Maj 2021 w Kolegium Europy Wschodniej

niedziela, 23.5.2021 09:03 634 0

Nowości Wydawnictwa KEW

Lidia Czukowska | Zapiski o ANNIE ACHMATOWEJ w trzech tomach!   
Zapiski to lektura niezwykła – wstrząsająca. Należy je czytać uważnie i ostrożnie, w każdym zdaniu czai się bowiem lęk przed okiem stalinowskiej policji. Dlatego nie mówi się tu o polityce
i terrorze, choć są one wciąż obecne. Rzadko pojawiają się nazwiska Stalina czy Hitlera; są za to Puszkin i Czechow, towarzysze w dążeniu do ocalenia życia  „znajdującego się  pod presją codziennej głupoty”. Achmatowej i Czukowskiej szło o to,by „zachować minimalną   świeżość powietrza”. W Zapiskach znajduje się ponadto 120 wierszy Achmatowej we wspaniałym przekładzie. Książki dostępne w najlepszych polskich księgarniach i księgarni internetowej KEW

„Nowa Europa Wschodnia”
Serdecznie zapraszamy do lektury nowego numeru 2/2021 „Nowej Europy Wschodniej”, w którym znajdą Państwo – jak zwykle - dobrą publicystykę, wywiady i recenzje. NEW jest platformą wymiany intelektualnej na temat polskiej i europejskiej polityki wschodniej. Czasopismo jest dostępne w salonach prasowych i księgarniach w całej Polsce.Polecamy zakup prenumerat NEW, które do końca maja są w promocyjnej cenie:
Roczna prenumerata NEW w cenie 50 zł dostępna jest TUTAJ!

Dwuletnia prenumerata NEW w cenie 100 zł dostępna jest TUTAJ!

Podcasty   „Nowej Europy Wschodniej”
Przypominamy o podcastach „Nowej Europy Wschodniej”. Państwa uwadze polecamy szczególnie serię 30 lat po…, poświęconą różnym aspektom i zagadnieniom związanym z rozpadem Związku Sowieckiego. Te trzy dekady zupełnie zmieniły kartografię Europy Środkowej Wschodniej, o czym obok zaproszonych gości zajmująco opowiada Adam Balcer (dyrektor programowy KEW) oraz serię „Białoruskie przebudzenie”.
Podcasty NEW dostępne są na platformach:
Apple Podcasts Spotify Simplecast Stitcher Deezer Pocketcast PlayerFM Breaker

Dyskusja   „Ukraine should not be left alone”
Serdecznie zapraszamy Państwa 25 maja 2021 roku o godzinie 17:30 do udziału w spotkaniu – „Ukraine should not be left alone. The essance of western suppport” – tematem przewodnim którego będą wyzwania, z jakimi zmaga się dzisiaj Ukraina oraz o potrzebie wsparcia jej przez Zachód. Rozmowa będzie prowadzona w dwóch językach: polskim i angielskim. Współorganizatorami spotkania są: Fundacja im. F. Eberta biuro w Warszawie, Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego „Amicus Europae”.
Paneliści:
 Igor Mitchnik, Olena Babakova oraz Marta Dyczok
Moderacja:
 Iwona Reichardt
Prosimy o wcześniejszą rejestrację, ilość miejsc jest ograniczona. Link do rejestracji na spotkanie znajduje się TUTAJ! 

Współpraca Polski i Czech w kreowaniu polityki UE wobec Rosji

13 maja, wspólnie ze Stowarzyszeniem na rzecz Spraw Międzynarodowych (AMO), w ramach projektu „Czech-Polish Synergies in the EU’s Russia Policy” finansowanego przez Czesko-Polskie Forum odbyło się seminarium poświęcone polityce Czech i Polski wobec Rosji. W spotkaniu moderowanym przez Víta Dostála dyrektora AMO wzięli udział wiceministrowie spraw zagranicznych Czech i Polski: Aleš Chmelař i Marcin Przydacz, a także eksperci: dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Pavel Havlíček z AMO. Tematem dyskusji była kwestia potencjału kształtowania przez Pragę i Warszawę polityki UE i NATO wobec Federacji Rosyjskiej.
Kolejne spotkanie w ramach projektu „Czech-Polish Synergies in the EU’s Russia Policy” planowane jest w czerwcu.

Zamkowy sad w Wojnowicach!
Pracownicy Kolegium Europy Wschodniej są już po pierwszej dawce szczepionki! Szczepmy się wszyscy, abyśmy mogli wkrótce spotkać się w wojnowickim sadzie.
Więcej informacji znajdziecie TUTAJ! Uprzejmie dziękujemy za każdy oddany głos.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)