życia i zapobiec depresji alkoholowej oraz innym niebezpiecznym skutkom alkoholizmu. Więcej o leczeniu uzależnień we Wrocławiu można przeczytać tutaj: https://www.freedom-24.pl/wroclaw.

Chociaż terapia alkoholowa jest dopasowywana do każdego pacjenta indywidualnie, to pewne jest, że tylko podjęcie szybkiego leczenia alkoholizmu da najlepsze rezultaty. Szczególnie jeśli osoba w kryzysie alkoholowym boryka się dodatkowo z nerwicą. W takiej sytuacji konieczne jest rozpoczęcie leczenia podwójnej diagnozy - stosuje się je u pacjentów, u których jednocześnie występują objawy uzależniania, np. od alkoholu, i inne poważne zaburzenia psychiczne, jakimi są stany lękowe.