Majówka 2021 we Wrocławiu

środa, 28.4.2021 11:08 317 0

Tradycyjnych, radosnych, masowych imprez w tym roku ponownie nie będzie. Majówka 2021 upłynie nam pod znakiem obostrzeń, które na pewno potrwają co najmniej do 3 maja. Jak więc wypełnić sobie długi majowy weekend we Wrocławiu? Sprawdź nasz propozycje na majówkę 2020 w stolicy Dolnego Śląska w czasie lockdownu.

Pikników nie będzie, ale...

Bogata zazwyczaj oferta wrocławskiej 3-Majówki, czyli wiosenne pikniki, plenerowe koncerty, imprezy dla najmłodszych czy seniorów, w tym roku się nie ziści. Ale w propozycjach sporo ciekawych propozycji, tych w plenerze jak i online. 

W ofercie na majówkę we Wrocławiu spacery i wycieczki, spływy kajakowe, wycieczki zabytkowym pociągiem, ale też wydarzenia online, na które zaprasza m.in. Centrum Historii Zajezdnia czy Galeria BWA.

Ciepło, cieplej, prawie gorąco...? Pogoda na majówkę 2021 

Prognozy dla Wrocławia na majówkę w zachwyt nas nie wprowadzają, ale przecież wszystko zależy od nastawienia. Dlatego mimo że – na 1 maja szykuje się we Wrocławiu ok. 12 st., niewiele słońca zza chmur i opady, na 2 maja 11 st. C, spore zachmurzenie i deszcz, a 3 maja ma być w zasadzie identyczny – w obecnej dobie mamy przecież trochę większe zmartwienia niż niesprzyjająca aura za oknem, a przy odrobinie inwencji i przy kiepskiej pogodzie można ciekawie zagospodarować sobie czas wolny.

Przypominamy, że ruch nawet w czasie ponurej pogody jest jak najbardziej wskazany.

Pójdź, pojedź, popłyń...

Zależnie od tego, jaki środek osobistego transportu wybierzemy – czy będą to własne nogi, dwa koła naszego roweru, a może sprzęt do poruszania się po wodzie – przy sprzyjającej aurze możemy we Wrocławiu skorzystać podczas majówki z takich atrakcji, które zapewnią nam – oprócz poznawczych i rekreacyjnych przeżyć – bezpieczny dystans społeczny, co w dobie jednak wciąż trwającej epidemii jest dla naszego zdrowia i życia kluczowe.

Wrocławskie bulwary 

Dobre i do spacerów, i do posiedzenia, i do pomykania na jednośladzie. Zabierzcie kanapki, termos z kawą lub zimne napoje, książkę czy czytnik ebooka, i skierujcie się na przykład do jednego z najładniejszych miejsc spacerowych we Wrocławiu – świetnego do spędzenia czasu w plenerze i relaksu, jest nim:

Pozostałym wrocławskim bulwarom również trudno odmówić uroku, więc możecie wybierać z tej miejskiej oferty:

Parki i ogrody we Wrocławiu pięknieją na wiosnę 

Z faktu tego trudno na majówkę nie zrobić użytku. W dzisiejszej dobie spacer czy przejażdżka po parku zapewnia najlepsze warunki do tego, byśmy byli oddaleni od innych osób, a jednocześnie korzystali z ładnej pogody, mamy nadzieję, że także ze świeżego powietrza, poczuli powiew wiatru i świeży zapach nowej trawy, pąków, kwitnących kwiatów czy nacieszyli uszy choćby  kłótnią wesołych wróbli.   

Warto zabrać ze sobą trochę ziarna, którym można poczęstować ptaki – to zawsze gratka dla najmłodszych. Dzieciaki uwielbiają także pomykać po parkowych ścieżkach na swoich pierwszych rowerkach czy hulajnogach. Dobrze na parkowych spacerach czują się także nasi czworonożni pupile. Jednak pamiętajmy – pies nie może nikomu zagrażać, w myśl ostatnich przepisów powinien być prowadzony na smyczy, a gdy wydarzy się mu pilna potrzeba – pamiętaj, właścicielu, musisz po swoim zwierzaku posprzątać.

Wrocławianie znają i kochają swoje parki, ale na wypadek, gdyby ktoś miał problem z podjęciem majówkowej decyzji, gdzie zapuścić się w parkowe aleje, mamy kilka podpowiedzi, gdzie kryją się nasze miejskie zielone cuda: 

Wśród egzotycznych zwierząt i cudownych roślin

Te dwie wrocławskie „wizytówki” mają największą moc przyciągania. W maju, gdy flora budzi się coraz mocniej do życia, a fauna zaczyna również korzystać z uroków wiosny, wynurzając się z ochotą ze swoich legowisk na świeże powietrze – wizyty we wrocławskich ogrodach Botanicznym i Zoologicznym stają się niemal obowiązkowe.

Zoo Wrocław czynne w majówkę 

ZOO Wrocław jest czynne przez cały rok bez wyjątków – we wszystkie dni tygodnia, roku, we wszystkie soboty, niedziele i święta. Nie dotyczy go też trwający lockdown.

Jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce i posiada bogatą kolekcję zwierząt. Żyje tu 14 tysięcy zwierząt, przedstawicieli ponad tysiąca gatunków. Największą atrakcją Zoo jest Afrykarium, oceanarium wyjątkowe w skali światowej, poświęcone wyłącznie faunie Afryki. 

Zoo i Afrykarium są chętnie odwiedzane podczas długich weekendów, dlatego warto sprawdzić, jak kupić bilety, by nie stać w kolejce do kas. 

Jak kupić bilety do wrocławskiego zoo? 

  • Drogą elektroniczną. Po opłaceniu zamówienia, bilety są przesyłane jako PDF na podany adres e-mail
  • Online sprzedawane są jedynie bilety indywidualne: normalne, ulgowe i studenckie
  • W kasach w dniu zwiedzania. Płatność gotówką lub kartą (oprócz American Express)
  • W automatach biletowych w dniu zwiedzania. Płatność kartą 

Zachęcamy więc, byście oba ogrody wpisali do weekendowego kalendarza pod datami 1-3 maja. 

Oba ogrody zapraszają zwiedzających, dbając o to, by zachowane były epidemiczne rygory – maseczki, dystans, liczba zwiedzających. Jednak żeby wszyscy czuli się komfortowo, także majówkowicze muszą pamiętać, że przebywanie dla relaksu w tych miejscach również powinni mieć pod kontrolą. Tak byśmy się nie denerwowali i wytrwali do lepszych czasów. 

Płyń po wrocławskich wodach

Już w kwietniu można było dostrzec na Odrze parostatek „Nereida”, który kursuje od Przystani Kardynalskiej (Wyspa Piasek) w stronę Wyspy Opatowickiej. A przecież po wrocławskich wodach nie tylko taki sprzęt pływający, który oferowany jest spragnionym weekendowych atrakcji, zwłaszcza w pełni sezonu jest widoczny. Oglądanie Wrocławia z perspektywy Odry to naprawdę wspaniała atrakcja i warto skusić się, jeżeli nie na rejs większą jednostką, to choćby na wypożyczenie kajaku czy roweru wodnego.  

Jak szeroka będzie ta oferta podczas najbliższej majówki, jeszcze nie jesteśmy w stanie określić, jednak są sygnały, że podczas nadchodzącego długiego weekendu już więcej pływających jednostek ruszy się ze swoich „portów”. Trzeba po prostu śledzić aktualne informacje u źródła, czyli u poszczególnych organizatorów wodnych wycieczek, do czego dostęp znajdziecie poniżej, gdzie opisujemy takie atrakcje:  

Wrocław – po legendzie go poznacie!

Łączenie przyjemnego z pożytecznym niezaprzeczalnie świetnie wpisuje się w majówkową filozofię spędzania wolnego czasu we Wrocławiu. Dlatego używając siły swoich mięśni – pieszo czy na rowerze – możecie ruszyć przy dobrej pogodzie szlakiem wrocławskich legend i podań, zaglądając do najpiękniejszych zakątków dolnośląskiej stolicy. 

Ponad tysiącletnia historia Wrocławia sprawiła, że w mieście narodziło się sporo klechd i legend. Poza najbardziej znanymi podaniami, związanymi z dawnymi zabytkami, nie brakuje też jednak współczesnych opowieści, ciekawostek i anegdot na temat naszego miasta. Dzięki trasie, do której dostęp znajdziecie poniżej, będziecie mieli okazję poznać nie tylko niezwykłe miejsca, ale i tajemnice z nimi związane: Szlakiem wrocławskich legend i podań

Przez wrocławskich ulic i mostów sto z wiatrem we włosach

Dobrze ustawione siodełka, nasmarowane łańcuchy i pełne powietrza rowerowe opony, a także dobry nastrój i takież samopoczucie – to przepustka do przejechania się przez miasto indywidualnie, w parach albo małą grupką przyjaciół czy członków rodziny z wyznaczonym azymutem na wrocławskie mosty. 

W taki sposób aktywnie możecie spędzić co najmniej jeden majówkowy dzień, mijając po drodze urokliwe widoki, ciekawe zabytki czy nowo powstałe miejskie przestrzenie i obiekty. Zabieramy oczywiście coś, by wzmocnić ciało – czyli prowiant i napoje, ponieważ wstąpienie po drodze do restauracji z przyczyn oczywistych będzie pewnie niemożliwe. Możecie jednak liczyć na jedzenie na wynos albo ofertę z food trucków, które pewnie na majówkę wyrosną tu i ówdzie jak stokrotki po wiosennym deszczu.

Proponowaną trasę na taki wypad jednośladem znajdziecie poniżej: 

Szukajcie, a znajdziecie

Wrocław – duże, europejskie miasto, pełne parków, miejsc do wypoczynku, zabytków historii, atrakcji nowoczesnej architektury i techniki, ale gdy przychodzi co do czego, gdy zastanawiamy się, co robić podczas wolnych od pracy dni, no to nierzadko zaczyna się kłopot. Nie wiemy, co przedsięwziąć, dokąd się skierować, jaką trasę obrać, żeby miała sens i przyniosła nam zadowolenie. Teraz, w czasie epidemii, wydaje się, że to zadanie szczególnie nas przerasta. Uwierzcie, tylko pozornie. 

Oczywiście można pójść na nadodrzańskie wały i – skoro ma nie padać, a temperatury będą na dwucyfrowym plusie – sympatycznie zalec na kocu w bezpiecznej odległości od tych, którzy wpadną na podobny pomysł, z książką w ręku na przykład. Ale można również, póki jeszcze trochę czasu do 3-majówki zostało, zasięgnąć dobrej rady, korzystając na przykład z serwisu, gdzie umieszczono trasy zwiedzania i odwiedzania wrocławskich zakątków. To rekomendacje zarówno Urzędu Miejskiego Wrocławia, jak i tutejszych przewodników czy znanych w naszym mieście osób.

Gwarantujemy, że pod poniższym adresem znajdziecie coś, co spełni wasze oczekiwania, a także pozwoli majówkowy weekend spędzić rozsądnie, a co najważniejsze bezpiecznie. Nie tylko za dnia, ale także nocą:

źródło: wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)