Matematyka dla dzieci - czyli sposoby na naukę szybkiego liczenia

czwartek, 4.8.2022 12:15 367

Nauka liczenia to jedna z rzeczy, która spędza sen z powiek właściwie wszystkim rodzicom. Rozpoczęcie matematycznej przygody to bowiem zwykle pasmo wielu trudności. Warto jednak pamiętać, że każdy opanowany etap ułatwia przejście do następnego. Szczególnie jeśli sięgnie się po odpowiednie środki i metody edukacji, które sprawią, że nauka będzie nie tylko prostsza, ale i bardziej interesująca. Sprawdźmy więc, jakie są najlepsze sposoby na to, by dziecko nauczyło się sprawnie liczyć.

Kiedy i jak zacząć uczyć dziecko liczyć? 

Matematyka to nauka, z którą dzieci poznają się na dobre, gdy idą do szkoły. Pierwsze jej elementy przedstawiane są także w przedszkolu. Ale czy to oznacza, że na wcześniejszych etapach rozwoju maluch nie ma się uczyć liczyć? Zdecydowanie nie! A wręcz przeciwnie, ponieważ w pierwszych latach życia plastyczność mózgu jest największa. A to oznacza, że to właśnie przyswaja on wiedzę najskuteczniej i to w sposób zupełnie naturalny i właściwie bezwysiłkowy. Zresztą w tym czasie, nauka liczenia może być dla dziecka wspaniałą przygodą, ponieważ w okresie szkolnym staje się już obowiązkiem.

Warto więc ''zarazić'' malucha fascynacją do liczb jak najszybciej. Dzięki temu na dalszych etapach edukacji bez wątpienia będzie ono wykazywać nie tylko większe zainteresowanie królową nauk, ale i poznawanie nowych reguł będzie dla niego znacznie mniejszym wyzwaniem. Od czego zacząć? Najlepiej po prostu od różnego rodzaju zabaw. Warto wykorzystywać do nauki rozmaite przedmioty, tak by była ona po prostu ciekawa.  

Sposoby na tabliczkę mnożenia

Nauka przed szkołą to jedno. Jak jednak skutecznie wspierać dziecko w nauce matematyki, gdy chodzi już do szkoły? Jedną z największych trudności jest wtedy tabliczka mnożenia. Dla wielu uczniów jest ona prawdziwym koszmarem i czymś, czego nie da się opanować. Oczywiście nie jest to prawda, ponieważ przy użyciu odpowiednich metod, nie musi być to wcale takie trudne. Jak najłatwiej nauczyć się tabliczki mnożenia? Sposobów jest wiele! Możemy zacząć po prostu od wymyślania różnego rodzaju zabaw. Na początku świetnie sprawdza się też po prostu liczenie na palcach. Obecnie w sklepach znajdziemy także wiele gier, których celem jest nauka tabliczki mnożenia. 

Przy nauce matematyki pojawia się wiele przeszkód. A gdy maluch pokona już jedną i opanuje konkretne zagadnienie, to nagle pojawia się następne. I tak nieustannie. Dlatego też ważne, aby dziecko jak najszybciej potrafiło szybko liczyć w pamięci. To znacznie ułatwi mu bowiem przyswajanie kolejnych matematycznych dziedzin. Jak to zrobić? Tutaj z pomocą przychodzi arytmetyka mentalna. To metoda wpierająca rozwój intelektualny i twórczy dzieci, która polega właśnie na nauce liczenia w pamięci. Obecnie coraz więcej rodziców decyduje się na zapisanie malucha na takie szkolenie.

arytmetyka mentalna