Mapy potrzeb zdrowotnych dla pacjentów onkologicznych

wtorek, 8.12.2015 08:55 1726 0

W ramach trwającego w dniach 2-3 grudnia Konwentu Marszałków Wojewódzkich RP na Dolnym Śląsku, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii (DCO) we Wrocławiu, dr hab. Adam Maciejczyk przedstawił swoje uwagi do mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii dla województwa dolnośląskiego i odniósł się do proponowanych w niej kierunków rozwoju kompleksowej opieki pacjentów onkologicznych.

Jak zapowiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia prace nad mapami potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii i kardiologii powinny zakończyć się do 1 kwietnia 2016 roku. Ich przyjęcie jest m.in. warunkiem uzyskania środków unijnych na modernizację infrastruktury medycznej. Aktualnie na ukończeniu jest mapa potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii. Samorządy otrzymały już projekt map do konsultacji z kilkudniowym terminem na zgłoszenie uwag. Ministerstwo ma zająć się teraz opracowaniem uwag zgłoszonych przez wojewódzkie zespoły ds. map potrzeb zdrowotnych.

- Mapy potrzeb zdrowotnych jako narzędzie analityczne może służyć naprawie służby zdrowia. W przygotowanym przez ministerstwo zdrowia materiale widzę kilka nieścisłości związanych prawdopodobnie z błędną interpretacją niektórych danych zawartych w księgach rejestrowanych szpitali– mówi dr hab. Maciejczyk.

Zgodnie z danymi zamieszczonymi w mapie potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii dla województwa dolnośląskiego w latach 2011 – 2013 nowotwory były drugą co do częstości przyczyną zgonów mieszkańców woj. dolnośląskiego. W 2012 r. DCO przyjęło najwięcej pacjentów w stosunku do wszystkich pacjentów onkologicznych w województwie. Uwzględniając wyłącznie procesy demograficzne szacuje się, że w okresie 2016-2026 liczba nowych przypadków nowotworów złośliwych wzrośnie z poziomu 14,1 tys. do 16,5 tys. Dominującymi grupami nowotworów nadal będą nowotwory płuc, piersi, jelita grubego i gruczołu krokowego.

- Dane, które opracowało ministerstwo na pewno są dobrym krokiem w kierunku zintegrowanego i kompleksowego zarządzania w służbie zdrowia. Nie uwzględniają jeszcze szeregu informacji, które są dla nas bardzo ważne, np. szczegółowych analiz danych. Uzupełnienie kolejnej wersji map o te wartości pozwoli przede wszystkim na kooperację i koordynację działań między poszczególnymi podmiotami zaangażowanymi w opiekę onkologiczną, a nasi pacjenci, niezależnie od miejsca zamieszkania, otrzymają kompleksową pomoc – dodaje dyrektor DCO.

Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii liczy, że ministerstwo zdrowia będzie kontynuowało pracę nad mapami, które mają być podstawą rozwoju polskiej onkologii przez kolejne lata. - Propozycja ministerstwa zdrowia zaskoczyła nas pozytywnie swoim całościowym podejściem. Jest to dobry kierunek i mamy nadzieję, że prace nad mapami będą kontynuowane – podsumowuje dr hab. Maciejczyk.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)