komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 21 sierpnia 2019

Joanny, Kazimiery

Masowe wymieranie na wrocławskim Rynku! (WIDEO,ZDJĘCIA)

poniedziałek, 15.7.2019 18:46 , komentarze: 0 , odsłony: 2217
kategorie artykułu:

15 lipca o godzinie 17:00 na ulicy Oławskiej, pod siedzibą oddziału mBank, odbyło się Die-in, czyli “Masowe wymieranie” organizowane przez Extinction Rebellion Wrocław. Grupa - wspólnie z mieszkańcami miasta - położyła się na deptaku i symbolicznie zwróciła uwagę na zagrożenia, jakie czekają nas wszystkich, jeśli instytucje finansowe będą dalej stosować dwutorową politykę względem spółki węglowej Enea i obywateli.

Wbrew wcześniejszym informacjom o zerwaniu relacji ze spółkami węglowymi, na mocy umowy zawartej w 2014 roku mBank wyemitował obligacje spółki Enea S.A. Chociaż prawdą jest, że sam bank, nie zainwestował środków w technologie oparte na spalaniu węgla, to dzięki pieniądzom pozyskanym z wyemitowanych obligacji Enea łatwiej spłaci zadłużenie. W ten sposób zyski z bieżącej działalności spółka będzie mogła wydać na działalność inwestycyjną; wśród jej inwestycji jest budowa nierentownej i szkodliwej dla środowiska elektrowni “Ostrołęka C”. 

“Masowym wymieraniem” członkowie Extinction Rebellion chcieli zakomunikować zarówno samemu bankowi, jak i jego klientom oraz wszystkim obywatelom, że w epoce antropocenu i w dobie szóstego wymierania gatunków nie ma miejsca na obłudę w biznesie – zwłaszcza takim, który pragnie być postrzegany jako nowoczesny i odpowiedzialny. Samo niezawieranie przez mBank nowych relacji biznesowych ze spółkami węglowymi nie wystarcza, kiedy kontynuowane, długoterminowe relacje mają tak zgubny wpływ na ludzi i środowisko. Grupa żąda od banku, aby ten zerwał wszelkie związki ze spółką Enea i raz na zawsze skończył z ułatwianiem działań szkodliwych dla środowiska. Uczyniły to inne banki komercyjne w Polsce i za granicą - także te, które pierwotnie miały brać udział w emisji obligacji Enei.

Formuła protestu znana pod nazwą Die-in polega na wspólnym położeniu się na ziemi w przestrzeni publicznej - w symbolicznym geście nawiązującym do trwającego już, masowego wymierania gatunków. W naszej epoce działania człowieka powodują szkody na skalę globalną, a nieruchome leżenie na ziemi ostrzega przed tym, co nadejdzie, jeśli nie zaczniemy działać razem - obojętnie, czy jesteśmy jednostką, organizacją, czy biznesem, bez względu na wiek, płeć, przekonania polityczne czy religijne.

 

Wasze komentarze

Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki