komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 2 lipca 2020

Jagody, Urbana

Likwidacja gimnazjów we Wrocławiu

wtorek, 27.12.2016 16:24 , komentarze: 0 , odsłony: 3505
kategorie artykułu:

Likwidacja gimnazjów i utworzenie ośmioklasowych szkół podstawowych to największe zmiany, jakie czekają wrocławską edukację z początkiem września w 2017 r. To efekt zmian zaplanowanych przez Ministerstwo Edukacji. Miasto Wrocław już opracowało nowy model sieci szkół, uwzględniający zmiany w reformie. Propozycje musi jeszcze zaakceptować Dolnośląski Kurator Oświaty.

O tym, jak będzie wyglądała nowa mapa szkół w mieście i o skutkach reformy, także finansowych, które czekają Wrocław, opowiadał  na konferencji Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji w Urzędzie Miejskim. 

Obecnie we Wrocławiu mamy 40 gimnazjów, które 31 września 2019 r. przestaną istnieć. Budynki po 14 gimnazjach zostaną przekazane na potrzeby szkół.

1 września 2017 r. 54 wrocławskie podstawówki zostaną zamienione na szkoły 8-letnie. Zmiany w szkolnictwie zakładają likwidację gimnazjów, wygaszanie (rozciągnięte na okres trzech lat) oraz przekształcenie w szkołę średnią lub szkołę podstawową. 

Już wiadomo, że włączenie gimnazjum w strukturę szkoły podstawowej nastąpi w 14 przypadkach, przekształcenie gimnazjum w szkołę podstawową w 12 przypadkach. Do szkół podstawowych dojdzie też jedna nowa inwestycja. W ramach zmian SP nr 119 (terapeutyczna), zostanie włączona do SP nr 99. 

W związku z wprowadzeniem w szkolach 8 klas, w wielu placówkach nauka będzie się musiała odbywać na dwie zmiany. 

Koszty reformy

Po reformie we Wrocławiu będzie łącznie 82 szkół podstawowych (obecnie jest ich 70). – Zmiany będą głębsze, niż sądziliśmy – przyznaje Jarosław Delewski. – Reforma pociągnie za sobą spore wydatki w budżecie.

Koszty związane są z:

  • dostosowaniem budynków i pomieszczeń w szkołach do innych potrzeb uczniów, np. klas I-III
  • utworzeniem węzłów żywienia w budynkach gimnazjów, budową placów zabaw
  • wymianą księgozbioru w bibliotekach szkolnych
  • wyposażeniem oddziałów klas I-III w odpowiednie meble
  • stworzeniem pracowni przedmiotów itp.

Szacuje się je na około 59 mln zł.

Łączny koszt reformy szkolnej we Wrocławiu (w tym również tzw. koszty osobowe, czyli zwolnienia nauczycieli) szacowany jest na ok. 100 mln zł. Nie wiadomo jeszcze, ilu nauczycieli wskutek reformy straci pracę. Jak dodał dyrektor Jarosław Delewski, będzie to wiadomo za jakiś czas, po analizie siatki godzin w szkołach. Wiadomo, że dyrektorzy gimnazjów nie stracą pracy – z mocy prawa zostaną wicedyrektorami w szkołach podstawowych lub dyrektorami w nowo tworzonych szkołach podstawowych.

Reforma systemu oświaty we Wrocławiu – plik w pdf

Rejonizacja, czyli gdzie dziecko pójdzie do szkoły

Zmiany na mapie szkół w mieście pociągają za sobą również zmiany w rejonizacji szkół.   

Zobacz, gdzie będzie chodziło do szkoły twoje dziecko , plik w pdf

Propozycja stworzona przez Departament Edukacji razem z Biurem Rozwoju Wrocławia i po konsultacjach społecznych z dyrektorami szkół i radami rodziców zostanie złożona do 5 stycznia w Radzie Miejskiej, która w połowie stycznia podejmie uchwałę zamiarową w tej sprawie. Zostanie też przedstawiona kuratorowi do akceptacji. 

O tym jak miasto przygotowuje się do reformy oświaty.

Źródło.: Wrocław.pl

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 29.6.2020 11:50
poniedziałek, 29.6.2020 11:07
2
czwartek, 25.6.2020 12:26
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki