komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

piątek, 10 lipca 2020

Sylwany, Witalisa

Lepiej wybierz! Jak zagłosować będąc w podróży?

środa, 22.5.2019 16:00 , komentarze: 0 , odsłony: 716
kategorie artykułu:

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już w niedzielę 26 maja. Warto wziąć w nich udział nawet, jeśli tego dnia będziemy w podróży. Wystarczy wziąć ze sobą zaświadczenie uprawniające  do głosowania w dowolnym miejscu w kraju lub za granicą, a nawet na statku.  Warto też pamiętać, jak oddać ważny głos.

Jak otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania?

•    Należy zgłosić wniosek o wydanie takiego dokumentu do urzędu gminy, w której jesteśmy ujęci w rejestrze  wyborców. Można zrobić to pisemnie, ustnie, faksem lub mailem. Trzeba zrobić to koniecznie do 24 maja włącznie. Zaświadczenie wydawane jest „od ręki” i bezpłatnie.

•    Do odbioru zaświadczenia można kogoś upoważnić pisemnie. Takie upoważnienie można przesłać do urzędu gminy faksem; nie wymaga ono notarialnego poświadczenia. W upoważnieniu trzeba podać imię (imiona) i nazwisko wyborcy, numer paszportu albo nazwę i numer innego dokumentu tożsamości, a także dane osoby upoważnionej do odebrania zaświadczenia.

•    Na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania zostaniemy dopisani przez obwodową komisję wyborczą – w dowolnym lokalu, do którego sie udamy – do spisu wyborców. To zaś jest warunkiem wydania nam karty do głosowania. Jeśli okaże się, że zgubiliśmy lub zniszczyliśmy zaświadczenie, stracimy szansę udziału w tych wyborach, ponieważ kodeks wyborczy nie dopuszcza możliwości wydawania duplikatów. Nasze głosowanie będzie wówczas niemożliwe nawet w miejscu zameldowania lub tam, gdzie dopisaliśmy się do rejestru wyborców, bo przy wydawaniu zaświadczenia do głosowania zostaliśmy wykreśleni ze spisu wyborców w tej gminie.

- W wyborach liczy się każdy głos, nie bagatelizujmy jego znaczenia. W kampanii „Lepiej wybierz!” zachęcamy do poznania kandydatów i świadomego udziału w głosowaniu oraz informujemy jak oddać ważny głos: jeden krzyżyk na całej karcie do głosowania, przy nazwisku wybranej osoby – mówi Joanna Załuska, dyrektorka programu Masz Głos, Masz Wybór Fundacji im. Stefana Batorego.

 

Wasze komentarze

wczoraj, 20 godz temu
czwartek, 9.7.2020 09:35
czwartek, 9.7.2020 08:15
wtorek, 7.7.2020 14:14
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele