Małgorzata Tracz: Totalna klęska rządu w walce z mafią śmieciową

czwartek, 28.1.2021 12:02 872 0

Rząd PiS poniósł totalną klęskę w walce z mafią śmieciową - mówiła posłanka Partii Zieloni Małgorzata Tracz oraz przewodniczący wrocławskich Zielonych Robert Suligowski, publikując uzyskane z Ministerstwa Sprawiedliwości statystyki skazań za przestępstwa związane z nielegalnym składowaniem odpadów. Zieloni przedstawili również list otwarty przewodniczących partii do ministrów spraw wewnętrznych i administracji, klimatu i środowiska oraz sprawiedliwości zawierający postulaty niezbędnych zmian w prawie. 

- Polska od kilkunastu lat mierzy się z gigantycznym problemem nielegalnych składowisk odpadów. ich coraz częstszych pożarów oraz masowego importu odpadów z zagranicy do Polski. Gigantyczną skalę tych problemów potwierdzają dane GUS. 13 tysięcy nielegalnych składowisk odpadów, 177 pożarów składowisk odpadów, pół miliona ton śmieci przywiezionych do Polski z zagranicy - to sam rok 2019 w liczbach podanych przez GUS - mówiła Małgorzata Tracz, przewodnicząca Partii Zieloni.

Małgorzata Tracz jako posłanka w maju 2020 roku skierowała interpelację poselską do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry z konkretnymi pytaniami dotyczącymi pytania dotyczące statystyk skazań za przestępstwa związane z nielegalnym składowaniem odpadów. Z ogromnym opóźnieniem (termin ustawowy to 21 dni) otrzymała we wrześniu 2020 roku lakoniczną, nieodpowiadającą na większość pytań, odpowiedź prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego.

W listopadzie 2020 roku posłanka przesłała kolejną interpelację poselską z dokładnie tymi samymi pytaniami  - tym razem jej adresatem był Jarosław Kaczyński jako wicepremier i przewodniczący Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, w którego skład wchodzi również minister sprawiedliwości. Odpowiedź na interpelację przyszła w grudniu 2020 roku. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski podtrzymał w niej lakoniczną odpowiedź Święczkowskiego, uzupełnił ją jednak o tabelę ze statystykami skazań za lata 2015-2018.

- W latach 2016-2018, gdy byliśmy świadkami największych pożarów wysypisk w całej Polsce, tylko 88 osób zostało skazanych prawomocnym wyrokiem za przestępstwa związane z nielegalnym składowaniem odpadów, w tym zaledwie 6 - na karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Te liczby są świadectwem totalnej klęski rządu Zjednoczonej Prawicy oraz prokuratury w walce z mafią śmieciową. Nie ma prawa i sprawiedliwości w walce z mafią śmieciową. Jest bezprawie i niesprawiedliwość. Nie ściga się przestępców, którzy na nielegalnym imporcie i składowiskach odpadów dorabiają się milionów kosztem zniszczeń w środowisku, zdrowia mieszkańców i mieszkanek okolic wysypisk i obciążenia samorządów, które muszą wziąć na siebie ciężar walki z nielegalnymi wysypiskami i ich pożarami  - powiedziała Małgorzata Tracz.

Jednym z lokalnych przykładów patologii związanych z nielegalnymi składowiskami odpadów, ich pożarami oraz nieskutecznością działania policji i prokuratury jest przykład wielkiego pożaru nielegalnego składowiska odpadów przy ul. Szczecińskiej we Wrocławiu w lutym 2018 roku. Walka z żywiołem 170 strażaków trwała ponad 40 godzin. Potem zaczęło się ustalenie przyczyn i prokuratorskie dochodzenie. Jeszcze się nie zakończyło i śledczy nie postawili nikomu zarzutów.

- Jesteśmy świadkami niemal regularnie powtarzających się, teoretycznie przypadkowych, pożarów składowisk odpadów w Polsce i mnożenia się coraz to nowych miejsc nielegalnego składowania odpadów. Coraz silniejsza staje się mafia śmieciowa – zorganizowane grupy przestępcze, które z nielegalnego procederu odbioru i składowania w nielegalnych miejscach, a także z importu odpadów z zagranicy, uczyniły sobie potężne źródło nieopodatkowanego dochodu. Nowelizacja ustawy o odpadach dokonana przez parlament w 2018 r. nie odniosła zamierzonego skutku w zakresie zwalczania nielegalnych składowisk odpadów. Dlatego dziś po raz kolejny przypominamy i postulujemy o pilne zmiany legislacyjne, które pozwolą skuteczniej walczyć z tym zjawiskiem - mówił Robert Suligowski, przewodniczący wrocławskiego koła Partii Zieloni i członek Rady Krajowej Partii Zieloni.

Zieloni postulują następujące zmiany w prawie i działaniach organów państwowych, które zatrzymają rozwój mafii śmieciowej.

Po pierwsze należy dokonać penalizacji procederu prowadzenia nielegalnych składowisk odpadów. Każda taka działalność powinna być przestępstwem, ponieważ powoduje ogromne straty dla budżetu państwa i samorządów oraz stanowi zagrożenie dla środowiska i zdrowia mieszkańców. Każdy przypadek prowadzenia nielegalnego składowiska odpadów powinien być zagrożony karą więzienia. 

Po drugie niezbędne są zmiany w prawie, które pozwolą, aby organy państwowe mogły prowadzić bez zapowiedzi kontrole krzyżowe oraz wykorzystywać wspólnie przeprowadzone dowody.

Po trzecie Inspekcje Ochrony Środowiska wymagają pilnego wsparcia personalnego i sprzętowego. Należy natychmiast rozszerzyć kompetencje WIOŚ, umożliwiając inspektorom ochrony środowiska kontrolowanie osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej.

Po czwarte sankcje administracyjne powinny zawsze przewyższać przychód z nielegalnej działalności. Powinno nastąpić podwyższenie limitu kary i powiązanie jej z szacowanymi przychodami z działalności przestępczej. Już samo naruszenie zasad ochrony przeciwpożarowej powinno być zagrożone karą grzywny.

Po piąte potrzebna jest pilna nowelizacja art. 170 ustawy o odpadach, aby sąsiedzi i organizacje społeczne mogły brać udział w postępowaniach dotyczących składowisk odpadów na prawach strony. Pozbawienie ich prawa strony w postępowaniu narusza podstawowe standardy demokratyczne.

- Należy wreszcie przeciąć ten węzeł gordyjski państwa teoretycznego i imposybilizmu systemowego, który pozwala przestępcom zarabiać miliardy złotych kosztem naszego zdrowia, środowiska i podatków! - mówił Robert Suligowski.

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska nadaje właśnie ostatnie szlify projektowi ustawy przewidującej znaczne zaostrzenie odpowiedzialności karnej i wykroczeniowej za działanie przeciwko środowisku. To najlepszy czas, aby zająć się też tematem walki z nielegalnymi składowiskami odpadów. Dlatego dziś po raz kolejny przypominamy nasze wciąż aktualne propozycje zmian, które pozwolą skuteczniej walczyć z nielegalnym składowiskami odpadów. Wspólnie z Wojciechem Kubalewskim, przewodniczącym Partii Zieloni, wysyłamy list  otwarty  do ministrów klimatu i środowiska, sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych i administracji z naszymi propozycjami - podkreśliła na koniec Małgorzata Tracz.

Link do listu otwartego: 

https://partiazieloni.pl/wp-content/uploads/2021/01/List-otwarty-Partii-Zieloni-ws.-nielegalnych-skladowisk-odpadow.pdf

Dodaj komentarz

Komentarze (0)