Marzysz o niebanalnym wnętrzu? Postaw na blachę!

środa, 30.6.2021 21:44 710

Blacha perforowana, określenie kojarzące się zdecydowanie z przemysłem, od pewnego czasu szturmem podbija słownik architektoniczny i dekoratorski. Okazuje się, że element ten dotąd łączony np. z motoryzacją, posiada mnóstwo zalet i zastosowań przy dekorowaniu wnętrz! Blacha perforowana w rękach kreatywnego designera ozdobi niejedno mieszkanie.

Nowoczesna i estetyczna osłona za biurko

Nawet projektując zwykłe, drewniane biurko, warto się czasem pokusić o odrobinę kreatywności. Tylna ściana biurka pełni jednocześnie rolę osłony — zasłania splątane kable od komputera stacjonarnego czy -  jeśli mebel stoi ścianką do frontu - zwyczajnie osłania dolna część sylwetki siedzącej za biurkiem osoby. Zamiast montować osłonkę ciężką i drewnianą, sprawiającą wrażenie, jakoby mebel wizualnie przybierał na wadze i przytłaczał pomieszczenie, warto postawić na blachę! Blacha perforowana zasłoni nieeleganckie kable wystające spod biurka, a jednocześnie nie sprawi wrażenia, że mebel jest monstrualny. Blachę można dopasować nie tylko kolorystycznie, odpowiednio dobrane otwory nadadzą biurku wygląd elegancki i nietuzinkowy, a przy tym odchudzą nieco ciężką, drewnianą konstrukcję.

Kuchnia blachą stoi

Popularne w mieszkaniach ścianki działowe również można wykonać z blachy. Rozdział salonu od kuchni wcale nie musi być i klasyczny, a co często za tym idzie, nudny. Zamiast gipsowej, pełnej ściany można sięgnąć po nutkę artyzmu i stworzyć przepierzenie z blachy perforowanej. Otwory w blasze przepuszczą światło, co sprawdzi się zwłaszcza wtedy, jeśli w części kuchennej brak jest okna i dodatkowe odgrodzenie tej przestrzeni ścianką działową niekorzystnie zaciemniłoby to pomieszczenie. Przepierzenie z blachy można kreatywnie wykorzystać zarówno od strony kuchni (miejsce do powieszenia utensyliów do gotowania), jak i od strony salonu! Blacha perforowana wytrzyma ciężar podwieszanych półek modułowych, doniczek czy innych kolorowych dekoracji, a nam oszczędzi wiercenia dziur na wieszaki i haczyki.

Perforowana, ale wytrzymała

Dlaczego blachy perforowane (zwane też otworowanymi) zyskały ostatnio takie uznanie? Na pierwszy plan wysuwa się na pewno niebanalna konstrukcja. To najczęściej szeroki arkusz z wieloma otworami, które tworzą regularny, perforowany wzór. Otwory mogą być drobne i rzadko rozsiane co daje stosunkowo mały stopień prześwietlenia, ale mogą być też duże i gęsto rozsiane, co z kolei da piękny efekt ażurowy. Potencjał jest ogromny ze względu, chociażby na mnogość kształtów tychże otworów — mogą być to kształty okręgu, karo, kwadratu, falowań, a w bardziej skomplikowanej wersji również w kształcie konkretnych form — motywów roślinnych czy zwierzęcych. Warto też nadmienić, że wielkość i ilość otworów wcale nie wpływa negatywnie na jakość i wytrzymałość blachy. Stosuje się bowiem specjalną technikę umacniania blachy wokół otworów, która zwiększa jej odporność na czynniki zewnętrzne.

Solidna i wytrzymała

Niezależnie od perforacji, blacha poddawana jest także obróbce, która zdecydowanie zwiększa jej wytrzymałość. Dzięki temu oraz dzięki materiałom, z jakich jest wykonana (aluminiowa, nierdzewna, stalowa, ocynkowana), jest wysoce odporna na uszkodzenia mechaniczne. Można ją też łatwo dopasować do docelowej funkcji. Blachy aluminiowe fantastycznie nadadzą się do stworzenia mebli użytkowych, stołów czy krzeseł, ponieważ są lekkie, a więc wykonane z niej meble będą łatwiejsze w ustawianiu i przestawianiu. Jeśli z kolei chcemy kreatywnie ozdobić blachą swój balkon, warto postawić na blachę ze stali nierdzewnej, ponieważ nie straszny jej ani śnieg, ani deszcz. Nawet w architekturze miasta jest miejsce na pomysłowe wykorzystanie blachy. Tworzy się z niej ekrany dźwiękoszczelne. Dwie warstwy połączone wełną mineralną doskonale izolują hałas komunikacyjny.

Mieszkanie, dom, kuchnia, garderoba, balkon, taras — wszędzie znajdzie się doskonałe zastosowanie dla blachy perforowanej. To nie tylko wytrzymały materiał, ale także estetyczny i podatny na kreatywne pomysły. Wystarczy odrobina wyobraźni, nieco artystycznego ducha i zwykła blacha perforowana staje się eleganckim i niebanalnym elementem wystroju wnętrza.