Meble na strychu, ale jakie!

wtorek, 18.10.2016 09:08 3580 0

Skrzynie, szafy, kabinety, a nawet uroczy pultynek z aksamitną poduszeczką można oglądać od wtorku (18 października) na nowej wystawie „Stolarski kunszt. Meble XV-XVII wieku” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Po przeniesieniu zbiorów sztuki współczesnej do Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Narodowe zyskało przestrzeń wystawową, w której będzie pokazywana sztuka użytkowa. – Zaprezentujemy nasze zbiory, które są wyjątkowe i przebogate – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego. – Z czasem Galeria na Strychu przekształci się w galerię stałą rzemiosła artystycznego, gdzie będzie można oglądać także sztukę Orientu z naszych zbiorów.

„Stolarski kunszt. Meble XV-XVII wieku” to wystawa przygotowana przez wybitną specjalistkę od dawnych mebli Małgorzatę Korżel-Kraśną. – Po raz pierwszy w historii Muzeum Narodowego pokazujemy nasze zbiory reprezentujące meble od gotyku, przez renesans po wczesny barok. Zobaczymy 250 eksponatów. Zależało mi także, by widzowie zwrócili uwagę na rozwój stolarstwa i na stronę techniczną tworzenia i budowania mebli – wyjaśnia Małgorzata Korżel-Kraśna. – Przełomowym momentem w historii stolarstwa był rok 1322, kiedy to wynaleziono wodną piłę do cięcia drewna. Od tej chwili można było ciąć cienko deski, kolejnym przełomem okazało się opracowanie w XV wieku we Flandrii konstrukcji ramowo-płycinowej – tłumaczy kuratorka wystawy. – Dzięki temu stolarze mogli z cienkich desek budować gotowe elementy mebli. To co wymyślono w stolarstwie przetrwało do naszych czasów, nawet narzędzia są te same. Strug, czy piła nie zmieniły swojej funkcji.

Na wystawie możemy prześledzić chronologicznie rozwój rzemiosła stolarskiego. Najstarsze meble to skrzynie do przechowywania. Pierwsze drążono w pniach, a wieka do nich przymocowywano metalowymi taśmami. Kolejne skrzynie były już bardziej zaawansowane, zachwycają zdobieniami – intarsjami z barwionego drewna, rzeźbionymi dekoracjami, bogatą ornamentyką. Zobaczymy m.in. skrzynie śląskie zdobione zielonym drewnem, intarsjami przedstawiającymi postacie. W kolejnych salach możemy podziwiać różnego rodzaju skrzyneczki do przechowywania dokumentów, przyborów piśmiennych, gier, czy innych drobnych przedmiotów. Przepięknie zdobiony grawerunkiem kunsztowny pultynek służył być może do przechowywania przyborów do szycia.

Zobaczymy też różnego rodzaju kabinety – meble skrzyniowe z dużą ilością szufladek, szafki i szafy oraz stoły, krzesła, fotele, a nawet drewniany mebel na miedzianą umywalkę z rybą, pełniącą funkcję kranu. W gablotach umieszczono też narzędzia stolarskie, będzie można poznać różne rodzaje drewna, sposoby jego cięcia i łączenia.

Wystawie towarzyszy katalog autorstwa kuratorki wystawy Małgorzaty Korżel-Kraśnej „Meble XV-XVII wieku”. To pierwsze tak kompleksowe opracowanie poświęcone meblom z XV –XVII wieku z polskich zbiorów. Muzeum przygotowało też przewodnik po wystawie dla dzieci.

„Stolarski kunszt. Meble XV-XVII wieku" w Muzeum Narodowym

źródło: Wrocław pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)