Magazyn energii - co to jest i jak go wykorzystać?

wtorek, 27.9.2022 09:05 215

Wraz z rozwojem instalacji fotowoltaicznej pojawia się konieczność stawiania magazynów energii, mających na celu przechowywanie prądu produkowanego przez odnawialne źródła energii. Obecnie w przypadku praktycznie każdej sieci energetycznej niemożliwe jest przesyłanie nadwyżek energii, a ogromne zapotrzebowanie na prąd wskazuje raczej na konieczność tworzenia magazynów energii na własne potrzeby gospodarstwa domowego. Jak w takim razie odpowiednio się do tego przygotować?

Czym są magazyny energii?

W obecnych czasach magazyn energii elektrycznej, wyprodukowanej przez własne panele słoneczne jest kluczowy dla przetrwania oraz do tego by zachować niezależność energetyczną. Potrzebne są do tego jednak dwa elementy: dobra fotowoltaika oraz wydajny magazyn energii. Zgodnie z definicją podaną przez Ustawę Prawa Energetycznego magazynem energii nazywa się każdą instalację elektryczną, która umożliwia magazynowanie energii i wykorzystanie ich w przyszłości.

Jak wydajnie korzystać z fotowoltaiki?

W skrócie więc można powiedzieć, że panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną, która następnie nie jest przesyłana do sieci publicznej ani do zakładu energetycznego, tylko dostaje się o domowego magazynu energii. Z magazynu energii można czerpać prąd na przykład w chwili, gdy następują przerwy w dostawie prądu, w przypadku zaniku napięcia w sieci lub by obniżyć licznik energii oraz dla obniżenia rachunków. To jednak nie wszystkie zalety, jakie płyną z inwestowania w magazyny energii.

Przygotowanie magazynów energii, czyli sposób na braki prądu z sieci energetycznej

Mówiąc o magazynach energii, możemy mówić o kilku ich rodzajach oraz o instalacjach fotowoltaicznych, które im najczęściej towarzyszą. Magazynowania energii można dokonywać za pomocą pięciu różnych technologii: mechanicznej, elektrochemicznej, chemicznej, termicznej oraz elektrycznej. Zapewniona przez każdą z nich niezależność energetyczna poprzez zgromadzenie i przechowanie nadwyżki energii pozwala przetrwać w czasie braków w dostawie energii. Dzięki magazynom energii, współpracującym z wykorzystaniem np. instalacji fotowoltaicznych, wyprodukowaną energię można przechować i wykorzystać w chwilach przerw w dostawach prądu.

W instalacjach domowych sprawdzają się magazyny litowo-żelazowo-fosforanowe, czyli LiFePO4. W wyborze magazynu energii ważna jest ilość cykli ładowania - najlepsze przetrwają nawet 8 000 ładowań. Odpowiednio dopasowana musi być oczywiście również sama instalacja fotowoltaiczna.

Magazyny energii nie tylko pod instalację fotowoltaiczną

Powszechnie magazyny takie pełnią funkcję użytkową i służą jako sposób na obniżenie rachunków, są też na potrzeby czysto użytku domowego. Magazyny można jednak łączyć nie tylko z instalacją fotowoltaiczną, ale z innymi sposobami pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.