Magazyn i jego rodzaje

czwartek, 31.8.2023 13:35 556

Obecnie świat coraz bardziej jest zależy od logistyki. Dynamicznie rozwijająca się branża e-commerce w połączeniu z ludzką tendencją do oszczędzania energii, sprawiły, że coraz częściej kupujemy w sieci i chcemy zakupione produkty odebrać jak najbliżej lub dostać je bezpośrednio do rąk. Wiąże się to ze wzrostem zapotrzebowania na usługi logistyczne w tym na magazynowanie.

Czym jest magazyn?

Każdy z nas słyszał o magazynach i magazynowaniu towarów, ale czy tak naprawdę wiemy czym są magazyny?

Według Wikipedii magazyn to część składowa infrastruktury magazynowej, który jest miejscem przeznaczonym na składowanie zapasów i może być placem nieosłoniętym, częściowo osłoniętym, częścią budynku, całym budynkiem lub nawet kilkoma budynkami tworzącymi jeden magazyn.

Przechowywanie

W magazynie by był funkcjonalny, konieczne jest stosowanie specjalistycznego dopasowanego do profilu składowanych zapasów wyposażenia dodatkowego. Są to zazwyczaj regały stałe (wolnostojące lub samonośne) ramowe lub wspornikowe: regały metalowe, regały przejezdne (podłogowe lub torowe) ramowe lub wspornikowe, regały specjalizowane. 

Innymi urządzeniami wspierającymi składowanie towarów w magazynach są: stojaki, wieszaki, podkłady, zasieki i urządzenia specjalizowane takie jak wagi, owijarki folią stretch do palet, drukarki, naprowadzacze świetlne, stoły nożycowe, taśmiarki do palet itp. 

Transport

Magazyn wymaga też stosowania środków transportu, ponieważ jakoś trzeba towar przemieszczać w ramach procesu magazynowania. Do najpopularniejszych urządzeń transportowych stosowanych w magazynach zaliczamy: wózki naładowne, wózki unoszące, wózki ciągnikowe, wózki podnośnikowe ręczne, wózki transportowe, wózki widłowe, układnice, żurawie, wciągniki, suwnice, przenośniki, manipulatory.

Obsługa

Choć coraz częściej budowane są magazyny prawie bezobsługowe (automatyczne), to jednak nadal większość z nich takiej obsługi wymaga. W zależności od wielkości i przeznaczenia magazynu jego załoga będzie różna. W małych magazynach przy zakładach produkcyjnych często pracują dorywczo osoby skierowane z innych stanowisk bądź pracownicy produkcji sami się obsługują w ramach swoich stanowisk. 

W większych firmach podstawowym pracownikiem magazynu jest magazynier, może on mieć pod sobą pracowników magazynowych ogólnych i specjalizowanych np. pakowacza, operatora suwnicy itp. 

W dużych magazynach nad magazynierami, których może być więcej, czuwa kierownik lub dyspozytor magazynu. 

Rodzaje magazynów

Magazyny podlegają podziałowi w zależności od ich zastosowania, budowy i umiejscowienia. Według podziału podstawowego względem budowy mamy trzy typy magazynów: otwarty, półotwarty i zamknięty.

W magazynach otwartych przechowuje się materiały odporne na warunki atmosferyczne, magazyny półotwarte to najczęściej place z zadaszeniem, które chroni składowany towar przed deszczem czy słońcem, magazyny zamknięte to wszelkiego rodzaju hale i budynki, w których bezpieczne będą towary wrażliwe na warunki atmosferyczne. 

Istnieją jeszcze inne podziały magazynów np. ze względu na ich wysokość: magazyny niskiego składowania, średniego składowania i wysokiego składowania. 

W zależności od przechowywanych tam towarów: magazyn surowców, magazyn opakowań, magazyn półfabrykatów, magazyn odpadów, magazyn wyrobów gotowych.

Takich podziałów może być wiele, ale jest jeszcze jeden ogólny rodzaj magazynu, który nazywamy magazynem specjalnym. Właściwie każdy z wymienionych wcześniejszych magazynów może być magazynem specjalnym, ponieważ jest to magazyn do przechowywania towarów wymagających specjalnych warunków, projektuje i konstruuje się go tak, aby warunki w nim panujące odpowiadały idealnym warunkom przechowywania danego rodzaju towarów. 

Podsumowanie

Zarówno sama idea magazynów, jak i magazynowania jest niezwykle potrzebna i użyteczna w dzisiejszym przemysłowym i konsumpcjonistycznym świece, a zadania stojące przed pracownikami magazynowymi nie powinny być bagatelizowane, bo to bardzo ważna część dzisiejszego świata. To, że magazyny są niezbędne i mogą być przy okazji świetnym biznesem, udowodnił choćby Amazon, jak i inne firmy stawiające na logistykę.